Alergiją patariama gydyti gruodį
Manoma, kad kas 10 žmonių pasaulyje serga viena ar kita alergine liga. Nuo 25 iki 40 % žemės gyventojų nors kartą gyvenime buvo pasireiškę alergijos formų.
Pastaraisiais metais labai padaugėjo sergančiųjų šienlige arba alergine sloga, kurią sukelia žiedadulkės, ir bronchine astma.
Atopiniu dermatitu (kai vaikas beriamas serga nuo 10 iki 15 procentų vaikų. Jeigu jis negydomas, net 40 procentų tokių vaikų suserga šienlige, o 25 procentams gali išsivystyti astma.
Lietuvoje šienlige serga apie 20 procentų gyventojų. 20- 40 procentų žmonių, kuriuos kamuoja ši liga, serga ir astma. Net 91 procentas sergančiųjų astma kenčia nuo šienligės.
Apie alergiją prisimename pavasarį, kai pražysta augalai, tačiau apie jos gydymą reikia galvoti tuomet, kai sumažėja alergenų, t.y. žiemą. Alergiški žmonės gruodį ir kitais žiemos mėnesiais atgauna viltį atsikratyti varginančio negalavimo.
Alergenų terapija neįveikia tik alergijos maistui
Žmogus jaučiasi blogai susidūręs su jį įjautrinusiu alergenu (maistu, žiedadulkėmis, dulkėmis). Todėl paprastai pirmiausia reikia nustatyti tą alergeną ir pašalinti jį iš aplinkos. Jei esate alergiški maistui, tuomet atsisakote vieno ar kito produkto, ir savijauta pagerėja.
Kai alergiją skatina žiedadulkės ir dulkės, geriame alergijos simptomus slopinančius vaistus.
Kai šie nepadeda, siūlomas gydymas alergenų skiepais. Alergenų imunoterapija- procedūra, kai laipsniškai didinamas alergeno kiekis tol, kol organizmas prie jo pripranta ir pradeda nebereaguoti.
Dažniausiai šis gydymo būdas būna efektyvus tiems, kurie jautrūs medžio ar žolių žiedadulkėms, dulkių erkutėms, pelėsiams, tačiau neįveikia alergijos maistui.
Kaip pratinti organizmą prie alergenų
Alergenų skiepai atliekami dviem būdais- injekcijomis ir lašiukais. Pats suaugęs žmogus ar alergija sergančio vaiko mama gauna daug buteliukų su įvairios koncentracijos alergenais.
Pradedama lašinti nuo tirpalo, kuriame alergeno yra labai mažai- tai beveik „vandenėlis”. Iš pradžių lašinamas tik vienas lašiukas, o kiekvieną dieną pridedama dar po vieną.
Gydoma 10 dienų. Po to imamas jau stipresnis alergenas ir taip pat, pradedant nuo vieno lašiuko, dozė didinama iki 10. Ir taip toliau.
Kaip lašinti?
Tą reikia daryti iš ryto, nevalgius, lašinama po liežuviu. Alergenų injekcija į raumenis švirkščiama kas savaitę, kol pasiekiama dozė, kuri sumažina alergijos simptomus. Pradinė dozė nustatoma atlikus kraujo tyrimus ir, mėginius odoje.
Lašiukai geriau už injekciją
Lašinami po liežuviu alergenai Lietuvoje atsirado tik prieš kelerius metus, jų poveikis geresnis nei leidžiamųjų preparatų dėl kelių priežasčių:
- mažesne tikimybe lašiukų perdozuoti;
- šį gana paprastą gydymo būdą puikiausiai gali atlikti patys ligoniai ar jų tėvai;
- priešingai nei gydantis injekcijomis, nereikia vykti į gydymo įstaigą susileisti vaistų;
- dėl kilusių neaiškumų su gydytoju užtenka pasikonsultuoti telefonu;
- labiau priimtina vaikams.
Taikant imunoterapiją, pasveiksta apie 90 proc. žmonių
Alergenų skiepai- tiek injekcijos, tiek lašiukai ne mažai kainuoja, tačiau alergologai teigia, kad jau po pirmųjų metų gydymo savijauta smarkiai pagerėja ir reikia daug mažiau alergijos simptomus slopinančių vaistų, o gydantis ilgiau, galima jų visai atsisakyti.
Taikant imunoterapiją pasveiksta net 80- 90 procentų žmonių, o pavojus susirgti astma sumažėja 30 kartų.
Sirgdami įvairiomis alerginėmis ligomis, žmonės pasmerkti ilgą laikotarpį pirkti nepigius vaistus, o gydydamiesi specifine imunoterapija ne tik laimi finansiškai, bet ir gali neatsisakyti visaverčio gyvenimo.
Kodėl alergenais reikia gydytis gruodį
Nukritus lapams, vėlyvą rudenį ir žiemą, reikia kreiptis į alergologą, kad šis nustatytų augalus- kaltininkus.
- Tai atliekama dviem būdais- daromas mėginys odoje arba tiriami kraujyje esantys antikūnai prieš žiedadulkes.
- Kartais, kai reikia patikslinti diagnozę, reikalingi abu tyrimai.
- Jeigu žmogus jautrus medžių žiedadulkėms, gydymą alergenų skiepais reikia pradėti šiek tiek anksčiau- spalio ir lapkričio mėnesiais, nes medžiai pradeda žydėti anksčiau ir todėl reikia suspėti iki kovo mėnėsio.
- Jeigu žmogus jautrus birželio mėnesi pražystančioms žolėms- gydoma nuo gruodžio ar sausio iki pat vasaros pradžios.
- Dažniausiai organizmas pratinamas prie vienos rūšies alergenų (medžių, žolių arba dulkių erkučių).
- Galima pradėti gydyti 5- 6 metų vaikus ir kartoti procedūras 3- 5 metus iš eilės.
- Kai gavęs nepraskiestą alergeną žmogus į jį nereaguoja ir organizmas visiškai pajėgia su juo susidoroti, reiškia, pavyko išgydyti.