Sveikata

Kodėl japonės gyvena ilgiausiai iš visų

Norite kiek įmanoma ilgiau būti sveika? Štai japonės gyvena ilgiausiai pasaulyje – vidutiniškai apie 86,5 metus, ir tai joms ne riba. O lietuvės gyvena vidutiniškai tik 79 metus. Taigi kaip „pasivyti” japones?
Japonės nebadauja, kaip, pavyzdžiui, prancūzės, nes tiesiog jų organizmai neturi polinkio storėti. Įdomu, kodėl? Tyrimai rodo, kad jų ilgaamžiškumą ir lieknumą užtikrina suderintas valgiaraštis. Japonės paprasčiausiai valgo tai, kas žmogaus organizmui yra vertingiausia.

Žuvys ir jūros gėrybės

Žuvys lengvai virškinamos, jose daug baltymų ir organizmui būtinų mineralų, bet mažai riebalų. Japonai žuvį valgo du kartus dažniau nei kitų prie jūros esančių šalių gyventojai. Patiekalai iš žuvų, sugautų šaltuose ir švariuose vandenyse, mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį. Jose yra cholino – vertingos medžiagos, kuri apsaugo nuo Alzheimerio ligos, pagerina atmintį, stabdo senatvės silpnaprotystę. Be to, nustatyta, kad žuvys iš jūrų prie Japonijos krantų apsaugo nuo plaučių vėžio ir padeda kovoti su šia liga. Būtent dėl to japonai du kartus rečiau serga šia liga nei kitos tautos. Japonai valgo sušį – suspaustus ryžius, ant kurių uždedamas gabalėlis žalios žuvies arba jūros gėrybių. Į ryžius kartais įdedami ir agurko gabalėliai. Toks faršas įvyniojamas į suspaustus jūros dumblius. Jūs gi neprivalote valgyti žalios žuvies, tiesiog žinokite, kad per pietus valgydamos žuvies patiekalus, o ne mėsą nepriaugsite svorio.

Image by Freepik

Gydomosios jūros dumblių savybės

Mūsų šalyje yra populiarūs rusvieji jūros dumbliai ir džiovinti jūros dumbliai, kuriuose daug jodo. 1 kg šviežių rusvųjų jūros dumblių yra per 200 tūkst. mikrogramų jodo, o džiovintuose – net dešimt kartų daugiau (suaugusiam žmogui per parą reikia 200 mikrogramų jodo). Dumbliuose yra ir manitolio – saldi, organizmą valanti medžiaga, itin tinkama vartoti diabetikams, nes nepakelia cukraus kiekio kraujyje. Jūros dumbliai, kurie naudojami sušiui gaminti, turi daugiausiai baltymų iš visų jūros dumblių. Jie gelbsti sergant skydliaukės ligomis ir padidėjus spaudimui, pagerina virškinimą. Visi dumbliai turi fitoestrogenų, saugančių nuo vėžio, atsirandančio dėl hormoninių sutrikimų (pvz., krūties), ir švelninančių menopauzės požymius.

Gyvenimo filosofija

Japonams valgymas kartu su visa šeima ir arbatos gėrimas tapo įpročiu, nes tai jungia šeimos narius, o šeima – didžiausia tekančios saulės šalies gyventojų vertybė. Be to, medituodami jie sprendžia susikaupusias problemas. Kūno priežiūra. Japonai daug laiko skiria kūno priežiūrai. Mokosi kovos menų, pvz., karatė, nes fiziniai pratimai suteikia energijos, atpalaiduoja, lieknina. Lygiai taip pat savijautą veikia akupunktūra, masažai ir maudynės.

Mažiau mėsos

Paskutinės dvi žemaūgių japonų tautos kartos pradėjo tįsti dėl pakitusio maisto, kuriame atsirado daug gyvulinių baltymų. Beje, jie suvalgo jų per pusę mažiau nei europiečiai. Užsienietiškus patiekalus (picas, mėsainius, indų valgius) japonai gamina pagal savo įpročius. Taigi jie būna lyg ir panašūs į „tikrus”, bet daug sveikesni ir skanesni, nes į juos dedama žuvų ir jūros gėrybių. Be to, restoranuose ir baruose japonai patiekalus ruošia prieš pat juos patiekdami, o ne šildo mikrobangų krosnelėje.

Vaistai lėkštėje

Sojos. Šiuos ankštinius augalus japonai valgo grūdų, sojų varškės, pieno ir padažų pavidalo. Be vertingų baltymų, sojose yra fitoestrogenų ir flavonoidų. Jie neutralizuoja laisvuosius radikalus, stabdo vėžio plitimą. Manoma, kad dėl dažno sojų vartojimo mažiau japonių serga krūties vėžiu.

Ciberžolės. Jos stabdo senėjimą ir vėžinių ląstelių susidarymą, tirpdo akmenis, mažina menstruacijų skausmus. Nuostabą kelia tyrimai, kurie parodė, kad ciberžolės padeda ligoniams, sergantiems AIDS.

Žalioji arbata. Japonai ją geria kasdien. Joje yra antioksidantų, šimtą kartų stipresnių nei vitaminas C ir 25 kartus stipresnių nei vitaminas E. Ji naikina bakterijas ir virusus. Trys puodeliai žaliosios arbatos kasdien užtikrina sveikatą, padeda išvengti vėžio, išlaikyti cholesterolio pusiausvyrą.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker