Sveikata

Cholesterolis

Mūsų proseneliai, dirbdami sunkius fizinius darbus nuo aušros iki sutemų, buvo įpratę valgyti sočiai ir riebiai. Jų įpročiai ir patirtis išliko iki mūsų dienų.

 Tačiau šiais laikais žmonių gyvenimo būdas gerokai pasikeitė: daug sėdime, į darbovietę važiuojame automobiliu ar autobusu, daug darbų už mus padaro modernūs mechanizmai. Žmogaus organizmas nebespėja suvartoti visų su maistu gaunamų medžiagų, o kai kurios jų yra itin kenksmingos. Viena tokių medžiagų yra cholesterolis.

Cholesterolis – daugelio ligų priežastis. Per gausiai vartojami gyvulinės kilmės riebalai, kuriuose apstu cholesterolio, bei lengvai virškinami angliavandeniai, pavyzdžiui, cukrus, yra svarbiausia išeminės širdies ligos ir trečdalio vėžio ligų priežastis. Per didelis cholesterolio kiekis skatina aterosklerozės, kraujotakos sistemos ligas, progresavimą.

  Sergamumas ateroskleroze ir jos komplikacijų sparčiai daugėja: 50 procentų visų mirčių atvejų- dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Taip yra dėl mažo žmonių fizinio aktyvumo, riebalų apykaitos sutrikimų, dažnų stresų.

 Vartojant per daug gyvulinio riebaus maisto ir cukraus ant kraujagyslių sienelių atsiranda riebalinių plokštelių, o viena jų pagrindinių sudedamųjų dalių yra cholesterolis. Laikui bėgant šios plokštelės išopėja, o ant išopėjusio nelygaus paviršiaus susidaręs kraujo krešulys gali užkimšti kraujagyslės spindį. Tada, jei pažeista kraujagyslė yra galvos smegenyse, ištinka insultas. Kai užkemšamos širdies kraujagyslės, žmogus suserga išemine širdies liga, o jos padariniai – stenokardija (krūtinės skausmai), širdies ritmo sutrikimai, miokardo infarktas ir net staigi mirtis.

 Kaip sumažinti cholesterolio kiekį

 Esama įvairių būdų, kaip sumažinti cholesterolio kiekį. Tyrimų rezultatai rodo, kad laikantis dietos ir vartojant specialius maisto papildus galima sumažinti cholesterolio koncentraciją kraujyje. Tuomet aterosklerozės plitimo procesas stabilizuojasi, mažėja aterosklerozinių plokštelių.

 Kaip taisyklingai maitintis, kad išvengtume cholesterolio koncentracijos didėjimo krau­jyje?

 * Svarbu valgyti įvairų maistą,

 * dažniau augalinius produktus nei gyvulinius,

 * būtina mažiau vartoti riebaus maisto,

 * keletą kartų per dieną valgyti grūdų produktų (duonos, kruopų),

 * bulvių, vaisių, daržovių,ypač šviežių.

  Reikia suvalgyti tiek maisto, kad kūno svoris būtų normalus, t.y gautos energijos kiekis būtų lygus išeikvotos energijos kiekiui.

 Kai cholesterolio kraujyje yra labai daug, taikomi intensyvaus gydymo metodai: hemodializė, hemosorbcija. Tačiau šie būdai yra sudėtingi, brangūs, jų efektas trumpalaikis ir jie tik papildo gydymą dieta.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker