GrožisSveikata

Rūkymo poveikis odai

 Vargu ar yra nežinančių, kad rūkyti nesveika. Rūkymo sukeliamų ligų ir kitų problemų sąrašas labai ilgas – nuo emfizemos ir plaučių vėžio iki blogo burnos kvapo ir pageltusių dantų. Tačiau turbūt ne visi žino, kad rūkymas taip pat daro daug žalos odai.

 Tabako dūmuose yra daugiau kaip 4000 cheminių medžiagų ir beveik visos jos kenkia daugeliui gyvybinių sistemų. Ypač kenksmingi trys tabako dūmų komponentai.

• Nikotinas yra narkotinį poveikį darantis rūkalų elementas. Per plaučius jis žaibiškai patenka į kraujotaką ir pasiekia smegenis maždaug per septynias sekundes. Nikotinas stimuliuoja centrinę nervų sistemą, dėl to pagreitėja širdies plakimas ir padidėja kraujospūdis. Ant kraujagyslių sienelių nusėda daugiau riebalų, susiaurėja arterijos, per kurias kraujas patenka į širdies raumenį, todėl į odą patenka mažiau kraujo, pablogėja apsirūpinimas maisto medžiagomis, susilpnėja ląstelių gebėjimas regeneruotis. Oda atrodo blyški, veidas ir kaklo sritis papilkėja, anksčiau atsiranda raukšlių. Nikotinas taip pat skatina kraujo krešulių susidarymą- dėl to gali ištikti insultas ar infarktas.

  • Rūkomasis popierius yra daugiau kaip 1000 cheminių medžiagų mišinys. Jame yra įvairiausių organizmo audinius dirginančių komponentų ir mažiausiai 60 kancerogenų (vėžį sukeliančių junginių). Rūkant cigaretę, rūkomojo popieriaus dūmų dalelės nusėda plaučiuose ir kvėpavimo takuose, užteršia visą organizmą. Tai didina riziką susirgti plaučių, taip pat burnos, ryklės, gerklės, stemplės, pūslės, kasos ir inkstų vėžiu.

 • Anglies monoksidas išstumia deguonį iš hemoglobino, dėl to kraujyje ir kartu visame organizme sumažėja bendras deguonies kiekis. Audiniai nukenčia dėl deguonies trūkumo ir todėl sutrinka ląstelių veikla.

 Rūkymas ir oda

 Paskelbta nemažai mokslinių tyrimų, kuriuose lyginama rūkančių ir nerūkančių žmonių oda. Rezultatai tikrai liudijantys rūkančiųjų nenaudai.

 • Raukšlės. Visi be išimties tyrimai rodo, kad rūkančių žmonių oda kur kas labiau raukšlėta negu nerūkančių. Kai kurių tyrimų duomenimis, žmonės, per dieną surūkantys iki 20 cigarečių, raukšlių turi beveik penkis kartus daugiau negu visai nerūkantys. Kiti tyrimai rodo, kad rūkančių žmonių oda pradeda raukšlėtis kartais net 20 metų anksčiau nei nerūkančių. Šių skirtumų priežastys įvairios. Dėl rūkymo pažeidžiamos kolageno ir elastino skaidulos, oda tampa ne tokia stangri. Nuolat užsitraukiant dūmo formuojasi raukšlės aplink lūpas, akis ir kaktoje.

Odos spalva ir tekstūra. Mėgėjų rūkyti odą subjauroja ne tik raukšlės. Jų veidas nublykšta, papilkėja, ant nosies ir skruostų atsiranda raudonų dėmių – tai vadinamųjų sutrūkinėjusių kraujagyslių tinklas. Priežastis- dėl rūkymo sutrikusi kraujotaka. Oda tampa kieta ir diržinga, panašiai kaip mėgėjų kaitintis saulėje –  taip pat dėl to, kad pažeidžiama kolageno ir elastino struktūra.

 • Odos vėžys. Nikotino mėgėjai rizikuoja susirgti odos vėžiu, o susirgę daug sunkiau sveiksta – po gydymo kurso rūkantiems ši liga dažniau atsinaujina. Rūkantiems žmonėms po operacijų blogiau gyja žaizdos. Galbūt tai susiję su nuodingų medžiagų pažeistomis kraujagyslėmis- į audinius priteka mažiau kraujo.

 Kiti neigiami reiškiniai

 Rūkymas daro ir daugiau žalos, kuri taip pat atsiliepia odai:

 • Rūkančių žmonių kvėpavimas ne toks gilus. Dėl to pablogėja kraujo apytaka ir odos ląstelės gauna mažiau deguonies.

 • Rūkymas sustiprina odai kenksmingą laisvųjų radikalų poveikį.

 • Dėl rūkymo audiniai netenka daug vitamino C, kuris gyvybiškai būtinas odai.

 Apskaičiuota, kad viena cigaretė suardo maždaug 25 mg vitamino C, todėl rūkaliai du- tris kartus dažniau nei nerūkantieji, negaluoja dėl vitamino C trūkumo, ir tai atspindi jų oda.

 Ką daryti rūkantiems ?

 • Kitos išeities nėra – meskite rūkę. Kuo greičiau tai padarysite, tuo gražiau atrodys jūsų oda. Nors liovusis rūkyti tabako dūmų jau padaryta žala niekur nedings, tačiau taip galima sustabdyti prasidėjusį ankstyvo senėjimo procesą ir ilgiau išsaugoti jaunatvišką odą.

 • Jei ir toliau rūkote, vartokite daug vitamino C turinčių produktų. Kuo daugiau valgykite vaisių ir daržovių arba gerkite vitaminų piliules.

 • Pasyvus rūkymas taip pat kenkia odai. Venkite prirūkytų patalpų, neleiskite rūkyti savo namuose ir pasistenkite, kad jūsų darbo kabinete taip pat nebūtų rūkoma.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker