Sveikata

Cista ir mioma- ką reikia žinoti

Tau nustatė miomą arba cistą… Drebi baimindamasi sudėtingos operacijos? Ramybės neduoda įkyrios mintys apie vėžį? O gal apskritai atidėlioji vizitą pas ginekologą, vengdama išgirsti ką nors panašaus? Užuot baiminusis, verčiau drąsiai klausk specialisto to, kas labiausiai rūpi!

Kas yra cistos?

Tai nepiktybiniai ertminiai dariniai, pilni skysto ar pusiau skysto turinio. Jei viduje yra kraujo, pagal spalvą cista vadinama šokoladine. Būna cistų, kurias sudaro įvairūs audiniai: su plaukais susimaišę skysti riebalai, kaulinio audinio elementai. Tokios vadinamos dermoidinėmis. Cistos gali formuotis įvairiose kūno vietose: burnos ertmėje, odos, raumenų ir kaulų audiniuose, krūtų liaukose ir vidaus organuose (inkstuose, plaučiuose). Moters lytiniuose organuose cistos gali formuotis kiaušidėse, kiaušintakiuose, makštyje, makšties prieangio liaukose, rečiau- gimdoje. Jos gali būti nuo kelių centimetrų iki 30 cm dydžio.

Kur dažniausiai susidaro cistos?

Kiaušidėse. Kiaušidžių cistos sudaro apie 30 % visų kiaušidžių patologijų. Cistos susiformuoja, kai tam tikroje ertmėje (folikulo, geltonkūnio) susikaupia sekretas. Priežastys- uždegiminės kilmės pokyčiai ir kiaušintakių nepraeinamumas. Tokios cistos dažniausiai aptinkamos tik vienoje kiaušidėje. Jos paprastai būna prisipildžiusios skysčio ir aiškių simptomų nesukelia. Tačiau būtina įsidėmėti: moteris, kuriai diagnozuota cista, turi reguliariai atlikti onkologinius tyrimus.

Kas yra miomos?

Taip vadinami nepiktybiniai augliai, susiformavę iš raumeninio audinio. Jie būna nuo kelių centimetrų iki 15 cm dydžio. Miomos gali formuotis gimdoje, ant skrandžio arba žarnų sienelių, taip pat ant odos. Daugiausia nerimo moterims kelia gimdos miomos, kurių gali būti po gimdos gleivine arba giliau- gimdos raumeniniame audinyje ir netgi tarp gimdos raiščių. Pacientės, turinčios gimdos miomų, sudaro net 25- 30 % visų sergančiųjų ginekologinėmis ligomis. Ypač dažnai serga keturiasdešimtmetės.

Ar mioma ir endometrio­zė- skirtingi tos pačios ligos pavadinimai?

Ne, nors pacientės neretai klysta. Endometrioze susergama, kai į gimdos gleivinę panašūs audiniai veša už endometriumo ribų (lytiniuose ir kituose organuose). Dažnai gleivinės audiniai „įsikuria“ jiems visiškai nebūdingoje vietoje: kiaušintakiuose, kiaušidėse, žarnose arba net pilvaplėvėje. Beje, į šias vietas gimdos gleivinės audiniai gali „nukeliauti” ne tik per menstruacijas, bet ir per chirurgines procedūras (abortus, operacijas, žaizdelių prideginimą. Netinkamoje vietoje įsitvirtinusius audinius veikia hormonai, per menstruacijas jie išbujoja ir pradeda spausti aplinkinius audinius, kraujuoja, ir sukelia skausmą. Endometriozės židiniuose gali susiformuoti kraujo prisipildžiusios cistos, todėl kartais būna sunku nustatyti tikrąją negalavimų priežastį, ypač jeigu moteris tikrinasi pirmoje mėnesinių ciklo pusėje.

Kas laukia pacientės, kuriai gydytojas nustato cistą arba miomą?

Viskas priklauso nuo to, kur aptikta cista ar mioma. Norint patvirtinti diagnozę, kartais pakanka atlikti tyrimą ultragarsu. Dažnai gydytojas skiria dar ir biopsiją, t.y. iš pakitusios vietos paima audinio gabaliuką, kurį ištyrus turi paaiškėti, ar darinys nelinkęs piktybėti. Kai kuriais atvejais gydytojas gali skirti laparoskopinį tyrimą. Šiuo atveju į organizmą per nedidelį pjūvį įvedamas specialus apžiūros prietaisas, kuriuo apžiūrimi vidiniai organai ir paimama audinio tyrimams. Minėti tyrimai leidžia tiksliai nustatyti pakitimų pobūdį ir išsklaidyti įtarimus dėl vėžio.

Kai kurios moterys delsia operuotis, nes bijo kūną bjaurojančių randų.

Nereikėtų bijoti. Cistos ir miomos vis dažniau šalinamos laparoskopu. Operuojant juo nelieka jokių randų, nes instrumentas įkišamas per užpakalinę makšties sienelę.

Daugelis moterų, sužino­jusios apie cistas ir miomas, iš karto galvoja apie operaciją. Ar jos teisios?

Ne. Jei mioma taip išbujojo, kad spaudžia aplinkinius vidaus organus arba gali sukelti jų deformacijas, operacija tikrai būtina. Operacija neišvengiama ir tuo atveju, jei tyrimai rodo piktybinius pokyčius. Laimei, tai pasitaiko labai retai (supiktybėja tik apie 0,5 % miomų). Cistos dažniausiai veiksmingai gydomos medikamentais. Jei cista nebedidėja, užtenka kasmet tirtis ultragarsu (mat kartais jos gali tiesiog pratrūkti arba absorbuolis į aplinkinius audinius) ir atlikti gydytojo paskirtus onkologinius tyrimus. Miomos taip pat be reikalo neskubama operuoti. Dažnai pakanka tik geriamų vaistų arba injekcijų. Operuojamos tik sparčiai didėjančios miomos. Beje, po operacijos moters savijauta labai pagerėja, nes augdama mioma „minta“ krauju ir atima daug energijos.

Image by stefamerpik on Freepik

Ar galima pačiai pajusti, kad formuojasi cistos, miomos?

Jei jos formuojasi odos ar poodžio audiniuose, prie sąnarių, žmogus gali pats pajusti, kad formuojasi cista arba mioma. Moterys nesunkiai gali apčiuopti pokyčius krūtyse. Bet organizmo viduje- žarnyne arba pilvaplėvėje- besiformuojančių miomų ar cistų pačiai aptikti beveik neįmanoma. Cistas arba miomas galima įtarti, jei pilvo arba kirkšnių skausmai atsiranda ne per menstruacijas ir ne per ovuliaciją, kraujingų išskyrų pasirodo ciklo viduryje bei gausiau, nei įprasta, kraujuojama per menstruacijas. Įtarimus patvirtinti gali tik gydytojas.

Kas atsitinka, jei moteris nežino, kad turi miomą ar cistą, arba žino, bet nieko nedaro?

Daugelis cistų yra visiškai nepavojingos, bet kai kurios jų gali supiktybėti. Be to, negydomos kiaušidžių bei kiaušintakių cistos gali sukelti nevaisingumą. Ir miomos paprastai nėra pavojingos, bet tai nereiškia, kad į jas galima nekreipti dėmesio. Negydomos miomos ne tik kelia skausmą, bet gali paskatinti tokį gausų kraujavimą, kad moteris suserga mažakraujyste. Be to, moteris nuolat jaučia nuovargį, būna irzli. Nereikėtų pamiršti, kad miomos kartais gali virsti piktybiniais augliais.

Ar yra būdų išvengti miomų ir cistų?

Ne. Jos susiformuoja netikėtai ir iki šiol nepavyko iki galo išsiaiškinti jų atsiradimo priežasčių. Gimdos miomos dažniausiai formuojasi sutrikus hormonų veiklai (ypač menopauzės laikotarpiu). Kiaušintakių cistas gali sukelti dažni gimdos priedų uždegimai. Vienintelis veiksmingas būdas išvengti komplikacijų, kurias gali sukelti cistos ir miomos,- reguliariai (bent kartą per metus) lankytis pas ginekologą.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker