Sveikata

Kaip gydyti skaudančius sąnarius

Tūkstančiai žmonių kenčia sąnarių skausmą. Vienus jis kankina tik retkarčiais (ypač vėsiu ir drėgnu oru). Kitus lydi nuolat ir trukdo normaliai gyventi. Laimė, dabar yra daug veiksmingų priemonių, mažinančių sąnarių skausmą.

Kodėl skauda sąnarius?

Bene svarbiausia priežastis- reumatinės ligos. Jos gali prasidėti bet kurio amžiaus žmonėms, net vaikams. Sergantis žmogus negali normaliai judėti ir dirbti, priverstas keisti gyvenimo būdą, blogiausiu atveju- tampa priklausomas nuo aplinkinių. Sąnarius labiausiai pažeidžia lėtinis reumatinis sąnarių uždegimas.

Reumatinės ligos dažniau kamuoja moteris

Iš pradžių ūmus sąnarių uždegimas kyla tik retkarčiais. Deja, po kiekvieno ligos paūmėjimo lieka nepagydomas pėdsakas, negalavimas stiprėja. Ne visada galima nustatyti, kas sukelia ūmų sąnarių uždegimą. Manoma, kad tai susiję su pakitimais paties organizmo imuninėje sistemoje.
Pastebėta, kad reumatinės Iigos 2- 3 kartus dažniau būna šeimose, kuriose šia liga jau serga kiti šeimos nariai. Beje, moteris liga kamuoja net tris kartus dažniau nei vyrus.

Atsargiai- rytinis stingulys

Prabundi ir staiga nustebusi pastebi, kad negali laisvai lankstyti rankų pirštų. Pakiši rankas po antklode. Jos sušyla, nemalonus pojūtis praeina, todėl nesuki dėl to galvos. Be reikalo! Gydytojai reumatologai ragina nedelsti atlikti tyrimus. Ypač jei stingulys nepraeina ir po valandos reguliariai kartojasi. Būtent taip gali prasidėti sąnarių liga. Jeigu nieko nedarysi, vėliau liga gali paveikti ne tik rankų pirštų, bet ir kitus sąnarius- kelių, klubų, čiurnų, pėdų, stuburo.

Sergant sąnarių ligomis ypač svarbu nepriaugti svorio. Juk su kiekvienu nereikalingu kilogramu sąnariams tenka vis didesnis krūvis.

Sąnario sandara. Image by macrovector on Freepik

Sąnario sandara

Sąnarys- tai kremzle padengti dviejų kaulų galai, kuriuos sieja jungiamojo audinio maišelis. Iš vidaus maišelis padengtas plėve. Ji išskiria skystį, kuris mažina trintį judant ir maitina patį sąnarį (pirmas sąnario paveiskliėlis).

Sąnario uždegimas pirmiausia prasideda skystį gaminančios plėvės uždegimu. Plėvė išsikeroja ir pradeda gaminti daug nevisaverčio skysčio, kuris perpildo sąnario maišelį. Judant jaučiamas skausmas (antras ir trečias sąnario paveikslėliai).

Ligai progresuojant uždegimas plinta į kaulus dengiančias kremzles ir jas naikina. Paskui pasiekia kaulus: jie po truputį deformuojasi, iškrypsta, suauga. Galiausiai sąnariai pasidaro visiškai nejudrūs (ketvirtas ir penktas paveikslėliai).

Padeda masažas

Gerai atliktas masažas mažina raumenų įtampą ir nejudrumą, pagerina audinių aprūpinimą krauju. Sergant sąnarių ligomis tinka:

  • klasikinis masažas- trynimas, maigymas, plekšnojimas. Tokio masažo gali išmokti ir pati;
  • vandens masažas- stipri vandens srovė, nukreipta į tam tikras kūno vietas. Svarbu ne tik srovės stiprumas, bet ir vandens temperatūra. Dažniausiai rekomenduojamas šiltas vanduo, bet kartais gydytojas gali patarti ir šaltą (ligai paūmėjus arba infekcinio artrito atveju);
Image by javi_indy on Freepik

Gydytis reikia kompleksiškai

Iš pradžių nemaloniausias dalykas yra sąnarių perštėjimas. Vėliau sąnariai pradeda tinti ir skaudėti. Vengdami skausmo daugelis ligo­nių daro didžiausią klaidą- stengiasi mažiau judėti.

Kadangi ligos priežastis nevisiškai aiški, gydant pirmiausia stengiamasi švelninti simptomus: malšinti skausmą ir išvengti sąnarių nejudrumo. Tam yra daug veiksmingų priemonių ir metodų, kurie kiekvienam ligoniui parenkami individualiai. Bet visais atvejais laikomasi svarbiausio principo- gydymas turi būti kompleksinis, vaistai, judėjimas ir kitos reabilitacinės priemonės.

Vaistai malšina skausmą ir lėtina ligą

Sąnarių skausmą galima malšinti tabletėmis, injekcijomis, tepalais, kremais. Vieni vaistai gerina sąnarių medžiagų apykaitą todėl lėtina jų nykimo pro­cesą, kiti mažina uždegimą arba malšina skausmą. Kai liga ypač greitai progresuoja, skiriami imunosupresiniai preparatai, blokuojantys imuninės sistemos veiklą. Juos gali skirti tik gydytojas. Kartais pakanka uždegimą malšinančių vaistų. Kai kurių iš jų galima nusipirkti be recepto.

Jeigu skausmas nestiprus, apima nedidelį plotą, pakanka naudoti tepalus ir kremus. Tačiau ir tada reikėtų pasitarti su gydytoju, nes kai kurių tepalų negalima naudoti ligai paūmėjus.

Jeigu uždegimas labai stiprus, gydytojas gali skirti tiesiai į sąnarį leidžiamus vaistus- steroidinius hormonus.

Image by fabrikasimf on Freepik

Chriruginės procedūros

  • Sinovektomija. Operuojant pašalinamos dėl uždegimo pa­kitusios plėvės. Jų vietoje atauga naujas sveikas audinys. Deja, po kelerių ar keliolikos metų procedūrą neretai tenka kartoti.
  • Endoprotezavimas. Operuo­jant nesveikas sąnarys pa keičiamas dirbtiniu. Lietuvoje tokios operacijos dažniausiai atliekamos kelio ir klubo są­nariams.
  • Sąnario ir aplinkinių minkš­tųjų audinių deformacijas ko­reguojančios operacijos.

Svarbiausia judėti

Be judėjimo, t. y. specialių pratimų, sąnarių ligų gydymas nebus efektyvus. Gydomoji mankšta stiprina raumenis (tai labai svarbu sąnarių judrumui išsaugoti), stabdo sąnarių deformaciją. Žinoma atvejų, kai mankšta padėjo atsinaujinti ligos jau pažeistiems sąnariams. Be to, reguliariai mankštinantis sumažėja sąnarių skausmas. Svarbu tik pradėti. Kad ir nuo paprasčiausių tempimo pratimų. Tinka ir plaukiojimas šiltame baseine. Plaukiant mankštinami viso kūno raumenys, o sąnariams tenka minimalus krūvis.

Gydytojai tvirtina, kad geriau jau atsisakyti vaistų nei mankštos. Tiesa, ligai paūmėjus (kai sąnariai sutinę) geriau nesimankštinti.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker