Sveikata

Kodėl senstame ir kaip tai pristabdyti?

Kiekviena kūno ląstelė gyvuoja tam tikrą laiką. Paskui pradeda silpti ir galiausia miršta. Jos vietoje susidaro nauja. Juo žmogus vyresnis juo šis procesas lėtesnis. Taigi ląstelės nebespėja taip greitai atsinaujinti kaip jaunystėje. Vysta oda, prastėja regėjimas, klausa, blogėja atmintis, silpsta imuninė sistema. Atšventus penkiasdešimtmetį šie procesai įgyja dar didesnį pagreitį. Nelinksmas vaizdelis… Ar įmanoma ką nors pakeisti? Kokiu greičiu skubės tavo biologinis laikrodis, iš dalies priklauso nuo genų. Tačiau tik iš dalies. Visa kita- tavo rankose. Didžiulės reikšmės turi gyvenimo būdas. Jeigu valgysi bet kaip ir bet ką, rūkysi, miegosi tiek, kiek „išeina“, vakarais nuobodžiausi prie televizoriaus, ilgos jaunystės nesitikėk. Sakai, kad taip gyvendama jautiesi puikiai? „Paguosime“- anksčiau ar vėliau, toks gyvenimo būdas vis tiek atsilieps. Tavo organizmas nieko nepamiršta. Ypač nuolatinės streso būsenos, kuri neišvengiama šitaip gyvenant.

Kaip sustabdyti biologinį laikrodį?

Image by gpointstudio on Freepik

Gerai išsimiegok

3 metai. Visavertis, ne trumpesnis kaip septynių valandų miegas- svarbus ginklas kovojant prieš organizmo senėjimą. Miegant išsiskiria daugiausia estrogenų bei augimo hormonų. Kai kurie mokslininkai įsitikinę: senstame būtent dėl to, kad bėgant metams organizmas gamina vis mažiau augimo hormonų. Be to, naktį organizmas išgyvena valymosi fazę, šalina kenksmingąsias medžiagas. Bet tik tada, kai miegi. Jeigu rymai prie televizoriaus, nebaigtų darbų arba šėlioji su linksma kompanija, nieko panašaus nevyksta. Čikagos universiteto mokslininkų tyrimai įrodė- nuolat miegodama mažiau kaip šešias valandas, smarkiai rizikuoji susirgti tokiomis ligomis, kaip cukrinis diabetas ir hipertonija.

Valgyk pusryčius

1,1 metų. Sveiki ir sotūs pusryčiai- geriausias būdas išvengti užkandžiavimo priešpiet. Nustatyta, kad žmonių, atsisakančių pusryčių, maiste paprastai trūksta ląstelienos. Tradiciniai pusryčių patiekalai- javainiai, košės- suteikia energijos, neleidžia „šokinėti“ insulino kiekiui kraujyje (dažnai svyruojantis insulino lygis sukelia stresą ir sendina organizmą).

Kasdien specialiu siūlu valyk tarpdančius

6,4 metų. Nustebai? Tačiau tai- mokslo tyrimais įrodytas būdas, kaip išsaugoti sveikatą bei jaunystę. Mokslininkai jau neabejoja, kad dantenų ligos ypač sendina imuninę sistemą kenkia širdžiai. Kasdienė procedūra neleidžia kauptis kenksmingoms bakterijoms burnos ertmėje ir skverbtis gilyn į organizmą.

Nepamiršk sekso

1,6 metų. Patiriant orgazmą išsiskiria jauninamieji hormonai- endorfinai. Kas gali paneigti, kad moterys, patenkintos savo intymiuoju gyvenimu, atrodo jaunesnės?!

Valgyk daugiau daržovių

4 metai. Be riebalų paruošti daržovių patiekalai- maistas, kurio niekada nebūna per daug. Tą patį galima pasakyti ir apie vaisius. Rinkdamasi, kokius vaisius bei daržoves valgyti, laikykis „Šviesoforo“ principo, t. y. kasdien valgyk raudonų, geltonų ir žalių. Žalios spalvos augaluose gausu folinės rūgšties, kuri skatina kraują atsinaujinti, gydo ląsteles. Karotinoidai, kurių turi raudonos bei geltonos spalvos vaisiai ir daržovės, saugo organizmą nuo sendinančio laisvųjų radikalų poveikio.

Image by senivpetro on Freepik

Prakaituok

6,4 metų. Bent vieną valandą per savaitę pasportuok taip, kad kaip reikiant išprakaituotum. Tinka viskas: bėgimas ristele, kopimas laiptais, šokiai, buto tvarkymas, darbas sode.

Pasitikėk savo kūnu

10 metų. Jeigu jauti, kad kažkas ne taip, išsiaiškink, kas. Nebijok kreiptis į medikus dėl kiekvieno, net menkiausio, įtarimo. Verčiau tegul paaiškėja, kad tas įtartinas gumbelis krūtyje- viso labo kylantis spuogas! Laiku atlik visus tavo amžiaus moteriai rekomenduojamus tyrimus. Anksti diagnozuotos išgydomos net baisiausios ligos.

Išmok naujų dalykų

2,5 metų. Mokykis naujos kalbos. Arba važinėti riedučiais. Arba siuvinėti kryželiu. Arba vairuoti automobilį. Sena tiesa: kol mokaisi,- nesensti!

Neatsisakyk gydytojo siūlomos pakaitinės hormonų terapijos

8 metai. Sendamas moters organizmas gamina vis mažiau moteriškų lytinių hormonų- estrogenų. Prasideda tipiški klimakteriniai negalavimai: sutrinka menstruacijų ciklas, užplūsta nemalonios karščio bangos, sutrinka miegas, padidėja dirglumas, sausėja makšties gleivinė. Šiuos nemalonius pojūčius gali sušvelninti papildomai geriami hormonai. Daugelis moterų jų atsisako, bijodamos priaugti svorio. Tačiau prasidėjus menopauzei, visos linkusios pilnėti: ir tos, kurios vartoja hormonų preparatus, ir tos, kurios jų atsisako. Pirmosios ir toliau išsaugo „moterišką“ figūrą, nes estrogenai skatina riebalų kaupimąsi ant klubų bei šlaunų. Antrosios pastebi, kad jų siluetas ima panašėti į obuolį. Nors jaunystėje ir turėjo kriaušės figūrą. Todėl jeigu gydytojas mano, kad pakaitinė hormonų terapija galėtų palengvinti tavo gyvenimą, tie keli papildomi kilogramai- ne priežastis jos atsisakyti. Juolab kad dažna moteris, pradėjusi naudoti pakaitinę hormonų terapiją, tiesiog „sužydi“.

Kuo daugiau vaikščiok

3 metai. Pasivaikščiojimai sparčiu žingsniu stiprina imuninę sistemą, gerina nuotaiką. Užtenka pusvalandžio, bet kasdien. Jei nemėgsti ar neturi laiko vaikščioti be tikslo, eik „su tikslu“- į darbą, namo, į valyklą, taisyklą, siuvyklą…

Išmok jėgos pratimų

1,7 metų. Du tris kartus per savaitę po 15 min. pasimankštink su treniruokliais, svareliais (0,5-1 kg svorio), elastinėmis juostomis. Tai stiprina kaulus, saugo nuo osteoporozės ir visų su tuo susijusių bėdų.

Image by prostooleh on Freepik

Įsigyk šunį

1 metai. Už rūpestį augintinis atsidėkos dviem sveikatai naudingais dalykais: besąlygiška meile ir… neišvengiamais pasivaikščiojimais bet kokiu oru.

Vartok mažiau riebalų

6 metai. Neatsisakyk jų visiškai. Tam tikras riebalų kiekis būtinas, kad organizmas galėtų pasisavinti juose tirpstančius vitaminus A, D, E, K. Tačiau toks pavojus praktiškai niekam negresia, nes riebalų yra beveik visuose produktuose, net sausoje duonoje. Būtų puiku, jeigu pasitenkintum 20 g riebalų per dieną ir didžiąją jų dalį sudarytų polinesočiosios bei omega- 3 riebalinės rūgštys (t. y. aliejus ir riebi žuvis). Ypač venk chemiškai modifikuotų riebalų, pavyzdžiui, margarino. Jie- tikri jaunystės „žudikai“.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker