Karjera

Nuo svajonės iki realybės: 6 tikslų tipai ir kaip juos sėkmingai įgyvendinti

Suprask skirtingus tikslų tipus ir atrask patikrintus metodus, kaip paversti savo svajones pasiekiamais rezultatais.

Visos mes norime kelti ir pasiekti tikslus, bet kaip tai padaryti? Gauti tą projektų vadovės poziciją darbe. Įgyti sertifikatą. Uždirbti pakankamai, kad sutaupytum pradiniam būsto įnašui. Sukurti šeimą…

Visi turime siekių, bet ne visiems pavyksta pasiekti norimų rezultatų. Kodėl kai kurie žmonės sėkmingai pasiekia tai, ko nori, o kiti – ne? Ir jei būtų būdas padidinti mūsų sėkmės tikimybę, argi nenorėtume jo išbandyti?

Atsakymas nėra paslaptis. Atsakymas – tikslų nustatymas. Tai priemonė rimtam savęs tobulinimui. Štai geriausi tikslų tipai ir kaip juos pasiekti – kad galėtum susikurti tokį gyvenimą ir karjerą, kokių trokšti.

Tikslų Nustatymo Psichologija

Tikslai suteikia mums motyvacijos, įkvėpimo ir prasmės jausmą, o tikslų nustatymas yra procesas, apibrėžiantis veiksmus, reikalingus norimam rezultatui pasiekti. Idealiu atveju, tikslų nustatymas padeda įvertinti dabartinę būseną, nustatyti, kur norėtume būti, ir užpildyti spragas – numatyti žingsnius, kurių reikia imtis.

Prieš gilinantis į konkrečius tikslus, kuriuos galite užsibrėžti, svarbu suprasti tris pagrindines tikslų rūšis: rezultato, veiklos ir proceso.

  • Rezultato tikslai: Tai tikslai, kuriuos keliate norėdami pasiekti galutinį norimą rezultatą. Kadangi jie orientuoti į rezultatą, yra veiksmų, kuriuos galite atlikti, kad paveiktumėte baigtį. Tačiau galutinio rezultato negalite visiškai kontroliuoti, nes yra išorinių veiksnių. Pavyzdžiui, tavo tikslas – gauti vadovės pareigas. Gali puikiai dirbti, būti geriausia darbuotoja, bet tai negarantuoja paaukštinimo, nes rezultatas (t. y. paaukštinimas) galiausiai priklauso nuo tavo vadovo.
  • Veiklos tikslai: Tai standartai, kuriuos keliame sau, siekdami rezultatų. Skirtingai nuo rezultato tikslų, veiklos tikslus galite kontroliuoti labiau. Ankstesniame pavyzdyje, jei sieki paaukštinimo, veiklos tikslas galėtų būti atsakyti į el. laiškus per 24 valandas arba kas savaitę susitikti su vadovu individualiam pokalbiui.
  • Proceso tikslai: Tai konkretūs veiksmai, kurių imamės, kad padidintume tikimybę pasiekti rezultato tikslus. Tai elgsena ir strategijos, kurias įgyvendiname, kad nusitiestume kelią link norimo rezultato. Proceso tikslai yra 100% kontroliuojami. Pavyzdžiai: laiku atlikti su vadovu suderintas svarbaus projekto užduotis; skirti valandą per savaitę profesiniam tobulėjimui; kiekvieną mėnesį užmegzti ryšį su trimis naujais žmonėmis įmonėje.
nuotrauka freepik

Tikslų Tipai

Dažniausiai žmonės tikslus skirsto dviem būdais: pagal laiką ir pagal kategorijas.

Tikslai Pagal Laiką:

  1. Gyvenimo Tikslai: Tai tikslai, kuriuos norite pasiekti per savo gyvenimą. Laikas jiems įgyvendinti gali skirtis priklausomai nuo tikslo sudėtingumo. Pradėk įsivaizduodama, kaip nori, kad tavo gyvenimas atrodytų tolimoje ateityje. Pagalvok, kuo norėjai būti užaugusi ar ką įsivaizdavai veiksianti baigusi mokslus. Tie dideli, ambicingi tikslai ir yra tavo gyvenimo tikslai. Riba čia – tik dangus! Natūralu, kad šie tikslai laikui bėgant keičiasi, nes keičiasi tavo norai ir poreikiai. Galvok apie juos kaip apie savo „svajonių sąrašo“ (angl. bucket list) punktus. Pavyzdžiai: tapti bestselerių autore; aplankyti visus žemynus; tapti pripažinta savo srities eksperte; sutaupyti pakankamai pinigų ankstyvai pensijai; įkurti savo verslą.
  2. Ilgalaikiai Tikslai: Tai tikslai, kuriuos norite pasiekti ateityje (paprastai per 1-5 metus ar ilgiau) ir kurių galite siekti įgyvendindami trumpalaikius tikslus. Jie gali atrodyti panašūs į gyvenimo tikslus, bet yra konkretesni. Ilgalaikiai tikslai veikia kaip statybiniai blokai gyvenimo tikslams pasiekti. Jie suteikia kryptį asmeniniame ir profesiniame gyvenime. Pavyzdžiai: gauti svajonių darbą; baigti universitetą; būti priimtai į magistrantūros programą; susituokti; sukurti šeimą; nubėgti maratoną; numesti gydytojo rekomenduotą svorio kiekį sveikatai palaikyti; nusipirkti pirmąjį būstą; tapti organizacijos, kurios veikla tau rūpi, valdybos nare.
  3. Trumpalaikiai Tikslai: Tai tikslai, kuriuos galite pasiekti per artimiausią laiką – nuo kelių mėnesių iki metų. Jie yra pagrindas ir tarpiniai žingsniai siekiant ilgalaikių tikslų. Be trumpalaikių tikslų nustatymo ir įgyvendinimo, ilgalaikiai ir gyvenimo tikslai tampa daug sunkiau pasiekiami. Pavyzdžiai: užbaigti didelį projektą darbe, kuriam buvai įsipareigojusi pastaruosius tris mėnesius; išeiti iš komforto zonos; šiais metais sutaupyti 1000 eurų; šį mėnesį užmegzti ryšį su dviem naujais žmonėmis; išmokėti vieną studijų paskolą; šį ketvirtį sudalyvauti viename profesinio tobulėjimo renginyje.

Tikslai Pagal Kategorijas:

Be laiko, tikslus galima skirstyti ir pagal gyvenimo sritis. Svarbu pažymėti, kad laiko tikslai dažnai susiję ir su tam tikra kategorija (pvz., sutaupyti 1000 eurų per 6 mėnesius yra trumpalaikis finansinis tikslas).

Trys dažniausios tikslų kategorijos: profesiniai, asmeniniai ir finansiniai.

  1. Profesinio Tobulėjimo Tikslai: Karjeros tikslai dažnai pirmiausia ateina į galvą galvojant apie tikslų kėlimą. Tai gali būti tiek ilgalaikiai siekiai, tiek artimiausi žingsniai: atnaujinti CV, patobulinti LinkedIn profilį, kandidatuoti į darbo vietas, planuoti darbo pokalbius. Patarimas: Nustatant bet kokį karjeros tikslą, svarbu numatyti realistišką terminą. Nekelk sau per didelių reikalavimų iš karto. Pavyzdžiai: gauti paaukštinimą; susikurti kitokį karjeros kelių planą; įgyti magistro laipsnį; tapti lydere savo organizacijoje; derėtis dėl didesnio atlyginimo; laimėti prestižinį apdovanojimą savo srityje; patobulinti „minkštuosius“ įgūdžius (pvz., komunikaciją); išmokti naują įgūdį; rasti mentorių; pagerinti laiko planavimo įgūdžius; tapti savo srities nuomonės lydere.
  2. Asmeninio Tobulėjimo Tikslai: Jie apima daugybę sričių – nuo santykių ir fizinės formos iki asmeninio augimo. Tai yra tai, ką nori pasiekti dėl savęs, nes tai padeda jaustis visaverte, labiau patenkinta ar tiesiog laiminga. Pavyzdžiai: rasti partnerį; susirasti naujų draugų naujame mieste; sukurti šeimą; pasiekti fizinės formos etapą (pvz., padaryti dešimt atsispaudimų, nubėgti mylią); aplankyti užsienio šalį; atrasti naują hobį; būti labiau „čia ir dabar“ kasdieniame gyvenime; medituoti du kartus per savaitę; kasdien rūpintis savo gerove; daugiau laiko praleisti su šeima; savanoriauti savo bendruomenėje; perskaityti vieną knygą per mėnesį.
  3. Finansiniai Tikslai: Viskas sukasi apie pinigus. Nesvarbu, ar sieki finansinio stabilumo, ar nepriklausomybės, pinigai gali būti svarbi tema. Tikslų nustatymas, susijęs su finansine gerove, gali padėti užtikrinti, kad pinigai netaptų nesutarimų šaltiniu tavo gyvenime ar santykiuose. Tai labai asmeniškas reikalas, todėl įsitikink, kad tavo finansiniai tikslai atitinka tavo asmenines vertybes. Pavyzdžiai: sudaryti biudžetą; kas mėnesį peržiūrėti biudžetą; keisti išlaidavimo įpročius; sutaupyti 5000 eurų; skirti 10% kiekvieno atlyginimo pensijų kaupimui; pradėti investuoti; suplanuoti kelionę į Europą ir kas mėnesį jai taupyti; sutaupyti automobiliui ar būstui; padengti skolas; paaukoti pinigų tau svarbioms iniciatyvoms; sutaupyti pakankamai, kad taptum finansiškai nepriklausoma; sukurti „juodai dienai“ fondą; sutaupyti pinigų tam, ko labai nori.

Kaip Nustatyti Tikslus, Kurių Laikysies?

Kiekvienas gali užsibrėžti tikslus, bet kiek iš jų jų laikosi? Kaip ir Naujųjų metų pažadai, rezultatų nepamatysi, jei pasiduosi po mėnesio. Taigi, kaip nustatyti efektyvius tikslus, kurių iš tikrųjų laikysies?

Vadovaukis šiais penkiais žingsniais:

  1. Nustatyk tik sau svarbius tikslus. Tai turėtų būti akivaizdu – kad užtikrintum sėkmę, kelk tik tuos tikslus, kurie svarbūs tau ir tavo asmeniniam augimui. Tikslai, keliami siekiant atitikti kieno nors kito standartus ar lūkesčius, yra kelias į nesėkmę. Kai tikslas tau svarbus, labiau tikėtina, kad jį planuosi ir teiksi jam pirmenybę. Tai palaikys motyvaciją. Pradėk nuo tikslų, atitinkančių tavo vertybes.
  2. Formuluok SMART tikslus. SMART tikslų nustatymas yra strategija, padedanti pasiekti tikslą ir palaikyti motyvaciją. SMART reiškia: Specifinis (Specific), Matuojamas (Measurable), Asiekiamas (Attainable), Reikšmingas/Realistiškas (Relevant/Realistic), Terminą turintis (Time-bound). Nustatydama tikslus, atitinkančius šiuos kriterijus, labiau tikėtina, kad laikysiesi įsipareigojimų ir pasieksi finišo liniją.
  3. Nenusimink, jei nepavyks. Nesėkmė yra natūrali gyvenimo dalis. Kartais užsibrėši tikslus ir pavyks, o kartais – ne visai. Kartais nesėkmė yra užmaskuota palaima, o kartais ji tiesiog nemaloni. Bet kuriuo atveju, klysti yra normalu. Nesėkmė nėra blogis ar kažkas, ko reikia bijoti. Kalbant apie tikslų nustatymą, perfrazuok nesėkmę. Jei iš pirmo karto nepavyko, atnaujink tikslus ir bandyk dar kartą.
  4. Paleisk rezultatus. Susieti savo produktyvumą ir savivertę su tikslais gali būti išsekinama ir sukelti perdegimą. Kelionės metu gali pasiekti kitokių rezultatų, nei ketinai. Tai ne visada blogai ir nereiškia, kad turėtum jaustis nugalėta. Rezultatų paleidimas suteiks ramybės jausmą siekiant progreso.
  5. Švęsk! Tikslo pasiekimas, termino laikymasis ar pirmo žingsnio link norimo rezultato įveikimas yra proga švęsti. Drąsiai sureikšmink savo pasiekimą, nes jis tau buvo svarbus! Tačiau prisimink, kad kelionę sudaro daug mažesnių žingsnių. Skirk laiko švęsti palaipsniui visos kelionės metu. Tai įkvėps tęsti, kai bus sunku, ir padarys pergalę finišo tiesiojoje dar saldesnę.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker