Sveikata

Valykime dantis: sveikos burnos paslaptis

Dantų priežiūra: patarimai ir gudrybės

Šiuo metu Lietuvoje periodonto ligomis serga dauguma 6- 14 metų amžiaus vaikų ir beveik kiekvienas suaugęs. Norint išvengti šių problemų, būtina tinkamai rūpintis burnos higiena.

Dantų ligų pavojus: simptomai ir pasekmės

Daug kas nesikreipia į stomatologą laiku – ligai tik prasidėjus, nes dažniausiai iš pradžių dantys neskauda. Paprastai nepaisome retsykiais pastebimo dantenų paburkimo, kraujavimo valant dantis. Norėdami, kad dantenos kraujuotų mažiau ir stengdamiesi jų nepažeisti, valome dantis dar rečiau.

Taip kaupiasi vis daugiau apnašų – nepašalinama susirgimo priežastis, todėl liga sunkėja. Dantenos vis dažniau ir vis labiau paburksta, kraujuoja dėl besitęsiančio uždegimo bei kraujo apytakos sutrikimo, pamėlsta.

Negydomas dantenų uždegimas (gingivitas) gali progresuoti ir virsti periodontitu. Tai – viena pavojingiausių burnos ertmės ligų, kai ne tik kraujuoja dantenos, bet pradeda klibėti dantys. Dgainiui dantys iškrenta, tačiau žmogus vis tiek nejaučia jokio skausmo.

Profesionalus valymas: apnašų ir akmenų šalinimas

nuotrauka freepik

Vienintelis veiksmingas būdas šiuo atveju – tinkama burnos higiena. Pirmiausia reikia pašalinti apnašas ir akmenis, nes juose gausu mikroorganizmų, kurie, daugindamiesi, sukelia uždegimą. Šias procedūras atlieka specialistas – burnos higienistas arba gydytojas stomatologas.

  • Didelės ir kietos apnašos nuo dantų nuimamos ultragarsiniais ir garsiniais (oriniais) skaldikliais.
  • Akmenys nuo dantų paviršių nuvalomi greitais vibruojamaisiais judesiais.
  • Skaldikliais nesunkiai šalinamos kavos, arbatos ir nikotino nuosėdos.

Dantų emalio atnaujinimas

Jei po tokios procedūros ant dantų paviršiaus dar lieka kokių nors dalelių, jos lengvai nuimamos stomatologo įrankiais. Dantys be akmenų poliruojami sodos ir vandens srove arba pasta.

Po poliravimo galima atlikti gydomųjų arba emalį atnaujinančių preparatų aplikacijas.

Profesionalioji higiena

Šios stomatologų atliekamos procedūros vadinamos profesionaliąja higiena.

Ar ją teks atlikti dažnai, ar rečiau, priklauso nuo to, ar pats žmogus gerai rūpinasi savo burnos higiena, ar greitai susikaupia akmenų. Turi reikšmės ir anatomija bei kiti veiksniai. Atsižvelgiant į visa tai, profesionalioji higiena per metus gali būti atliekama – 4 kartus.

Išvada

Tačiau nereikia manyti, kad dantys bus balti ir gražūs, o dantenos- sveikos, jeigu jų priežiūrai laiko rasite tik kas trys mėnesiai. Valykite ir tvarkykite dantis nuolat- ir pamiršite kelią pas stomatologą.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker