Sveikata

Vidinis laikrodis- kaip organizuoti dieną…

Pagrindiniai akcentai
  • Žinodami biologinius ritmus, bet kuriuo paros metu galime jaustis puikiai.
  • Mūsų kūnas - tiksliai suderintas mechanizmas, kuriame esąs vidinis laikrodis diktuoja, ką kada reikia daryti.

Žemė aplink savo ašį apsisuka per 24 valandas. Mū­sų organizmo biologinių funkcijų aktyvumas svyruoja per parą nuo maksi­malaus iki minimalaus. kasdien tuo pačiu laiku mūsų kūnas pra­deda ruoštis naujai dienai: antinksčių liaukų sekrecija pradeda gamintis apie 4 valandą ir apie 7 valandą pasiekia veiklumo kulminaciją. Būtent šis hormonas lemia gliukozės, būtinos geram smegenų, raumenų, širdies ir inkstų funkcionavimui, cirkuliaciją organizme. Taigi dar neprabudote, o jūsų organizmas jau pasiruošęs naujai dienai…

Žinodami biologinius ritmus, bet kuriuo paros metu galime jaustis puikiai. Ryte organizmas lengviau sudegina an­gliavandenius, gaminančius energiją. Po 17 valandos juos kaupia. Pasak dieto­logu, norint suliesėti, geriau valgyti sočius pusryčius, norma­lius pietus ir lengvą vakarienę. Taigi rytmetinis pyragėlis ge­riau už gabalą šokolado vakare.

Norėdamos sudeginti kuo daugiau kalorijų, sportuokite (antroje dienos pusėje, mat po pietų audiniai ir raumenys inten­syviausiai aprūpinami deguonimi.

Image by fabrikasimf on Freepik

Beje, daugiausia iš savęs galite „išspausti” nuo 15 iki 19 valandos. Tad visus „degančius” darbus, svar­bius susitikimus ir sprendimus planuokite šiuo laiku.

Paros laikas turi įtakos ir mokymuisi. Jei informaciją norite įsiminti trumpam laikui, skaitykite ry­te. „Popietinės” valandos turi būti skirtos tiems dalykams, kuriuos norite ilgam įsiminti.

Artėjant nakčiai sumažėja visos mūsų organizmo galimybės. Tai neturi nieko bendra su nuovar­giu. Mėgstate po saulėlydžio vairuoti au­tomobilį? Vairuokite į sveikatą- nuo 21 vai. iki vidurnakčio; bet nuo 2 iki 4 vai. geriau išjunkite variklį: tuo metu ypač su­ silpnėja refleksai ir dėmesys.

Beje, ši griežta tvarka nėra vien (pa­prastas mūsų organizmo prisitaikymas prie aplinkos (diena ir naktis, veikla ir poilsis). Netgi ilgam pasilikusios uždaro­ e patalpoje be laikrodžio, nesujaudinkite: organizmas vis tiek funkcionuos tiksliu 24 val. ritmu.

Žinia, mūsų organizmo vidinis laikrodis yra genetiškai nulemtas, būtent dėl to egzistuoja „vyturiai” ir „pelėdos”.

Mūsų organizmas ne tik prisitaiko prie kasdieninių ritmų, bet ir patiria metų kaitos poveikį. Šaltuoju metų laiku esame labiau pažeidžiamos. Ar vien dėl to, kad šiuo laiku yra šalta ir drėgna? Tikrai ne. Šiuo metu susilpnėja imu­ninė sistema, lengviau pažeidžiamos širdies, kraujotakos, taip pat kvėpavimo sistemos. Esant blogam orui, pakyla kraujo spaudimas.

Ką gi kiekvieną valandą veikia mūsų organizmas?

Nuo vidurnakčio iki ryto…

1 val.- ypač aktyvus ląstelių dauginimosi procesas, labai svarbus mūsų odai.
2 val.- minimaliausios organizmo galimybės. Šis metas neparankiausias vairuoti automobilį.
3-4 val.- šią valandą kūno temperatūra ir kraujo spaudimas pasiekia žemiausią ribą.
5 val.- intensyviausia hormoninių liaukų veikla.
6 val.- sunkiausia valanda reumatininkams.

…ir vakarop

19 val.- aktyviausia „streso hormono”, adrenalino, veikla.
20 val.- sulėtėja skrandžio veikla, kūnas „kaupia” atsargas.
21 vali.- sumažėja kraujo spaudimas, kūnas ruošiasi nakčiai.
22 val.- sumažėja bronchų apimtis, sunkiau kvėpuoti.
23 val.- smegenys tampa jautresnės alkoholiui.
24 val.- kūnas kaupia riebalus. Šią valandą – itin aktyvi brendimo hormono veikla, taigi šiuo laiku vaikas auga.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker