Apie spuogus ir inkštirus
Jūsų veidą kartas nuo karto „papuošia ” skausmingi spuogeliai? Nenusiminkite! Ši bėda ištinka daugelį. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip išvalyti juodus inkštirus ir panaikinti ne laiku iškilusį spuogą.
Spuogų odoje atsiranda sutrikus vidaus sekrecijos liaukų, skrandžio ir žarnyno veiklai, persirgus infekcine liga, mažakraujyste, pervargus ir patyrus stiprų stresą. Jie gali būti paveldėti ar susiformavę dėl netinkamos mitybos. Spuogai ypač dažnai „puošia” riebią ir porėtą bei seborėjos (odos riebalų apykaitos sutrikimas) apimtą odą.
Kaip susiformuoja spuogai
Sustiprėjus riebalų liaukų veiklai, odoje išsiskiria chemiškai pakitusių riebalų. Susimaišę su ląstelių šerpetomis bei dulkėmis, jie užkemša liaukos latakėlį ir jame susiformuoja juodas inkštiras. Riebalų liauka, neturėdama pro kur pašalinti riebalus, ima trūkinėti, o inkštiras didėja ir išplečia porą. Iš jo susidaro uždegiminis spuogas.
Juodieji inkštirai
Išmargina visą veidą arba tik linkusias riebaluotis odos vietas: kaktą, nosį ir smakrą. Vienintelis būdas jų atsikratyti – atsargiai ir kruopščiai išspausti.
• Pirmiausia nuvalykite ir garais arba ramunėlių kompresais suminkštinkite veido odą.
• Nusivaliusios rankas spiritu, pirštų galiukus apsivyniokite steriliu bintu. Lengvai patempiate odą, spustelėkite inkštirą iš apačios ir „iškelkite”.
• Paraudusią vietą patepkite 3 proc. vandenilio peroksido tirpalu arba atsargiai prideginkite eteriniu arbatmedžio aliejumi.
įsidėmėkite! Spaudykite tik k aiškiai matomus inkštais. Mažus tegul salina kosmetologė.
Verta žinoti
• Kartais, pradėjus naudoti naują veido priežiūros kosmetiką, inkštirų padaugėja. Taip atsitinka todėl, kad kai kuriose priemonėse yra riebalų liaukas erzinančių ir jų ragėjimą skatinančių medžiagų.
• Daugiau juodųjų inkštirų gali atsirasti ilgą laiką vartojant raminamuosius vaistus ar preparatus su B grupės vitaminais.
Pūlingi spuogai
Nešalinant juodųjų inkštirų, odoje dažnai susiformuoja raudonų (paprastai su balta viršūnėle) ir skausmingų pūlingų spuogų. Ką daryti?
• Keletą kartų per dieną spuogelius tepkite dezinfekciniu losjonu, eteriniu arbatmedžio aliejumi arba specialiu tepalu.
Įsidėmėkite! Uždegiminių spuogų jokiu būdu nespauskite – galite užkrėsti kitas odos vietas.
Verta žinoti
• Kol ant veido yra pūlingų spuogelių, atsisakykite grūdėto šveičiamosios priemonės. Veidą valykite riebios odos valomąja kauke.
• Pastebėjusios, jog pūlingi spuogeliai ne gyja, o plečiasi į visą veidą, kreipkitės į gydytoją kosmetologę – šį procesą būtina sustabdyti.
Kaip panaikinti spuogą
• Linkusį spuoguotis veidą ar tik pačius spuogelius tepkite kremu su siera, mentoliu, cinko oksidą ar pieno rūgštimis.
• Pajutote, jog kyla spuogas? Kuo greičiau dezinfekuokite jį eteriniu arbatmedžio aliejumi arba patepkite specialiu uždegimą mažinančiu tepalu.
• Keletą kartų per dieną spuogelius dezinfekuokite bakterijas naikinančiu pieštuku arba kremu.
• Jei norite spuogą subrandinti ir kuo greičiau išvalyti, nakčiai užklijuokite ant jo orui nepralaidų pleistrą. Rytą pūlingą viršūnėlę atsargiai nuvalykite steriliu tamponėliu ir dezinfekuokite odą spiritiniu losjonu.
• Netikėtai išdygusį spuogelį galite paslėpti maskuojamuoju odos spalvos pieštuku. Veidą padengusios toniniu kremu, spuogą patepkite antibakteriniu pieštuku. Palaukite, kol nudžius, ir patepkite dar kartą. Pasipudruokite biria pudra.
Naminės priemonės spuoguotai odai
Uždegimą slopinanti kaukė. Šaukštą džiovintų rugiagėlių žiedų užplikykite ¼ l vandens. Kai atvės (iki kambario temperatūros), perkoškite ir sumaišykite su baltuoju moliu (kad gautumėte košelę). Ištepkite veidą, po 15 minučių nusiprauskite vėsiu vandeniu. Procedūrą darykite 3 kartus per savaitę.
Spuogus gydantis kompresas. Šaukštą ramunėlių, medetkų, kadagio uogų ir beržo pumpurų mišinio užpilkite stikline vandens ir 5 min. virkite ant silpnos ugnies. Perkoškite. Šilto nuoviro kompresus ant spuoguotų veido vietų dėkite kas vakarą. Prieš miegą ant uždegiminių spuogų uždėkite po žalios bulvės griežinėlį ir užspauskite keletą lašų česnako sulčių. Po 5 -10 minučių nusiprauskite šiltu vandeniu.
Riebalų liaukų veikią slopinanti kaukė. 150 ml pieno išsukite su dviem šaukštais gydomojo molio. Įmaišykite stiklinę dilgėlių ištraukos, įlašinkite 5 lašus arnikos tinktūros. Gautą tyrelę 20-čiai minučių aptepkite veidą. Nuplaukite drungna vandeniu. Kaukę dėkite 2 kartus per savaitę.
Tinkama dieta
Spuogų dygsta vis daugiau? Pagalvokite apie tai, ką valgote. Netinkamai maitinantis, pakinta ir sutirštėja odos riebalai, kurie užkemša poras ir augina spuogus.
Pasistenkite atsisakyti riebios mėsos, rūkytų gaminių, pyragaičių, baltos duonos, bulvių, šokolado, aštrių prieskonių, kavos, kakavos ir alkoholio.
Valgykite liesos mėsos, vaisių ir daržovių, avižinių dribsnių, sėmenų ir saulėgrąžų aliejaus, medaus, grikių košes.
Gerkite žolelių arbatos, neskaidrintų obuolių sulčių.