Grožis

Apkūni nėra graži sudžiūvusi

Šis sakinys- ne veltui be kablelio. Siūlome gerai pagalvoti, ar gražesnė yra apkūni, ar kaulėta moteris, ir įterpti kablelį. Galėtų būti taip: „Apkūni, nėra graži sudžiuvusi” arba „Apkūni nėra graži, sudžiuvusi”.
Kaip užfiksuota istoriniuose šaltiniuose, moters grožio samprata nuolat keitėsi. Bent jau oficialioji…

Stambios gražuolės

Prieš 15 tūkstančių metų iškalta Venera yra tiesios kaip statinė. Senovės graikai ir romėnai dievino apkūnias moteris. Tokios ir skulptorių vaizduojamos aristokratės bei deivės.

Apkūnumas buvo kilmingumo bei turtingumo- aukštos socialinės padėties- simbolis. Tačiau yra žinoma, kad net ir tais laikais kitų socialinių sluoksnių moterys buvo pakankamai liesos ir ligotos, o gyveno vidutiniškai 25- erius metus.

Viduramžiais aukštuomenės vyrai taip pat dievino stambuoles, tokias tapė ir anų laikų menininkai bei aprašė poetai. Milošo Venera, Rembrandto žmona Saskija. Rubenso ir Renuaro gražuolės šiuo metu turėtų vilkėti XL arba XXL dydžių drabužius. Be to, tais laikais manyta, kad liesos moterys yra piktos ir nemeilios. Tos, kurių kūnai svėrė daugiau, judėdavo lėčiau, rečiau garsiai šūkaudavo, tad jos labiau tiko į žmonas.
Net ir 20-ojo amžiaus išvakarėse sakydavo, kad tikra moteris toji, kurios didelis biustas ir graži apvali sėdimoji.

Bet jau nuo 20-ojo amžiaus 1-ojo dešimtmečio visuomenės (o gal vyrų?) skonis ėmė keistis. Pradėta suprasti, kad dėl antsvorio žmonės dažniau serga.

Manoma, kad idealizuoti liekną moterį skatino ir Rusijos įvykiai- veikli, energinga, naują visuomenės struktūrą kurianti anarchistė arba revoliucionierė negalėjo būti apkūni.

Image by Freepik

“Lentos” karaliavo trumpai

Dama, kuri norėjo žengti koja kojon su pažanga, turėjo būti pakankamai liekna, bet ne liesa. Deja, tuo metu jau pradėta dievinti „lentos” figūros gražuoles.

Ir tos, kurias gamta buvo apdovanojusi iškilia krūtine norėdamos būti madingos visaip slėpdavo tą puošmeną, prispausdavo specialiomis juostomis arba liemenėlėmis, siekdamos išsvajotųjų kūno formų, jos tiesiog badmiriaudavo. Toji pirmoji lieknųjų mados banga buvo tik bangelė. Antrąjį 20- ojo amžiaus dvidešimtmetį vėl „grįžo į madą” dailios „bandelės”. Visus pavergė seksuali moteris-“vamp“, kuri didžiavosi ir nemažu biustu ir apvaliomis šlaunimis.

Dar prieš keliolika metų gražuolėmis buvo laikomos ne tik lieknos, bet ir perdėtai liesos. Kodėl taip atsitiko? Kas veikia moters grožio sampratų? Kaip tai susiję su pokyčiais visuomenėje?

Liemenėlės su vata

Po Antrojo pasaulinio karo apie 2 dešimtmečius visi grožėjosi liekna, bet išlaikiusia visus apvalumus dama. Grožio karaliene kurį laiką buvo Merilyna Monroe. Toms, kurias gamta buvo šiek tiek nuskriaudusi, teko pašviesinus plaukus, veržti korsetais liemenį, o į liemenėles kimšti vatos. Bet nereikėjo liesėti.

Holivudo sukurta gražuolė nebuvo kaulėta sudžiūvėlė: 164 cm ūgio aktorė geriausiais laikais svėrė 58 kilogramus, bet dažniausiai pasiekdavo net 70 kg. Dievaitė nuolat sustorėdavo, nes prasidėjus nervų ligos priepuoliui pradėdavo kimšti viską iš eilės. Jos matmenys taip pat keitėsi. Štai 1945 metais jie buvo tokie: krūtinės apimtis- 91 cm, liemens- 61 cm, klubų- 86 cm, o 1955-aisiais- 96-59-91.

Liesos kaip giltinės

Kai neliko Merilyn Monroe, moters grožio samprata netikėtai pradėjo keistis. Įvyko tikra grožio etalono revoliucija.

Vos ne per vieną naktį brandžios, patrauklios, normaliai atrodančios moterys turėdavo virsti laibomis kaip nendrelės paauglėmis.

Ir visa tai – dėl Twiggy- paauglės iš Didžiosios Britanijos, pasidažiusios lūpas baltais dažais. Iš po priklijuotų ir riebiai padažytų blakstienų ji žvelgė į pasaulį didelėmis žaliomis akimis.

Twiggy stulbinanti karjera priminė pasaką apie Pelenę. Ji dirbo paprastoje kirpykloje, bet vieną dieną ten apsilankė meno dirbinių prekeivis. Vyriškis susižavėjo liekna mergaite, kuri pakirpo jo plaukus. Jis „išreklamavo” merginą per stebėtinai trumpą laiką- matyt, visuomenė buvo pribrendusi taip staiga keisti gražuolės įvaizdį.

Viso pasaulio Twiggy

Garsioji Tvviggy buvo 169 cm ūgio, o svėrė vos 41 kilogramą, bet apie jos kūno matmenis (77-61-84) svajojo visos Europos merginos bei moterys. Tuo metu ne viena europietė atrodė maždaug taip: krūtinės apimtis- 94, liemens- 70, klubų- 99 cm.

Greitai- po ketverių metų- Tvviggy buvo pamiršta, tačiau jos kūno formos dar ilgai buvo nepasiekiama panelių svajonė. Mada vis plito ir plito, o maždaug 7- ojo dešimtmečio pradžioje įgavo kraštutines formas.

Viso pasaulio gydytojai kūrė vis įdomesnes ir „greitesnes” lieknėjimo dietas, sugalvojo net nusiurbti riebalus tiesiai iš po odos. Iš to jie visi gerokai pasipelnė.

Tuo pat metu atsirado ir anoreksijos sąvoka, nes ne viena, netekusi per daug svorio, susirgo ir net mirė. Bet mirė dėl grožio.

Nauji seni idealai

Per kitus dešimt metų karaliavo joga ir aerobika, nes bandyta kurti sportiškos, tvirtos, bet dailios, meiliai nesišypsančios gražuolės įvaizdį. Matyt, kažkas skyrė per mažai pinigų reklamai, nes „sportininkė” neprigijo, o moterys ir toliau bandė numesti tikrai reikalingus kilogramus.

Prieš pat 20- jo amžiaus pabaigą vėl staiga prasidėjo beprotiško liesėjimo banga. Visos norėjo atrodyti kaip 11- 12 metų paauglės. O juk kiekviena moteris žino, kad norėdama dėvėti TOKIĄ SUKNELĘ privalo atrodyti ne prasčiau už modelį.

Kate Moss tapo naująja Twiggy ir pasaulio nugalėtoja per kelis mėnesius. Iš pažiūros ji atrodė lyg moters grožio idealo priešingybė- gana negražių veido bruožų, bekrūtė, kreivokom kojom, 172 cm ūgio mergina svėrė tik 49 kilogramus.

Jos sėkmę garantavo tai, kad su šia išdidžia, pasipūtusia, bet prasčioke mergina iš darbininkų priemiesčio save galėjo sutapatinti beveik kiekviena paauglė.

Nuo to laiko taip ir liko, bene 50 proc. europiečių ir apie 80 proc amerikiečių moterų yra nepatenkintos savo figūra ir nuolat laikosi kokios nors liekninančios dietos.

O kaip dabar?

Lyg ir viskas krypsta į gerąją pusę. Mados specialistai teigia, kad baigėsi ligotai pa­mėlusių, plokščių kaip lenta, merginų karaliavimo laikas. Pagaliau laikas atsitokėti ir liautis be reikalo kankinti moteris. Pripažinta, kad madas demonstruojančios žvaigždės turi būti kuo labiau panašios į tas, kurioms ski­rti drabužiai.

Spaudoje pasirodo strai­psnių, kad paauglės figūrą propaguoja ir tokio tipo merginas ant podiumo kviečia tik kai kurie drabužių di­zaineriai, dažniausiai homoseksualūs. O jiems mergi­na, kuri visiškai neprimena moters, matyt, patinka la­biausiai.

Kai gyvenome Sovietų Sąjun­goje, mados mus pasiekda­vo gerokai pavėlavusios, tačiau dabartinės 50-metės ir 60-metės gali prisiminti visas „liesėjimo” kančias.

Holivudo aktores kei­čia kiūtinės formas, didindamos jas silikonu, prašo gydytojų pašalinti šonkau­lius ir t.t. Žinoma, storulės nėra populiarios, tačiau pripa­žįstama, kad yra tam tikros ribos, kurių nepaisant susergama.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker