Sveikata

Alergija paūmėja pavasarį…

Pražydo pirmosios pavasario gėlės, tačiau nemažai žmonių tuo visai nesidžiaugia. Jie su siaubu žiūri į sprogstančius pumpurus. Kiti net ir namie negali pasislėpti nuo dulkių.

Artėja šienligė

Kiekvieną pavasarį nemažai žmonių prisimena per žiemą primirštą ligą- alergiją, vadinamą šienlige. Kitų ji nepalieka ramybėje ir žiemą, mat ją sukelia ir namų dulkės, ir gyvūnų kailio šereliai.

Tad jeigu jums, vos išėjus pavasarį į lauką, ima perštėti akis ir darosi sunku kvėpuoti, pradedate čiaudėti. o gal net ir dusti, iš nosies pasipila kažkoks keistas skystis, būkite tikros- jūs sergate alergija.

Jei tokie dalykai kamuoja jus namie, vadinasi, alergijos sukėlėjas yra greta jūsų.

Pavasarį sunku suprasti, kas konkrečiai erzina jūsų jautrų organizmą: augalai ar kokie nors buityje naudojami daiktai (kilimai, kailiai, sienų apmušalai, dažai, vaikų žaislai).

Pasak imunologų, kas penktas žmogus yra kam nors alergiškas- nuo augalų žiedadulkių iki mylimosios kvepalų.

Apie alergiją žino seniai

Kad ir kaip būtų keis­ ta, alergija- seniai žinoma liga. Pirmą kartą ji “atrasta“ senovės Romoje, mat romė­nai dievino rožes, tad sirgo vadinamąja rožių karštine. Ilgainiui alergenų atsirado daugiau.

Namų dulkės- papras­čiausias buitinis alergenas. Tai gali būti senų, sutre­šusių audinių liekanų, gry­belių, vatos, augalų žie­dadulkių ir kitokių atliekų „kokteilis”.

Image by Freepik

Pradėjus šilti orams, visos dulkės, iki tol kažkur slypėju­sios, staiga pa­kyla. Dideliais debesimis jos skraido išlėkdamos į lauką ir grįždamos drauge su aplink skrajojančiomis žiedadulkė­mis. Toks „kokteilis” daug kam tiesiog kelia siaubą.

Atsisakyti net geriausio draugo

Antroje vietoje- mūsų mylimi ir nuolat glostomi naminiai gyvūnai, ypač katės ir šunys. Ne vienam kyla klausimas, kodėl grįžus į nuostabią namų oazę pas geriausią keturkojį draugą prasideda keistas čiaudulys, sloga, ima ašaroti akys. O jei dar ir rankas išberia- geriausio draugo teks atsisakyti…
O kur dar pūkai, plunksnos, kurių prikimštos pagalvės, apklotai, striukės, paltai, patiesalai ir užtie­salai. Ne visos moterys gali puoštis madingais plunksnų boa, apykaklėmis ir kitais aksesuarais.

Du šaukštai dulkių

Kad ir kaip dažnai ir kruopščiai valytumėte dul­kes, namie jų visuomet bus daugiau nei lauke.
Per parą žmogus kartu su oru įkvepia apie 2 šau­kštus įvairiausių dulkių mi­šinio. O jei dulkelės labai smulkios, jos patenka net į alveoles. Taip pažeidžiamas ir svarbiausias imuninės sis­temos apsauginis barjeras.

Ypač daug dulkių su­kaupia kilimai, kiliminės dangos, įvairūs patiesalai, storo audinio užuo­laidos. Ir jeigu išsiurbusi visus buto kampus pajuntate kažkokį keistą kvapą, tai nėra švaros dvelksmas. Tai sujudintų smulkiausių dalelyčių, kurių neįtraukė tankiausias dulkių siurblio filtras, kvapas.

Drėgna šluostė negelbsti

Fizikai nustatė, kad dulkių negalima šluostyti drėgna šluoste, nes garuojant dulkėtam vandeniui susidaro kenksmingi aerozoliai.

Tad ar turi alergijos kamuojamas žmogus kokią nors išeitį?

Be abejonės, turi- naujausi dulkių siurbliai su vandens filtru yra geriausi visų sergančiųjų alergija pagalbininkai.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker