Sveikata

Kuo pavojingos dantų apnašos?

Pastebėjote kraujavimą valant dantis? Iš burnos sklinda nemalonus kvapas? Jums reikalingos burnos higienisto paslaugos. Būtinybė, o ne prabanga turėti švarius, profesionaliai išvalytus dantis.

Pavojingos apnašos

Vos tik išdygsta dantys, juos tuoj padengia bakterijos. Susiformuoja plėvelė, vadinama apnašu.

Laikui bėgant apnašos mineralizuojasi ir tampa dantų akmenimis. Akmenys yra porėti, ant jų besikaupiantis apnašas skverbiasi pro akmenų poras.

Apnašos įsitvirtina tarp danties bei akmenų ir ten tūno. Dantis negauna deguonies, jį veikia toksinės medžiagos, išskiriamos mikroorganizmų. Prasideda ėduonis, parodontozė.

Burnos higienistas- geriausias patarėjas

Pirmą kartą apsilankius pas burnos higienistą pacientas apžiūrimas, nustatomas jo polinkio ėduoniui, parodontozei laipsnis.

Įvertinus bendrą padėtį numatomas busimojo vizito pas burnos higienistą laikas. Per pirmąjį vizitą nuimami akmenys ir atliekama daug kitų darbų: plaunamos „kišenės”, dantys tepami fluoralaku, poliruojami.

Image by gpointstudio on Freepik

Pasak burnos higienistės Daivos Pliuskutės, lietuviai turi daug rūpesčių dėl burnos higienos. Būna, kad vieno vizito neužtenka, tenka ateiti kelis kartus. Priklausomai nuo pažeidimų, gali tekti skirti įvairius skalavimus ar net gydymą antibiotikais.

Akmenų įvairovė

Kaip pasakojo burnos higienistė Daiva Pliuskutė, akmenų būna ir tamsių ir šviesių, priklausomai nuo to, ar žmogus geria kavą, raudonąjį vyną, ar rūko.

Parodontozės vystosi net apie 20 metų

Pastaruoju metu visi pamėgo žaliąją arbatą, o nuo jos, pasak gydytojos, smarkiai geltonuoja dantys.
Šviesūs akmenys „auga” mažais sluoksniais, žmogus, to nejausdamas, pripranta ir netgi džiaugiasi, kad tarp dantų neliko tar­pelių. Kartais, tik apžiūrėjus, akmenų lyg ir nepastebima, tačiau gerai paieškojus jų aptinkama po dantenomis.

Akmenys po dantenomis daro didžiausią žalą, nes pažeidžia ir stumia dantenas. Šios smunka žemyn, susiformuoja dantenų „kišenės”, prasideda kaulą ardantis uždegimas. Žmogus pastebi, kad dantys tapo paslankūs. Taip galima prarasti net sveikus dantis.

Parodontozė

Dėl netinkamos burnos higienos 80 % Lietuvos gyventojų serga priedančio audinių uždegimu periodontitu. Liga prasideda lengvu dantenų paburkimu, kraujavimu, niežėjimu.

Anksčiau daugumą sergančiųjų šia liga sudarydavo žmonės, perkopę per penkiasdešimt metų, o dabar parodontoze serga ir keturiasdešimtmečiai. Sergant šia liga labai svarbu reguliariai nuimti akmenis, nes jie ir skatina dantenų uždegimą. Ligos atsiradimą lemia ne vien bloga burnos higiena, tam įtakos turi ir paveldimumas. Smarkai prisideda ir rūkymas.

Pasak gydytojos D. Pliuskutės, viskam galima užbėgti už akių. Gera burnos higiena gali pristabdyti ligos eigą. Laiku pradėjus rūpintis galima daugelį metų gyventi nejaučiant jokio diskomforto.

Užleidus šią ligą labai sunku panaikinti pažeidimus, kurie netrukdomi vystėsi daugelį metų. Tada jau reikalingos daug sudėtingesnės ir brangesnės procedūros nei akmenų šalinimas.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker