Kaip valyti katės ausis namuose?
Nuo apžiūros iki valymo žingsnių ir dažniausių klaidų: išsamus gidas, kaip atlikti kačių ausų valymą namuose saugiai ir efektyviai.

Periodiškas kačių ausų valymas – tai svarbi higieninė procedūra ir vienas iš daugelio teisingos jūsų mylimos augintinės priežiūros komponentų. Ją galima atlikti tiek namuose, tiek veterinarijos klinikoje. Kaip geriau? Valyti ausis namuose yra pigiau šeimininkui, o dažnai – ir mažiau streso sukelia pačiai katei, nes ji būna įprastoje aplinkoje. Šis straipsnis padės jums išmokti taisyklingai atlikti šią procedūrą ir paaiškins, kada vis dėlto geriau kreiptis pagalbos į veterinarijos specialistą. Taigi, nuo ko pradėti?
Pirmiausia – apžiūra!
Prieš pradedant bet kokias manipuliacijas, būtina atidžiai apžiūrėti katės ausies kaušelį ir landą bei nuspręsti, ar valymas apskritai yra reikalingas. Tam pasisodinkite katę ant kelių ar ant stabilaus paviršiaus (pvz., stalo), viena ranka švelniai prilaikykite jos kūną, o kita ranka atsargiai atlenkite ausies kaušelį į išorę, kad galėtumėte gerai matyti landos vidų. Apžiūrai reikalingas geras, pageidautina natūralus, apšvietimas.
Į ką atkreipti ypatingą dėmesį apžiūros metu?
- Pažeidimai: Ar nėra matomų įdrėskimų, įkandimo žaizdų, nubrozdinimų? Dažniausiai pasitaiko plėštinės ar kąstinės žaizdos (ypač jei katė išeina į lauką ar konfliktuoja su kitais naminiais gyvūnais). Jei pastebėjote kraują, reikia nustatyti jo šaltinį. Įvertinkite žaizdos kraštus, jos švarumą, ar nėra aplinkinių audinių patinimo. Jei žaizda atrodo rimta ar kelia nerimą – kreipkitės į veterinarą.
- Patinimai: Patinimas gali lydėti žaizdą arba atsirasti kaip atskira patologija. Apimti gali tiek išorinę, tiek vidinę ausies dalį. Jei patinimas yra karštas, kietas, skausmingas – tai ženklas skubiai kreiptis į veterinarijos kliniką. Svarbu! Patinimas dažnai lydi otohematomą – kraujo susikaupimą po ausies oda. Tai skausminga būklė, labai varginanti augintinį, veikianti jo bendrą savijautą ir apetitą. Ji gydoma chirurgiškai (nuleidžiant kraują ir įstatant drenažą).
- Išskyros: Normaliai sveikose katės ausyse gaminasi tik nedidelis kiekis ausų sieros – tai šviesiai gelsva ar šviesiai ruda, vašką primenanti masė, tolygiai plonu sluoksniu pasiskirsčiusi ant odos ir beveik nematoma. Tokių švarių ausų valyti NEREIKIA! Sunerimti reikėtų tada, kai siera tampa tamsiai ruda ar net juoda, kaupiasi gumulėliais, trupiniais, dideliais kiekiais. Kitos galimos nenormalios išskyros – pūliai. Jie dažniausiai būna gelsvai žalsvos spalvos, lipnūs, padengia ausies landą, suteikdami jai blizgų, drėgną vaizdą. Pūlingos išskyros rodo rimtą bakterinę infekciją ar vidurinės ausies uždegimą (otitą). LABAI SVARBU: Jei matote pūlius, jokiu būdu nevalykite ausų prieš apsilankymą pas veterinarijos gydytoją! Gydytojui reikės paimti šių išskyrų mėginį bakteriologiniam pasėliui, kad nustatytų infekcijos sukėlėją ir jo jautrumą antibiotikams. Tik taip galima paskirti efektyvų gydymą. Ausis valyti bus galima tik pradėjus gydymą pagal veterinaro nurodymus.
- Kvapas: Sveikos, švarios katės ausys neturi jokio specifinio ar nemalonaus kvapo, arba sklinda tik labai švelnus, specifinis gyvūno odos ir kailio kvapas. Bet koks kitoks – aitrus, rūgštus, pelėsio, pūlių, sugedusio maisto – kvapas rodo problemą ir yra indikacija kreiptis į veterinarą (ir, greičiausiai, valyti ausis pagal jo nurodymus).
Pasiruošimas ausų valymui
Jei apžiūrėjus ausis rimtų problemų nematyti, tačiau yra susikaupęs didesnis kiekis sieros ar nešvarumų, galite pasiruošti valymo procedūrai namuose.
Jums reikės:
- Specialaus higieninio losjono kačių ausims valyti. Jį įsigykite veterinarijos vaistinėje arba gyvūnų prekių parduotuvėje. Nenaudokite žmonėms skirtų priemonių!
- Vatos diskelių (geriau su apsiūtu kraštu, kad nepaliktų plaušelių) – maždaug 5-7 vnt. vienai ausiai.
Papildomai (nebūtinai, bet gali praversti):
- Vatos pagaliukų (ausų krapštukų) – 1-3 vnt. (tik išorinėms raukšlėms!).
- Vienkartinių medicininių pirštinių jums.
- Katės mėgstamų skanėstų apdovanojimui.
- Pagalbinių fiksavimo priemonių (pvz., didelio rankšluosčio ar plono pledo).
Vieta ir laikas: Valykite ausis ramioje, katei įprastoje patalpoje (pvz., svetainėje, miegamajame), kur ji jaučiasi saugiai. Pašalinkite kitus gyvūnus, išjunkite garsiai grojančią muziką ar televizorių. Pasirūpinkite geru apšvietimu (geriausia – natūralia dienos šviesa prie lango) ir komfortiška kambario temperatūra. Procedūrą geriausia atlikti ryte ar dieną.
Katės paruošimas ir fiksavimas: Prieš pradedant, švelniai, bet tvirtai paimkite katę. Pasodinkite ją ant stalo (pasitiesę rankšluostį) ar sau ant kelių. Galima valyti ir ant grindų, jei taip patogiau jums ir katei. Viena ranka švelniai prilaikykite katės galvą iš apačios po žandikauliu, šiek tiek pakelkite, kad gerai matytumėte valomą ausį. Jei darysite viską ramiai, užtikrintai ir švelniai, daugelis kačių neturėtų labai priešintis.
Kailio kirpimas: Įprastiniam profilaktiniam valymui kailio kirpti nereikia. Tai daryti reikėtų tik tuo atveju, jei apžiūros metu pastebėjote žaizdą ar patinimą – tuomet plaukus aplink pažeistą vietą reikėtų atsargiai nukirpti dėl geresnės higienos ir galimybės apdoroti žaizdą. Jei matote kraujuojančią ar šlapiuojančią žaizdą, prieš kerpant ir valant būtina užsimauti sterilias pirštines.

Kaip valyti katės ausis: žingsnis po žingsnio
Kai viskas paruošta ir katė nuraminta:
- Nuraminkite katę: Paglostykite, pakalbinkite švelniu balsu.
- Sulašinkite losjoną: Paimkite specialų ausų valymo losjoną. Šiek tiek pakreipę katės galvą į šoną, atsargiai įlašinkite į ausies landą 2-3 lašus losjono (arba tiek, kiek nurodyta priemonės instrukcijoje).
- Pamasažuokite ausies pagrindą: Toliau švelniai prilaikydami galvą, užlenkite ausies kaušelį (tarsi „uždarytumėte“ ausį) ir pamasažuokite ausies pagrindą (sritį žemiau ausies angos, arčiau kaukolės) apie 30-60 sekundžių. Masažuokite švelniais judesiais aukštyn-žemyn ir sukamaisiais judesiais. Tai padės losjonui tolygiai pasiskirstyti ausies landoje ir atlaisvinti prisikaupusius nešvarumus bei sierą.
- Leiskite papurtyti: Paleiskite katės galvą. Ji instinktyviai papurtys ausis – tai normalu ir netgi gerai, nes purtymas padeda nešvarumams ir skysčio pertekliui iškilti į išorę, į kaušelio paviršių.
- Išvalykite kaušelį: Paimkite švarų vatos diskelį (galima jį perlenkti pusiau ar susukti į kūgį, kad būtų patogiau pasiekti raukšleles) ir švelniai išvalykite tik matomą ausies kaušelio dalį bei ausies landos pradžią nuo nešvarumų, sieros ir losjono likučių. Valykite tol, kol vatos diskelis liks švarus. Naudokite tiek diskelių, kiek reikia.
- Išvalykite kitą ausį: Nedarydami ilgos pertraukos, lygiai taip pat išvalykite ir antrąją katės ausį, naudodami naujus, švarius vatos diskelius.
- DĖMESIO dėl vatos pagaliukų! Nors kartais kyla pagunda naudoti vatos pagaliukus (ausų krapštukus), kad pasiektumėte giliau, to daryti labai nepatariama! Jais itin lengva netyčia pažeisti jautrią ausies landos odą ar net būgnelį, arba sustumti nešvarumus dar giliau į landą. Vatos pagaliuką galima labai atsargiai panaudoti tik pačioms išorinėms, gerai matomoms kaušelio raukšlelėms ar plaukuotai ausies daliai išvalyti.
- Įvertinkite rezultatą: Apžiūrėkite panaudotus vatos diskelius. Normalu, jei ant jų matosi nedidelis kiekis šviesiai gelsvos ar šviesiai rudos sieros. Jei sieros labai daug, ji tamsiai ruda, juoda, su kraujo priemaišomis, nemalonaus kvapo ar matote pūlių pėdsakų – būtina pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju.
- Baigiamieji veiksmai: Jei po valymo ausys atrodo švarios, be nerimą keliančių požymių, papildomai nieko daryti nereikia. Gydomieji lašai ar tepalai naudojami tik tuo atveju, jei veterinaras diagnozavo ausų uždegimą (otitą) ar kitą ligą ir paskyrė gydymą. Po procedūros pagirkite katę, duokite skanėstą.
Jei valyti ausis būtina (pvz., kaupiasi daug sieros), bet katė labai priešinasi ir jums nepavyksta to padaryti saugiai, geriausia kreiptis į veterinarijos kliniką – ten specialistai turi daugiau patirties ir priemonių net ir su pačiais užsispyrusiais pacientais. Tačiau atsisakyti valymo vien dėl katės nepasitenkinimo nereikėtų, jei jis tikrai reikalingas.
Kaip pripratinti katę prie ausų valymo?
Dauguma kačių nemėgsta šios procedūros, o baikštesnės ar užsispyrusios gali net bandyti gintis. Todėl labai svarbu katę prie ausų lietimo ir valymo pratinti nuo mažens ir visada stengtis šią patirtį padaryti kuo pozityvesnę:
- Prieš procedūrą pažaiskite su kate jos mėgstamą žaidimą.
- Valymo metu kalbėkite ramiai, švelniai.
- Po procedūros visada pagirkite ir duokite mėgstamą skanėstą.
- Jei matote, kad katė labai panikuoja ar pradeda rodyti agresiją, geriau tą kartą sustoti ir bandyti vėliau, o ne laikyti per prievartą – tai tik sustiprins neigiamas asociacijas ir baimę.
Fiksavimo būdai (jei būtina)
Jei katė vis tiek labai priešinasi, draskosi ir kandžiojasi, gali prireikti ją saugiai fiksuoti. Patikimiausias ir mažiausiai traumuojantis būdas – „įvynioti“ katę į didelį minkštą rankšluostį ar ploną pledą kaip kūdikį („burito“ metodas), paliekant laisvą tik galvą ir kaklą. Taip bus saugiai prispaustos letenos su nagais prie kūno. Kad apsaugotumėte savo rankas nuo galimų įkandimų, galite mūvėti storesnes odines ar poliesterio pirštines.
Ko daryti NEGALIMA valant ausis!
Yra kelios dažnos klaidos, kurių būtina vengti:
- NIEKADA nevalykite ausų vandeniu! Vandens patekimas į ausies landą yra viena dažniausių otitų (ausų uždegimų) priežasčių. Ausis reikia saugoti nuo vandens net maudant katę.
- Nenaudokite netinkamų skysčių! Griežtai draudžiama naudoti spiritą ar jo turinčius tirpalus, vandenilio peroksidą, boro rūgštį. Šios medžiagos stipriai dirgina jautrią ausies odą, gali sukelti cheminius nudegimus ir skatina dar didesnį sieros išsiskyrimą, taip sudarydamos palankias sąlygas daugintis bakterijoms. Naudokite TIK specialiai katėms skirtus ausų valymo losjonus.
- Nekiškite į ausies landą aštrių ar kietų daiktų! Nenaudokite pincetų su vatos tamponais, degtukų su užvyniota vata ar panašių savadarbių įrankių. Ausies landą ir ypač ausies būgnelį yra labai lengva pažeisti! Saugiausia valyti tik matomas ausies dalis naudojant pirštus (apvyniotus vatos diskeliu) ar specialius vatos diskelius.
- Nespauskite katės per stipriai ją fiksuodami rankšluosčiu ar rankomis.
- Nešaukite ant katės, jei ji priešinasi – tai tik padidins jos stresą ir pasipriešinimą. Stenkitės išlikti ramūs.
- Nepradėkite procedūros, kol katė nėra tinkamai ir saugiai fiksuota (jei fiksacija yra reikalinga).
Dažniausios klaidos ir galimos rizikos
Net ir stengiantis viską daryti teisingai, kartais gali nutikti nenumatytų dalykų ar komplikacijų:
- Sieros kamštis: Jei ausys nėra reguliariai tikrinamos ir valomos (kai tai būtina), gali susidaryti didelis, kietas sieros kamštis, visiškai užkemšantis ausies landą. Tai gali sukelti uždegimą, skausmą, pabloginti klausą. Kamščio šalinimą geriausia patikėti veterinarijos gydytojui, nes bandant tai daryti namuose galima pažeisti būgnelį ar sustumti kamštį dar giliau.
- Vatos likučiai ausyje: Jei naudojote nekokybišką, lengvai yrančią vatą, jos gabalėlis gali likti ausies landoje. Dažniausiai jį galima pamatyti ir atsargiai ištraukti pirštais. Jei nepavyksta ar nematote – kreipkitės į veterinarą.
- Odos pažeidimas valant: Jei netyčia per stipriai patrynėte ar įdrėskėte odą valymo metu, sustabdykite kraujavimą (jei yra) ir pažeistą vietą patepkite tinkamu antiseptiniu tirpalu (pvz., 0,05% chlorheksidino). Stebėkite, ar neprasideda uždegimas.
- Ausies būgnelio pažeidimas: Tai pati rimčiausia, nors ir reta, komplikacija, dažniausiai nutinkanti naudojant netinkamus įrankius (pvz., ausų krapštukus). Požymiai gali būti įvairūs: katė staiga pradeda laikyti pakreipusi galvą į pažeistą pusę, vaikščioti ratu, praranda koordinaciją, tampa apatiška, ausies landa gali būti paraudusi, patinusi, skausminga. Pastebėjus tokius simptomus po ausų valymo, nedelsiant vežkite katę pas veterinarijos gydytoją! Bus reikalinga otoskopija (ausies apžiūra specialiu prietaisu) ir gydymas.
Ar yra skirtumų valant skirtingų veislių kačių ausis?
Pati kačių ausų valymo procedūra ir taisyklės yra vienodos visų veislių katėms – tiek trumpaplaukėms, tiek ilgaplaukėms, tiek sfinksams su jų didelėmis atviromis ausimis. Nebijokite švelniai atlenkti ar patempti ausies kaušelio galiuką, kad geriau matytumėte landą ir galėtumėte ją išvalyti.
Tačiau: ypatingą dėmesį reikėtų skirti nulėpausių veislių katėms (pvz., škotų nulėpausėms – Scottish Fold). Jų nulėpusi ausies kaušelio forma blogina ausies landos ventiliaciją, todėl joje lengviau kaupiasi drėgmė, siera ir susidaro palankesnės sąlygos daugintis bakterijoms bei grybeliams, sukeliantiems otitus. Todėl tokių kačių ausis reikėtų profilaktiškai apžiūrėti daug dažniau, o prireikus (pasitarus su veterinaru) – ir valyti dažniau, galbūt net kelis kartus per savaitę.
Ar reikia valyti kačiukų ausis?
Labai mažiems kačiukams (iki maždaug 3-4 mėnesių amžiaus) specialiai valyti ausų paprastai nereikia. Kol jie yra su mama, juos prižiūri ji, o vėliau jie patys išmoksta minimalios ausų higienos prausdamiesi.
Tačiau nuo maždaug 3-4 mėnesių amžiaus yra labai naudinga pradėti pratinti kačiuką prie pačios ausų apžiūros ir švelnaus valymo procedūros (net jei ausys dar švarios ir valyti kaip ir nereikia). Kokia to prasmė? Visų pirma – kad augintinis priprastų prie šios manipuliacijos, suprastų, kad joje nėra nieko baisaus ar skausmingo. Tai ateityje labai palengvins tiek higieninį, tiek gydomąjį ausų valymą, kai jo tikrai prireiks (pvz., susirgus otitu ar atsiradus ausų erkutėms).
Veterinarijos specialistų rekomendacijos
Veterinarijos gydytojai pritaria ir netgi skatina šeimininkus patiems reguliariai apžiūrėti ir, esant būtinybei, valyti kačių ausis nuo susikaupusių nešvarumų ir sieros pertekliaus. Jie pabrėžia, kad svarbu:
- Rinktis tik specialiai katėms skirtas, kokybiškas ir saugias ausų valymo priemones (losjonus).
- Procedūros metu būti labai švelniems, atsargiems ir kantriems.
- Pastebėjus bet kokių nerimą keliančių požymių (pakitusios spalvos ar kvapo išskyras, skausmingumą, patinimą, paraudimą, nuolatines apnašas, keistą katės elgesį – galvos kratymą, ausų kasymąsi, pakreiptą galvą) – nedelsti ir kreiptis specializuotos veterinarijos pagalbos.
- Jei jūsų katės ausyse nesikaupia per daug sieros ir nėra jokių problemų, profilaktiškai valyti ausis veterinarijai rekomenduoja ne dažniau kaip kartą per savaitę, kad nebūtų pašalinamas natūralus apsauginis sieros sluoksnis ir nedirginama oda.
Pabaigai
Kačių ausų valymas namuose yra įmanoma ir reikalinga higieninė procedūra, padedanti užkirsti kelią daugeliui nemalonių ir skausmingų ausų ligų. Šeimininko dėmesingumas reguliariai apžiūrint augintinės ausis ir atsargumas bei švelnumas atliekant valymo procedūrą (kai ji reikalinga) didele dalimi lemia jos efektyvumą ir naudą. Svarbiausia – pripratinti katę prie šios manipuliacijos nuo mažens, naudoti tinkamas priemones ir metodus, o kilus abejonėms – visada pasitarti su veterinarijos gydytoju. Švarios ir sveikos ausys leis jūsų murklei geriau girdėti pasaulį ir jaustis komfortiškai!