Riešutai: natūralūs energijos ir sveikatos šaltiniai
Riešutai: vitaminų, mineralų ir energijos šaltinis organizmui

Kodėl vaikai taip mėgsta riešutus? Matyt, pasąmoningai nujaučia jų naudą, nes iš lazdyno, graikinių ir kitų riešutų gauna daug baltymų, ląstelienos, mineralinių medžiagų, vitaminų. Viso to organizmui ypač reikia žiemą.
Lazdyno riešutai: atgaiva išsekusiam organizmui
Tikrasis lazdyno pavadinimas – paprastasis lazdynas. Jo tėvynė – Juodosios jūros Kaukazo pakrantė. Maždaug prieš 2300 metų lazdynai paplito visoje Europoje.
Lazdyno riešutuose (100 g) yra apie 70 g riebalų, 15–16 g baltymų, 3,28 % ląstelienos, mineralinių medžiagų, vitamino B1. Lazdyno riešutų aliejus vartojamas maistui. Jis ne tik skanus, bet ir naudingas, nes organizmas pasisavina jį labai lengvai. Riešutų branduolių (grynų ir su migdolais) dedama į šokoladą, sausainius, saldainius, pyragaičius, tortus ir kitus gardumynus.
Kam tinka lazdyno riešutai:
- Liaudies medicinos žinovai riešutų aliejumi, sumaišytu su kiaušinio baltymu, gydo nudegimus.
- Riešutus su medumi vartoja sergantieji mažakraujyste, reumatu.
- Organizmui išsekus jie labiausiai tinka kaip maisto papildas. Jeigu baiminatės išsekimo, verčiau valgykite daugiau riešutų.
- Jei pastebėjote, kad slenka plaukai, tepkite galvos odą riešutų aliejumi.
- Riešutų turėtų valgyti žindyvės, ypač tos, kurioms trūksta pieno, nes šie branduoliai skatina laktaciją.
- Pagyvenusieji, kuriems nuolat pučia vidurius, turėtų retkarčiais pakramtyti riešutų.

Graikiniai riešutai: protui ir kūnui
Senovės Babilono žyniai draudė valgyti graikinio riešutmedžio riešutus paprastiems žmonėms, kad prastuomenė netaptų labai protinga (tikėta, jog jie stipriai skatina smegenų veiklą).
Graikiniuose riešutuose (100 g) yra apie 65 g riebalų, 6 g baltymų. Taip pat esama karotino, B, C, E, P grupių vitaminų, kalcio, kalio, fosforo, geležies, kobalto, rauginių medžiagų ir kt. Aliejus vartojamas maisto pramonėje, poligrafijoje, parfumerijoje. Jame yra gana daug nesočiųjų riebalų rūgščių. Riešutai 3 kartus maistingesni už duoną, o už obuolius ir kriaušes – 12–14 kartų. Puiki ir graikinių riešutų išspaudų chalva.
Kam tinka graikiniai riešutai:
- Pagyvenusiems žmonėms, ypač sergantiems ateroskleroze.
- Ir riešutų aliejus, ir ląsteliena stimuliuoja žarnyno judesius bei padeda išvengti vidurių užkietėjimo.
- Tinka netgi nutukusiems, sergantiems širdies ir kepenų ligomis.
- Puikus maistas sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.
- Liaudies medicina gydo sunkiai gyjančias žaizdas, nudegimus.
- Gydomos odos, ausų, akių ligos.
- Normina skrandžio sulčių rūgštingumą.
- Stabilizuoja imunologinį organizmo reaktyvumą.
- Didina atsparumą daugeliui toksinų ir jonizuojančiam spinduliavimui.
- Varomi kirminai.
Kokoso riešutai: atsargiau sergantiesiems
Kokosinės palmės riešutas sveria 1,5–2,5 kilogramo, jo lukštas ir plaušas naudojami pramonėje. Iš riešutų spaudžiamas aliejus, o viduje esantis baltas saldus skystis, vadinamasis pienas, vartojamas kaip gaivusis gėrimas. Kokoso riešutai Lietuvoje nėra labai populiarūs, tačiau jais vis dažniau pagardinami kulinarijos gaminiai.
Kokoso riešutuose (100 g branduolių) yra nemaži kiekiai E, B1, B2, B6, C vitaminų, folio ir pantoteno rūgšties, biotino. Riešutų drožlėse šių medžiagų taip pat išlieka gana daug. Valytuose kokoso riebaluose (100 g branduolių) yra E, K vitaminų, niacino.
Kam tinka kokoso riešutai:
Liaudies medicinoje dažniausiai vartojamas kokoso riešutų (57 ml), morkų (310 ml), burokėlių (85 ml) sulčių mišinys. Jį derėtų gerti kartą per dieną, kai sergama lyties organų, inkstų, tulžies pūslės ligomis, podagra, mažakraujyste, esant žemam kraujospūdžiui.
Tik atminkite, kad kokoso riešutai kai kuriems žmonėms gali didinti kraujospūdį, todėl vartokite juos atsargiau.