Sveikata

PMS- kada verta sunerimti?

Likus kelioms dienoms iki menstruacijų pasidarai irzli, negali susikaupti. Trūksta energijos, tempia krūtis, skauda galvą, maudžia pilvą… Kai kuriuos iš šių požymių prieš menstruacijas jaučia kiekviena moteris. Dažniausiai jie sveikatai nepavojingi, tačiau vargina. Neverta kentėti, juolab kad yra būdų to išvengti.

Santrumpa PMS (priešmenstruacinis sindromas) vadinamas visas kompleksas netipiškų negalavimų, kurie pasireiškia likus kelioms dienoms iki menstruacijų ir praeina vos joms prasidėjus. Dėl šių negalavimų dažniausiai kaltas moterims būdingas hormonų kiekio svyravimas: laikinas estrogenų perteklius ir sumažėjęs progesteronų kiekis. Tačiau visos kaltės suversti vien tik hormonams negalima. Prie šios sumaišties gali prisidėti ii netinkama mityba, nesveikas gyvenimo būdas bei polinkis migreną ar depresiją. Vis dėl to PMS- ne nuosprendis! Neturi kas mėnesį su nerimu laukti artėjančių menstruacijų. Yra daug būdų priešmenstruaciniams negalavimams sušvelninti. Tik reikia žinoti, kokie tinka būtent tau.

PMS negalavimų priežastys

Priešmenstruacinis sindromas retai kamuoja labai jaunas merginas, nes jų ciklas dažniausiai būna neovuliacinis. Ryškiausius PMS požymius jaučia 26- 35 metų amžiaus daug dirbančios moterys. Jos daro karjerą ir ištisas dienas praleidžia darbe, augina vaikus ir prižiūri namus (t. y. patiria nuolatinę įtampą).

PMS gali sustiprėti nustojus vartoti kontraceptines tabletes, po gimdymo arba prieš pat menopauzę, kai sutrinka organizmo hormonų pusiausvyra. Be to, polinkis į PMS gali būti paveldimas: jei tavo mama prastai jausdavosi prieš menstruacijas, didelė tikimybė, kad taip bus ir tau.

Vaistų reikia ne visoms

1. Likus kelioms dienoms iki menstruacijų jauti nestiprų krūtų tempimą, o pilvo beveik niekada neskauda? Būni kupina energijos ir galėtum kalnus nuversti? Neverta nė kalbėti apie PMS!

Jei tavo krūtys nedidelės, o klubai siauri, menstruacijos negausios, trumpos ir būna rečiau nei kas 30 dienų, būtinai nueik pas ginekologą ar endokrinologą. Greičiausiai turi per mažai moteriškųjų ir per daug vyriškųjų lytinių hormonų, o tai gali sukelti vaisingumo sutrikimų.

2. Prieš pat menstruacijas tavo krūtys šiek tiek pabrinksta, maudžia pilvą, tampi nervinga? Tokius negalavimus nesunkiai įveiksi namų priemonėmis.

Pilvo skausmų išvengsi, jei antrojoje ciklo pusėje šiek tiek pakeisi mitybą: valgysi mažiau, bet dažniau (rekomenduojama užkandžiauti visą dieną, bet nedidelėmis porcijomis), stengsiesi suvartoti kiek galima mažiau cukraus, gyvulinės kilmės riebalų, druskos, pieno produktų. Nervus nuramins melisų antpilas ir šilta vonia su jūros druska. Jei tavo figūra proporcinga, oda ir plaukai normalaus riebumo, menstruacijų ciklas reguliarus, jos trunka tris keturias dienas, kraujavimas- vidutiniško gausumo, tavo hormonų veikla visiškai normali.

Image by user18526052 on Freepik

3. Likus kelioms dienoms iki menstruacijų krūtis skauda, jos pabrinksta, pasidaro vienu numeriu didesnės, kankina pilvo skausmai, jis išsipučia, dažnai puoli į depresiją ir pratrūksti pykčiu? Šiuo atveju reikėtų sunerimti.

Toks stiprus PMS tikrai trukdo normaliai gyventi (beje, ne tik tau, bet ir šeimos nariams bei bendradarbiams). Todėl jei tik gali, visus svarbius pokalbius, didesnius buities darbus ir ilgesnes keliones kelioms drenoms atidėk. Gerk specialių PMS požymius švelninančių arbatų, kurios vaistinėse parduodamos be receptų.

Jei tavo figūra itin moteriška (platus klubai, stambokos krūtys), oda ir plaukai sausi, o menstruacijos skausmingos, gausios ir būna dažniau nei kas 28 dienos, greičiausiai tavo kiaušidės gamina per daug estrogenų. Tokiais atvejais labai padeda geriamieji kontraceptikai. Jei gydytojo paskirtos tabletės sukelia kokių nors nemalonių pašalinių reiškinių, paprašyk jas pakeisti. Vertėtų išsitirti krūtis (ultragarsu arba mamografu). Toks tyrimas leistų nustatyti, ar krūtų skausmo priežastis tikrai yra PMS.

4. Likus kelioms dienoms iki menstruacijų krūtys pabrinksta, vienu dviem kilogramais padidėja kūno svoris, skauda pilvo apačią, kankina permainingos nuotaikos ir spuogeliai? Tokius negalavimus taip pat nesunku sušvelninti- tiesiog būk jiems iš anksto pasiruošusi.

Pilvo skausmus numalšins vaistai nuo skausmo. Dirglumą, nuovargį ir nemigą sumažins atsipalaidavimo pratimai (meditacija, autogeninė treniruotė). Neatsisakyk lengvos mankštos: judėjimas pagerina kraujo apytaką, pašalina raumenų įtampą, neleidžia organizme kauptis skysčiams. Į gydytoją kreipkis, jei pastebėsi, kad PMS požymiai vis stiprėja.

5. Krūtų ir pilvo skausmas sunkiai ištveriamas, kankina nemiga arba migrena ir iš švelnaus būdo moters virsti tikra pikčiurna? Neatidėliok vizito pas ginekologą!

Būtina atlikti tam tikrus laboratorinius tyrimus, kurie padėtų nustatyti tokių ryškių negalavimų priežastis. Dėl to gali būti kalti ne tik dideli hormonų kiekio svyravimai, bet ir skydliaukės, kepenų ar kasos, kraujotakos sutrikimai arba mažakraujystė. Gydytojui tiksliai nupasakok savo emocinę būklę, ką valgai ir kaip miegi. Pagal tai, kaip tavo savijauta kinta per visą ciklą ir kada PMS požymiai būna stipriausi, jam bus lengviau nustatyti tikslią diagnozę.

Jei prieš pat menstruacijas jauti tik fizinius negalavimus, greičiausiai tai ne PMS, bet kokios nors ligos, dažniausiai kraujotakos sutrikimų, požymiai, sustiprėjantys dėl hormonų kiekio svyravimų. Panašiai gali būti ir tuo atveju, jei kankina vien tik emocinio pobūdžio negalavimai. Tuomet vertėtų išsitirti skydliaukę, kepenis arba kasą.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker