Augintiniai

Katė graužia laidus: ką daryti?

Nuo nuobodulio iki dantų problemų: aiškinamės, kodėl jūsų katė graužia laidus, ir kaip apsaugoti augintinę bei savo namus.

Grįžtate namo ir randate sukramtytą telefono kroviklio ar kompiuterio laidą? O gal jūsų katė tiesiog dievina „medžioti“ palei grindis besidriekiančius ar nuo stalo karančius elektros prietaisų laidus, laikydama juos puikiu žaislu? Toks katės įprotis ne tik erzina ir gali pridaryti finansinių nuostolių sugadinus brangią techniką, bet yra ir labai pavojingas pačiai augintinei. Katė gali gauti stiprų elektros smūgį, nusideginti burną, liežuvį, o pasekmės gali būti net mirtinos. Taip pat kyla trumpojo jungimo ar net gaisro pavojus namuose.

Kodėl katės tai daro ir, svarbiausia, ką daryti, kad katė negraužtų laidų ir būtų saugi?

Kodėl katės graužia laidus? Dažniausios priežastys

Norint efektyviai spręsti problemą, pirmiausia reikia suprasti jos priežastis. Katės laidus gali graužti dėl įvairių veiksnių:

  • Dantukų dygimas (kačiukams): Mažiems kačiukams (iki maždaug 6-7 mėnesių amžiaus) dygstant nuolatiniams dantims niežti ir skauda dantenas. Graužimas padeda sumažinti šį diskomfortą, o laidų tekstūra gali pasirodyti tam tinkama.
  • Nuobodulys ir protinės stimuliacijos trūkumas: Jei katė, ypač jauna ir aktyvi, didžiąją laiko dalį praleidžia viena namuose, neturi pakankamai žaislų, veiklos ar galimybių išlieti energijos, ji gali pradėti ieškoti „pramogų“ pati. Laidai – judantys, įdomios tekstūros – gali tapti tokiu nuobodulio malšinimo objektu.
  • Smalsumas ir žaidimo instinktas: Katės yra natūralios medžiotojos. Judantys, kybantys laidai joms gali priminti grobio uodegą ar tiesiog sužadinti smalsumą ir norą pažaisti – sugauti, pakramtyti.
  • Stresas, nerimas ar pokyčiai aplinkoje: Kai kurios katės graužimu bando nusiraminti ir įveikti patiriamą stresą ar nerimą, kurį gali sukelti įvairūs veiksniai: persikraustymas į naujus namus, naujo augintinio ar šeimos nario atsiradimas, pasikeitusi dienotvarkė, vienatvė.
  • Dantų ar dantenų problemos: Ypač vyresnio amžiaus katėms skausmas ar diskomfortas burnoje dėl dantų akmenų, periodontito, dantenų uždegimo ar kitų dantų ligų gali sukelti norą kažką nuolat kramtyti, kad sumažintų nemalonius pojūčius.
  • Retesnės priežastys: Kai kuriais atvejais neįprastų daiktų graužimas gali būti susijęs su mitybos nepakankamumu (pvz., mineralų trūkumu) ar būkle, vadinama Pica (potraukiu ėsti ne maisto produktus). Labai retai tai gali būti ir obsesinio-kompulsinio sutrikimo (OKS) dalis (ypač pastebima Siamo, Birmos veislių katėms).

Kaip atpratinti katę nuo šio pavojingo įpročio?

Dažniausiai reikia kompleksinio požiūrio, apimančio kelias strategijas:

nuotrauka freepik
  1. Padarykite laidus NEPASIEKIAMUS ir NEPATRAUKLIUS: Tai pats pirmas ir svarbiausias žingsnis, užtikrinantis jūsų katės saugumą nedelsiant.
    • Paslėpkite ir apsaugokite: Visus įmanomus laidus paslėpkite už baldų, po kilimais (tik įsitikinkite, kad tai saugu ir nekelia gaisro pavojaus), pritvirtinkite prie grindjuosčių ar stalo apačios specialiais laikikliais. Naudokite specialius laidų kanalus, gofruotus vamzdelius, plastikines ar metalines spirales, kurios apgaubia laidą ir neleidžia katei jo pasiekti dantimis. Ypač saugokite plonus kroviklių laidelius.
    • Atbaidančios priemonės: Nupurkškite laidų apsaugas ar pačius laidus (jei jie stori ir nėra pažeisti) specialiomis karčiomis priemonėmis (purškalais), skirtomis gyvūnams atbaidyti (jų rasite gyvūnų prekių parduotuvėse). Jos yra saugios gyvūnams, bet labai nemalonaus skonio. Kai kurias kates atbaido citrusinių vaisių kvapas – galite patrinti laidų apsaugas citrinos ar apelsino žievele arba netoli laidų padėti dubenėlį su žievelėmis. (Dėmesio: dauguma eterinių aliejų katėms yra toksiški, todėl nenaudokite jų!). Dar vienas būdas – apklijuoti laidus dvipuse lipnia juosta – katės nemėgsta lipnių paviršių. Galima bandyti apvynioti laidus aliuminio folija – jos čežesys ir tekstūra taip pat dažnai atbaido.
    • Atjunkite nenaudojamus prietaisus: Kai prietaisai nenaudojami, ištraukite jų laidus iš elektros lizdo – taip sumažinsite riziką.
  2. Suteikite DAUG tinkamų alternatyvų graužimui: Katės poreikis kažką kramtyti, ypač kačiukams dygstant dantims, yra natūralus. Nukreipkite jį tinkama linkme:
    • Įvairūs kramtomi žaislai: Pasiūlykite katei įvairių tekstūrų saugių žaislų, skirtų kramtyti (guminiai, plastikiniai, medžiaginiai). Puikiai tinka specialios kramtomos lazdelės (pvz., sidabrinės vynmedžio), katžole pripildyti žaislai.
    • Kartonas: Daugelis kačių mėgsta graužti kartonines dėžes – duokite jai šią galimybę!
    • Speciali katžolė: Pasodinkite katei specialios žolės (rasite gyvūnų prekių parduotuvėse), kurią ji galės saugiai kramsnoti.
    • Draskyklės: Nors tai skirta nagams galąsti, turėdama pakankamai draskyklių, katė galbūt mažiau domėsis kitais objektais.
  3. Daugiau žaidimų, veiklos ir jūsų dėmesio: Nuobodulys – dažnas netinkamo elgesio kaltininkas.
    • Aktyvūs žaidimai kasdien: Skirkite laiko bent du kartus per dieną po 10-15 minučių aktyviems, interaktyviems žaidimams su kate. Naudokite „meškeres“ su plunksnelėmis ar kutais, kamuoliukus, popieriaus gniūžtes. Leiskite katei „sumedžioti“ žaislą – tai patenkins jos natūralius instinktus.
    • Praturtinkite aplinką: Pasirūpinkite, kad katė turėtų kur laipioti (specialūs kačių medžiai, lentynos), kur stebėti aplinką pro langą (plati palangė ar speciali lentynėlė). Palikite jai „protingų“ žaislų-galvosūkių su paslėptais skanėstais, kai išeinate iš namų. Reguliariai keiskite žaislus, kad jie nenusibostų.
  4. Ieškokite tikrųjų priežasčių (ypač jei elgesys naujas): Jei laidus pradėjo graužti suaugusi katė, kuri anksčiau to nedarė, arba jei graužimas yra labai intensyvus ir kompulsyvus:
    • Būtinai apsilankykite pas veterinarą: Reikia atmesti galimas dantų ar dantenų ligas, kurios yra labai dažnos katėms, taip pat mitybos nepakankamumą ar kitas sveikatos problemas (pvz., hipertireozę).
    • Įvertinkite streso veiksnius: Ar neseniai buvo pokyčių namuose? Gal katė jaučiasi vieniša, nesaugiai? Stenkitės sukurti jai kuo stabilesnę ir ramesnę aplinką, užtikrinkite rutiną. Galima išbandyti raminančius feromonų difuzorius (pvz., Feliway). Jei įtariate stiprų nerimą ar elgesio sutrikimus, pasitarkite su veterinaru ar gyvūnų elgsenos specialistu.
  5. Naudokite pozityvius metodus:
    • Niekada nebauskite katės: Šaukimas, purškimas vandeniu ar fizinės bausmės už laidų graužimą yra neveiksmingos ir žalingos. Katė nesupras, už ką baudžiama (ypač jei baudžiate praėjus laikui po „nusikaltimo“), tai tik sukels jai baimę, stresą, sugadins jūsų ryšį ir gali paskatinti graužti laidus slapčia.
    • Nukreipkite dėmesį: Jei užklumpate katę graužiant laidą, ramiai nukreipkite jos dėmesį su garsu (pvz., pliaukštelėjimu) ir iškart pasiūlykite tinkamą žaislą kramtymui.
    • Girkite už gerą elgesį: Kai katė graužia savo žaislą, o ne laidą, ramiai ją pagirkite, duokite skanėstą.

Svarbiausia – saugumas!

Kol mokote katę ir bandote įvairius atpratinimo būdus, pats svarbiausias prioritetas yra užtikrinti jos saugumą. Pasirūpinkite, kad visi potencialiai pavojingi laidai būtų jai fiziškai nepasiekiami arba patikimai apsaugoti specialiomis priemonėmis.

Pabaigai

Ką daryti, kad katė negraužtų laidų? Atsakymas reikalauja kompleksinio požiūrio: pirmiausia – užtikrinti saugumą padarant laidus nepasiekiamus ir nepatrauklius; antra – suteikti katei pakankamai fizinės ir protinės veiklos bei tinkamų alternatyvų graužimui; trečia – išsiaiškinti ir spręsti galimas gilumines elgesio priežastis (nuobodulį, stresą, sveikatos problemas), jei reikia – pasitarus su veterinarijos gydytoju. Būkite kantrūs, nuoseklūs ir mylėkite savo augintinę – tai padės rasti geriausią sprendimą.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker