Barselona- ištroškusiems įspūdžių
Ilgi pasivaikščiojimai tarp modernistinių ispanų architekto Antonijaus Gandžio statinių suteikia nepaprastos energijos. Nežinia iš kur atsiranda jėgų šokti ir linksmintis iki ryto. Gal todėl daugelis į šį miestą užklydusių žmonių svajoja dar ne kartą sugrįžti…
La Ramblos įžymybės
Barselonoje yra tiek daug dalykų, kuriuos verta pamatyti, kad gali apsisukti galva. Po miestą geriausia vaikščioti pėsčiomis, tada lengviau pajusti senų viduramžius ir net romėnų laikus menančių gatvelių dvasią. Pavargusiam visuomet galima sėsti į metro arba autobusą kurie stoja būtent ten, kur reikia įspūdžių ištroškusiam turistui.
Kelionę galima pradėti nuo vienos garsiausių Ispanijos vietų- Kalalonijos aikštės. Būtent čia susitinka tūkstančiai FC Bareelona sirgalių, kai šis miesto gyventojų mylimas futbolo klubas eilinį kartą sutriuškina savo varžovus. Tuomet milžiniška fiesta trunka iki aušros.
Nuo Katalonijos aikštės prasideda didžiausia Barselonos gatvė La Rambla. Tai- tarsi didžiulis prekybos centras, kuriame galima nusipirkti absoliučiai visko. Kažkada ši gatvė buvo pirmoji plati Barselonos alėja. Dabar ji išskaidyta į penkias atkarpas. Pasukus į pietus, link jūros, akiai atsiveria Kanaletes fontanai, prie kurių nuolat būriuojasi turistai. Turbūt ne tik tam, kad pasimėgautų gaiviais vandens purslais (nors ir tai ne pro šalį, kai kepina kaitri Ispanijos saulė). Daugelis jau būna girdėję vieną ispanų prietarą: tas, kas nori dar kartą čia sugrįžti, turi gurkštelėti fontano vandens.
Bene didžiausias La Ramblos traukos centras- didžiulis Kristupui Kolumbu, skirtas monumentas („Mirador de Colom„), kuriam jau gerokai per šimtą metų (pastatytas 1888 m.). Plieninės kolonos viduje įrengtas liftas, kuriuo pakylama į 52 metrų aukštyje esančią apžvalgos aikštelę. Iš jos atsiveria nuostabus vaizdas į miestą ir jūrą. Visai šalia, senovinėje karališkojoje laivų statykloje, įrengtas jūros muziejus „Museu Maritim„. Jo eksponatai mena visą ispanų jūros pergalių istoriją. Mažieji muziejaus lankytojai mielai ropščiasi į senovinę galerą ir pasijunta tikrais jūrų piratais (beje, ši pramoga nedraudžiama ir suaugusiesiems).
Nuo Kolumbo monumento- į tik keli žingsniai iki jūros ir nuostabaus Port Vell. Šioje seniausioje Barselonos uosto dalyje prieš trisdešimt metų įrengtas poilsio ir prekybos centras. Čia galima vaikštinėti ištisas valandas, sėdėti kavinutėse, aplankyti Katalonijos istorijos muziejų arba itin šiuolaikišką multipleksą su aštuoniais ekranais. Bet labiausiai turistus vilioja „Akvarama”- didžiausias Europos povandeninis miestas. Kelionė aštuoniasdešimties metrų ilgio tuneliu, iš arti stebint plaukiojančius ryklius daro nepakartojamą įspūdį. Ypač kai žinai, kad virš galvos teliūskuoja kokie keturi milijonai litrų jūros vandens! Perkant bilietą kasoje vertėtų pasidomėti, kada prasideda delfinų šou. Tada už tą pačią kainą galima pasigrožėti ir protingųjų jūros gyvūnų pasirodymu.
Visai netoli- ir „Port Olimpic” uostas, kuriame 1992 m. vyko Olimpinių žaidynių irklavimo varžybos. Dabar tai- puiki poilsio vieta. (Tiesa, labiausiai ji traukia azartinių lošimų mėgėjus, nekantraujančius išbandyti savo laimę šiuolaikiškame kazino.) Olimpinių objektų mieste yra ir daugiau. Beveik visuose juose gali lankytis miesto gyventojai ir svečiai.
Grįžtant atgal į La Ramblos gatvę nevertėtų aplenkti nuostabios Bari Gotikos katedros. Šiam įspūdingo fasado pastatui- daugiau nei 600 metų. Seniausi fragmentai išlikę net nuo XIII a.- aukštas altorius, varpinė, choro balkonas. Turistams leidžiama vaikščioti beveik visur, taip pat ir po paslaptingus požemius. Jau daug metų aplink katedrą yra pėsčiųjų zona (automobilių eismas uždraustas), todėl nuo ryto iki vakaro pilna turistų. Netoliese įsikūrusi autonominės Katalonijos valdžios būstinė.
Barselonos zoologijos sodas
Jei keliaujate su vaikais, vieną dieną būtinai paskirkite zoologijos sodui, laikomam vienu geriausiu pasaulio zoologijos sodų. Jis įsikūręs vaizdingame Ciutadelos parke. Sode yra maždaug septyni tūkstančiai gyvūnų (kuriems sukurtos beveik idealios sąlygos): atogrąžų paukščių, delfinų, tigrų, liūtų. Daugelis sodo lankytojų- ratuoti. Mat čia pat galima išsinuomoti specialius motorolerius.
Antonijaus Gaudžio architektūra
Antonijus Gaudis buvo ir labai vaisingai dirbęs, ir šiek tiek „pamišęs” architektas, vienas pirmųjų ir garsiausių modernizmo atstovų. Įžymiausias jo kūrinys- Casa Mila, namas, pastatytas vieno kataloniečio užsakymu. Pere Milos kvartale nuostabioje miesto vietoje jis nusipirko daugiau nei tūkstantį kvadratinių metrų žemės ir nusprendė išcjos užsidirbti gražaus pinigėlio. Turtuolis atkakliai nepasidavė žmonos priekaištams dėl neįsivaizduojamo išlaidumo (vėliau paaiškėjo, koks jis buvo apdairus!). Užsakovas jau buvo matęs A. Gaudžio projektuotų namų ir paprašė pastatyti didžiulį namą su nuomojamais butais Darbai buvo pradėti 1906 m., pirmieji gyventojai įsikūrė po ketvertų metų.
A. Gaudžio kūrinys nepakluso jokiems ligtoliniams architektonikos principams ir nepriklausė jokiam žinomam stiliui. Teigiama, kad penkių aukštų pastato architektūrų įkvėpė jūros bangų vaizdas. Jis labiau panašus į milžinišką skulptūrą nei į gyvenamąjį namą. Konstrukcija, kurioje beveik nebuvo laikomųjų sienų (jos pakeistos akmeninėmis ir plieninėmis kolonomis bei geležinių atramų voratinkliu), stebina didžiulėmis erdvėmis.
Palėpė ir tūkstančiais lankų paremtas stogas labiau primena jūros pakrantę. Virš pastato iškilę neįprasti kaminai- tarsi žmonių figūros. Stebina ir akmeninis fasadas su įspūdinga kolonada ir iš konstrukcijos „išplaukiančiais” balkonais.
Šiandien tik nedaugelis šio ekstravagantiško pastato butų priklauso privatiems asmenims. Jame įsikūrusi finansų firma ir kultūros fondas. Palėpėje nuolat veikia „pašėlusio” architekto kūrybos paroda. Beje, 1984 m. UNESCO pastatą įtraukė į Pasaulinio kultūros paveldo sąrašą.
Nuo čia visai netoli iki Sagrada Familijos – bažnyčios, tapusios Katalonijos sostinės simboliu. Jos statybą A. Gaudis prižiūrėjo nuo 1883 m. ik pat savo mirties, 1926 m. Užmojai gniaužia kvapą: Gaudis troško, kad šventovė taptų XX a. vertu kūriniu. Jam tikrai pavyko! Drąsiausieji gali užlipti į bokštus (spiraliniai laiptai labai siauri!). Prizas už pastangas ir drąsą puiki miesto panorama. Iš bokšto matosi dar vienas neįtikėtinos A. Gaudžio vaizduotės kūrinys- Guelo parkas. Parkas angliško miesto sodo pavyzdžiu nuo 1900 m. buvo kuriamas pagal Eusebijaus Guelo užsakymą. Deja, projekto iki galo įgyvendinti nepavyko- 1923 metais savininkas šią valdą perdavė miestui. Šiandien Guelo parke galima paganyti akis, stebint nuostabią augaliją, pasakiškus statinius ir… dešimtis porelių, kurios, smalsių turistų džiaugsmui, glamonėjasi tiesiog ant parko suoliukų.
FC Barcelona- kataloniečių pasidižiavimas
Iš parko pasukus vakarų kryptimi, kiekvienam futbolo sirgaliui stipriau suplaka širdis. „Nou Camp” – išdidžiųjų kataloniečių bastionas. Puikiame stadione telpa 115 tūkstančių žiūrovų. Tiesa, kai žaidžia FC „Barcelona” klubas, turistams pakliūti į stadioną maža vilčių- vietinių sirgalių yra per šimtą tūkstančių! Didžiausias Europos sporto centras jiems yra daugiau nei rungtynių vieta. Stadiono muziejuje sukaupta šimtai suvenyrų, dokumentų ir trofėjų, menančių šimtametę klubo istorijų. Tarp eksponatų yra ir skulptūrų bei paveikslų, kurios nedarytų gėdos rimtoms meno galerijoms.
Poble Espanjolas- miestas mieste
Jei yra laiko, iš stadiono verta nuvažiuoti į Montchuiko kalno papėdę ir aplankyti Poble Espanjolą- prieš 70 metų pastatytą miestą mieste. Pavaikštinėję jame vieną kitą valandą sužinosite daugiau, nei išklausę išsamią Ispanijos istorijos, architektūros ir kultūros paskaitą. Kai Barselonoje vyko pasaulinė paroda, valdžia nusprendė parodyti 117 pastatų, kuriais gali pasigirti šalis, maketus. Tai tikras turistų rojus: vienoje vietoje galima pamatyti tai, kas Ispanijoje buvo sukurta per pastaruosius kelis šimtus melų. Nuo birželio pabaigos iki rugpjūčio ten vyksta specialios naktinės programos.
Piligrimų svajonė- Montserat vienuolynas
Kelias valandas reikėtų skirti Montserrat vienuolynui- vienai garsiausiu Katalonijos vietų. Joje nuo pat 1025 m. įsikūrę vienuoliai benediktinai. Pastatai, iškilę virš neužkopiamų, prieš 10 mln. metų susiformavusių uolų, jau daugelį amžių yra piligrimų kelionių tikslas. Patirsite nepakartojamą įspūdį, kai funikulierius kils nepaprastai stačiu šlaitu aukštyn.
Atsidūrus viršuje galima rinktis kelis maršrutus. Yra labai paprastų, įveikiamų net visai nepasiruošusių keliautojų, yra ir sudėtingų, kur tenka gerokai paprakaituoti. Tiesa, daug pavojingų vietų, todėl turistai įspėjami nenuklysti nuo takų. Draudžiama skinti augalus, bet atminimui galima pasisemti… krištolinio skaidrumo vandens, kuris teka iš keleto natūralių šaltinių. Taip ir padarykite. Tada, pasak ispanų prietaro, būtinai dar kartą sugrįšite į Barseloną.