Sveikata

Kuo pavojingas tulžies užsistovėjimas?

Tulžies pūslės akmenlige serga daugiau kaip 10 % suaugusių europiečių, beje, kai kurie apie tai nė nenutuokia. Liga greitai progresuoja ir ima kelti daugybę nemalonumų. Be to, anksčiau tulžies pūslės akmenligė vargindavo tik vyresnio amžiaus žmones, o dabar ji atakuoja visus be išimties- ir jaunimą, ir net vaikus.

Pirmiausia išsiaiškinkime, kam reikalinga tulžies pūslė. Pagrindinė šio kriaušės formos organo, esančio dešinėje kūno pusėje, iškart po šonkaulių lanku, funkcija – kaupti ir išskirti tulžį. Tulžis per bendrąjį tulžies lataką patenka į dvylikapirštę žarną, kur aktyvina fermentus, tirpdo riebalus, dalyvauja tolesnėje jų rezorbcijoje.

Tulžis padeda įsisavinti gyvybiškai svarbius vitaminus, stimuliuoja kasos sekreciją- trumpai tariant, atlieka labai svarbų vaidmenį virškinimo procese. Galima sakyti, kad be tulžies mes negalėtume visavertiškai gyventi.

Deja, kartais tulžies pūslėje ima formuotis akmenų. Jie- la­bai pavojingi, nes gali užkimšti tulžies latakus ir taip sukelti ne­pakeliamą skausmą dešiniajame šone po šonkauliais- kepenų dieglius. Tai jau visai ne juokai: toks pacientas nedelsiant ve­žamas į artimiausią chirurgijos skyrių ir operuojamas. Dažniau­siai tai atliekama mažiausiai traumuojančiu prietaisu- laparoskopu. Jeigu laiku neatlieka­ma ši operacija, žmogus gali net mirti.

Vos atsiradus pirmiesiems kepenų dieglių požymiams būtina kuo skubesnė medi­kų pagalba. Iki tol negalima valgyti ir gerti, geriausia būtų atsigulti ir pasistengti nurimti. Galima išgerti spazmolitikų. Analgetikų vartoti draudžiama.

Priepuoliai dažnai ištinka naktį be jokios priežasties, bet juos gali sukelti ir riebaus, aštraus maisto ar alkoholio vartojimas.

Dažnai skausmą lydi pykinimas ir vėmimas. Stiprūs skausmai kyla dėl to, kad akmenys pajuda tulžies pūslėje, jie gali patekti į jos kaklelį, dėl ko prasideda sti­prūs spazmai. Be to, ir pati tul­žies pūslė stipriai susitraukinėja, mėgindama išstumti tulžį, kurią sulaiko užstrigęs akmuo.

Image by Lifestylememory on Freepik

Tulžies pūslės akmenys

Kodėl tulžies pūslėje susidaro akmenų? Reikalas tas, kad kai kurios tulžyje esančios medžia­gos yra netirpios arba, atvirkš­čiai, tirpsta per greitai. Kai šių medžiagų persipildžiusios tul­žies prisikaupia tulžies pūslėje, jos nusėda kaip mikroskopiniai kristalai. Kristalai tulžies pūslėje atsiduria tarsi spąstuose. Tulžies pūslės veikla sutrikdoma, sutrinka tulžies tekėjimas, ir kristalams nelieka nieko kita, kaip tik augti, susilieti, ir, kaip kalnų urvuose, susidaro nesuskaičiuojamų „sta­laktitų” ir „stalagmitų”. Deja, tai nieko gera.

Akmenų būna įvairių. Daž­niausiai jiems susidarant daly­vauja cholesterolis ir bilirubinas. Labiau paplitę cholesteroliniai tulžies pūslės akmenys, susiję su padidėjusiu cholesterolio kiekiu kraujyje. Būtent todėl ilgą laiką tulžies pūslės akmenligė kama­vo daugiausia antsvorio turinčius vyresnio amžiaus žmones.

Mažiau riebalų, daugiau ląstelienos

Dabar situacija pasikeitusi- pas gydytojus vis dažniau pa­tenka jaunų žmonių, neretai vi­siškai nelinkusių tukti. Priežastis- netinkamas gyvenimo būdas, greitojo maisto, užkandžių, ku­riuose gausu paprastųjų anglia­vandenių (bandelių, sausainių, sumuštinių), saldžių gazuotų gėrimų vartojimas.

Todėl tulžies pūslės akmenligės gydymui ir profilaktikai labai svarbi subalansuota mity­ba. Reikia atkreipti dėmesį ne tik į maisto sudėtį, bet ir į mai­tinimosi periodiškumą- valgyti reikia dažnai ir po truputį.

Draudžiama badauti ir valgyti gausiai bei retai, vieną ar du kartus per parą. Na, ir, žinoma, būtina daug judėti gryname ore. Tuomet jokios tulžies pūslės akmenligės jums nebus baisios.

Rizikos veiksniai

  • Genetinis polinkis.
  • Lėtinės skrandžio ir virški­namojo trakto, šlapimo ir ly­ties organų sistemos ligos.
  • Osteoporozė ir kitos kaulų ligos.
  • Sutrikusi skydliaukės funk­cija.
  • Ilgalaikis vandens stygius (dažniausiai taip nutinka ap­sinuodijus ar susirgus infek­cine liga).
  • Vitaminų trūkumas, ypač vi­tamino D, gaminamo veikiant saulės šviesai. Beje, saulės per­teklius ir karštas klimatas taip pat ne mažiau kenksmingi.
  • Piktnaudžiavimas maisto produktais, didinančiais šla­pimo rūgštingumą (aštriais, rūgščiais, sūriais), taip pat itin baltymingas ar vienodas maistas.
  • Kieto, druskingo vandens vartojimas.
  • Nejudrus gyvenimo būdas (dėl jo sutrinka fosforo ir kal­cio apykaita).

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker