Baltos dėmelės ant nagų: ką jos iš tiesų reiškia?
Griauname populiarų mitą apie kalcio trūkumą ir aiškinamės tikrąsias priežastis, kodėl atsiranda šie balti taškeliai bei kada reikėtų kreiptis į gydytoją.

Turbūt ne viena esame pastebėjusios ant savo ar kieno nors kito nagų mažas baltas dėmeles ar taškelius. Jos atsiranda netikėtai, kartais po vieną, kartais kelios iš karto. Ir ko tik apie jas neprisiklausome! Populiariausias mitas, perduodamas iš kartos į kartą – esą tai ženklas, kad organizmui trūksta kalcio ar vitaminų. Ar tikrai? O gal priežastys visai kitos? Išsiaiškinkime, ką iš tiesų reiškia šios baltos dėmelės ir kada dėl jų reikėtų sunerimti.
Baltos dėmelės ant nagų: kas tai?
Mediciniškai šis reiškinys vadinamas leukonichija (graikiškai leukos – balta, onyx – nagas). Dažniausiai pasitaiko taškinė leukonichija (leukonychia punctata) – būtent tos mažos, netaisyklingos formos baltos dėmelės, apie kurias ir kalbame. Jos yra labai dažnos ir paprastai visiškai nepavojingos.
Tikrosios atsiradimo priežastys
Nors mitas apie kalcio trūkumą labai gajus, moksliniai tyrimai ir dermatologų praktika rodo, kad tikrosios priežastys dažniausiai yra kur kas paprastesnės:
- Dažniausias kaltininkas – MIKROTRAUMA! Taip, paprasčiausias nedidelis nago guolio (matrikso – vietos prie odelių, kur formuojasi nagas) pažeidimas yra pati dažniausia baltų dėmelių priežastis. Galbūt prispaudėte pirštą durimis? O gal trinktelėjote į stalą? Gal per intensyviai atlikote manikiūrą ar kramtėte nagus? Net ir nedidelė trauma gali pažeisti besiformuojantį nagą toje vietoje. Kadangi nagas auga lėtai, pati balta dėmelė išryškėja tik po kelių savaičių, kai pažeista nago dalis paauga, todėl dažnai net neprisimename paties sumušimo momento. Šios dėmelės yra visiškai nekenksmingos.
- Alerginė reakcija? Kartais baltos dėmelės ar net didesni ploteliai gali atsirasti dėl alerginės reakcijos į nagų laką, lako valiklį, nagų stipriklį, dirbtinius nagus ar jų klijus.
- Grybelinė infekcija (retai). Nors grybelis dažniau sukelia nago pageltimą, sustorėjimą ar trapumą, kai kurios paviršinio grybelio formos (pvz., baltoji paviršinė onichomikozė) gali pasireikšti baltomis dėmėmis ant nago paviršiaus. Tačiau tai gerokai retesnė priežastis nei trauma.
- Mitybos trūkumas? Greičiausiai NE. Populiarus įsitikinimas, kad baltos dėmelės rodo kalcio ar vitaminų trūkumą, yra mitas. Tik esant labai dideliam ir ilgalaikiam tam tikrų medžiagų, pavyzdžiui, cinko ar baltymų, trūkumui organizme gali atsirasti tam tikrų nagų pokyčių, tačiau tai pasitaiko itin retai ir dažniausiai būna susiję su kitais rimtais sveikatos sutrikimais, o ne tik su keliomis baltomis dėmelėmis.
- Ligos ar vaistai (labai retai). Kai kuriais labai retais atvejais balti dryžiai per visą nagą (pvz., Mees’o linijos) ar kiti neįprasti nagų pokyčiai gali signalizuoti apie sistemines ligas (inkstų, kepenų) ar būti tam tikrų vaistų (pvz., chemoterapijos) šalutinis poveikis. Tačiau tai nesusiję su įprastomis mažomis baltomis dėmelėmis.

Ką daryti?
- Dažniausiai – NIEKO! Jei dėmelės atsirado dėl traumos (o tai yra labiausiai tikėtina), jos tiesiog išaugs kartu su nagu. Tam prireiks kelių mėnesių (kojų nagai auga lėčiau). Tiesiog apsišarvuokite kantrybe.
- Saugok nagus. Stenkis išvengti nagų traumavimo – būk atsargesnė, mūvėk pirštines dirbdama buities darbus, švelniau atlik manikiūrą, nekramtyk nagų.
- Stebėk reakcijas. Jei įtari alerginę reakciją į kažkurią priemonę, nustok ją naudoti ir stebėk, ar situacija gerėja.
Kada verta sunerimti?
Nors įprastos baltos dėmelės nėra pavojingos, į gydytoją dermatologą vertėtų kreiptis, jei pastebėjai:
- Labai daug baltų dėmių, jos dengia didžiąją dalį nago.
- Dėmės atsirado staiga ir ant daugelio nagų.
- Ant nagų matosi ne taškeliai, o balti dryžiai per visą nago plotį.
- Kartu su baltomis dėmėmis atsiranda ir kitų nagų pokyčių: nagai storėja, trupa, gelsta, atsiranda duobelių, pakinta forma.
- Prastėja bendra savijauta ar turi kitų sveikatos nusiskundimų.
Apibendrinant: Jokios panikos!
Taigi, kitą kartą pamačiusi baltą dėmelę ant savo nago, neskubėkite gerti kalcio papildų. Greičiausiai tai tik mažos traumos, nutikusios prieš kelias savaites, „priminimas“. Būkite kantrios, saugokite nagus, ir dėmelės tiesiog nuaugs. O jei nagų išvaizda kelia rimtesnį nerimą – pasikonsultuokite su gydytoju dermatologu.