Kaip teisingai valyti veidą?
„Šiandien aš visai nesidažiau, reikia nusiprausti vandeniu”, – taip mano 75% moterų, nors puikiai suvokia odos priežiūros metodų svarbą. Tik kas ketvirta 14- 50 metų moteris reguliariai vartoja veido valymo preparatus.
Tačiau nuo mūsų odos reikia nuvalyti ne tik makiažą. Ant jos nusėda dulkės ir oro teršalų dalelės, išsiskiria prakaitas ir riebalai. Be to, valant pašalinamos negyvos epidermio raginio sluoksnio ląstelės ir skatinamas regeneracijos procesas.
Taigi vien tik vandens nepakanka. Juo galima tik nusiprausti, bet neįmanoma nuo odos pašalinti nešvarių riebalų dalelių.
Vanduo ir muilas gerai nuplauna odą. Tačiau įvairūs muilai pažeidžia natūralią rūgščiąją odos mantiją, nes jie yra stipriai šarminiai ir padidina odos pH rodiklį daugiau kaip 8. Apsauginė mantija po tam tikro laiko vėl atsistato, bet iki tol oda būna nesaugi ir per ją gali prasiskverbti ligų sukėlėjai. Taip atsiranda sausos dėmės, šerpetos ir net egzema.
Taigi nereikėtų veido odos valymui vartoti muilą. Arba muilo sudėtyje turėtų būti daug riebiųjų medžiagų, kad greičiau atsistatytų rūgščioji apsauginė odos mantija.
Kaip alternatyvą veido valymui geriau vartoti:
Syndets, vadinamuosius sintetinius muilus, kurių pH yra toks pat kaip ir odos (nuo 5 iki 5,5), todėl jie nepažeidžia rūgščiosios apsauginės odos mantijos. Jie gerai nuvalo ir nuriebina odą, todėl labai naudingi esant riebiai odai.
Visiems odos tipams tinka valomasis pienelis, želė, veido kremas arba aliejus.
Valomasis pienelis yra aliejaus ir vandens emulsija su skirtingu kiekiu vandens, pritaikytas tam tikram odos tipui. Subrendusiai odai valomasis pienelis turi būti riebesnis negu jaunai riebiai odai. Vandens jame visada būna daugiau negu aliejaus.
Ranka arba vatos tamponu valomasis pienelis paskleidžiamas ant veido ir nuplaunamas šiltu vandeniu. Jis patikimai ir saugiai nuvalo odą, nes jo pH yra odai neutralus.
Valomoji želė yra beveik be riebalų. Kaip ir pienelį, ją reikia paskleisti ant sausos odos ir po to gerai nuplauti šiltu vandeniu.
Valomasis kremas yra riebesnis negu pienelis, jo konsistencija standesnė. Dažniausiai jis netirpsta vandenyje, todėl nuvalomas su spirituotu tualetiniu vandeniu.
Valomasis aliejus užlašinamas ant vatos tampono ir juo valoma oda. Jis ne nuplaunamas, bet nuvalomas su kosmetine skarele. Valymui taip pat galima vartoti spirituotą tualetinį vandenį.
Tualetinis vanduo reikalingas tais atvejais, kai vartojamos vandenyje netirpstančios valymo priemonės. Jame turėtų būti nors nedidelis kiekis spirito.
Taigi nereikia abejoti, kad veido valymui tualetinis vanduo yra itin naudingas, palankiai veikia odą. Aliejaus turintys tualetiniai vandenys dažnai mažina uždegimą arba sutraukia odos poras. Tai ypač naudinga esant riebiai odai. Tokią uždegimą mažinančią ir adstriguojančią (sutraukiančią) savybę turi ir augalinis hamamelio preparatas.
Nespirituoti tualetiniai vandenys dažniausiai praturtinami augalinėmis medžiagomis, kurios gaivina odą (apelsinų žiedlapiai, pipirmėtė), didina tonusą (pvz., rozmarinas, rožių žiedlapiai) arba ramina (ramunėlės, jonažolė).
Tačiau tualetiniai vandenys gali tik papildyti, bet niekada nepakeis tikrojo odos valymo!
Vieną kartą per savaitę odą reikia nugrandyti, atlikti vadinamąjį pilingą ir padaryti veidui garų vonią. Toks nuodugnus valymas padeda pašalinti odos šerpetas ir giliau esančias nešvarumų dalelytes, kurios užkemša odos poras. Tai pagerina kraujotaką, oda tampa lygi ir rausva, tarsi „nauja”. Pilingas veido odą veikia kaip sausas šepetys kūną.
Šiam tikslui paprastai galima vartoti migdolų sėlenas su jūros smėliu arba gatavus kosmetinius preparatus, kuriuose yra smulkių „šlifuojančių” dalelių arba kurie chemiškai ištirpdo suragėjusias ląsteles. Sausai odai kosmetikos pramonė gamina vadinamuosius minkštinančius valiklius, kurie odą gaivina.
Taip apvalyta veido oda optimaliai paruošiama kitam etapui – veido garų voniai. Tam tikslui pripilkite į dubenį du litrus karšto vandens ir įberkite keturis valgomuosius šaukštus vaistažolių. Palenkite galvą į priekį ir sandariai apgaubkite galvą ir dubenį rankšluosčiu. Tokia garų vonia trunka nuo vienos iki keturių minučių. Oda suminkštėja, riebalai gali ištekėti ir lengvai galima pašalinti inkštirus.
Tuo pat metu odą veikia į vonią įbertos vaistažolės. Uždegimą mažinantys priedai riebiai ir nešvariai odai yra hamamelis, šalavijas, čiobreliai arba medetkos.
Riebią ir sausą odą vienodai gerai veikia bei dezinfekuoja ramunėlės. Visiems odos tipams valyti tinka ir levanda. Sausą odą regeneruojančiai veikia į garų vonią įberta rožės žiedlapių sauja.
Eukaliptas, pankolis ir pipirmėtės pagerina suglebusios odos kraujotaką. Tačiau atsargiai! Eukalipto pakanka vieno lapelio. Antraip gali įsiskaudėti galva. Taip pat ir pankolio nereikėtų daugiau kaip valgomojo šaukšto, nes didesnė jo garų koncentracija gali būti nuodinga. Sudirgintą ir jautrią odą gerai ramina melisa, bazilikas arba ąžuolo žievė.
Po garų vonios nesistenkite per jėgą šalinti inkštirus. Atsargiai pasukiokite smiliais ir su visa ląsteliena nepažeistą švelniai ištraukite. Tik nespauskite! Po to vėl pasidarykite gydomąją kaukę arba nuvalykite veidą dezinfekuojančiu tualetiniu vandeniu.
Beje, turinčios labai jautrią ar alergišką odą arba išsiplėtusias kraujagysles neturėtų taikyti pilingą ir daryti garų vonią.