Mityba

Maistas – jūsų kraujagyslių sargybinis: 7 patarimai padėsiantys išvengti trombozės

Tam tikri maisto produktai ir gėrimai gali padėti apsisaugoti nuo pavojingų kraujo krešulių susidarymo – sužinokite, ką įtraukti į valgiaraštį.

Nors nesmagu apie tai kalbėti, kraujo krešuliai, mediciniškai vadinami trombais, gali sukelti rimtų bėdų. Viena jų – giliųjų venų trombozė (GVT), kai trombas susiformuoja giliai esančioje venoje, dažniausiai kojoje. Ši būklė pavojinga ne tik pati savaime, bet ir dėl galimos komplikacijos – plaučių embolijos, kai atitrūkusi krešulio dalis nukeliauja į plaučius. Nors tikslių duomenų Lietuvoje trūksta, pasaulyje tai anaiptol nėra reta problema, o jos aktualumą priminė ir COVID-19 pandemija, kai padaugėjo su krešuliais susidūrusių žmonių.

Tačiau nenusiminkime! GVT yra būklė, kurios riziką galime reikšmingai sumažinti pačios. Ir vienas iš prieinamiausių būdų tai padaryti – apgalvota mityba. Kaip sako gydytojai, kai kurie maisto produktai gali didinti krešulių pavojų, o kiti, priešingai, padeda mūsų kraujagyslėms išlikti sveikoms. Taigi, ką turėtume žinoti apie mitybą, norėdamos apsisaugoti?

1. Vanduo – Gyvybės (ir Sklandžios Kraujotakos) Šaltinis Kai organizmui ima trūkti skysčių, kraujas natūraliai tirštėja. Širdžiai tampa sunkiau jį pumpuoti, didėja ir krešulių susidarymo tikimybė. Todėl labai svarbu gerti pakankamai vandens. Kiek yra pakankamai? Į bendrą skysčių balansą įeina ir vanduo, gaunamas su maistu (ypač vaisiais, daržovėmis), tačiau papildomai išgerti reikėtų bent 1,5–2 litrus per dieną. Geriausia rinktis paprastą vandenį ar nesaldintas žolelių arbatas, o gazuotų ir saldintų gėrimų reikėtų vengti. Paprastas būdas pasitikrinti – stebėti šlapimo spalvą: jei ji šviesiai geltona, skysčių greičiausiai pakanka.

2. Tamsių Vynuogių Sultys ar Taurė Raudonojo Vyno? Saikingai! Tamsiose vynuogėse gausu stiprių antioksidantų polifenolių. Tyrimai rodo, kad šios medžiagos gali padėti sumažinti kraujo plokštelių (trombocitų) polinkį sulipti ir formuoti krešulius. Dėl šios priežasties kartais rekomenduojama saikingai vartoti natūralias tamsių vynuogių sultis arba taurę raudonojo vyno. Tačiau žodis „saikingai“ čia itin svarbus. Viena taurė vyno per dieną (ne daugiau!) didelės žalos nepadarys, bet didesnis alkoholio kiekis kenkia kepenims, kurios atlieka gyvybiškai svarbų vaidmenį kraujo krešėjimo reguliavime. Jei abejojate, visada geriau pasitarti su gydytoju.

nuotrauka freepik

3. Česnakas – Kvapnus Pagalbininkas Nuo seno liaupsinamas dėl įvairių sveikatai naudingų savybių, česnakas gali būti naudingas ir kraujotakai. Manoma, kad jame esančios medžiagos gali padėti skaidyti kenksmingus trombocitų sankaupas. Geriausia česnako nauda atsiskleidžia jį sutraiškius – tuomet išsiskiria veikliosios medžiagos. Valgykite jį žalią (jei skrandis leidžia!), lengvai pakeptą orkaitėje ar trumpai (iki 3 min.) apvirtą. Ypatingas dėmesys: jei vartojate kraują skystinančius vaistus (pvz., varfariną), dėl česnako vartojimo būtinai pasitarkite su gydytoju, nes jis gali sąveikauti su vaistais!

4. Atsargiai: Riebalai, Cukrus, Druska Maistas, kuris kenkia širdžiai ir kraujagyslėms skatindamas aterosklerozinių plokštelių formavimąsi, didina ir GVT riziką. Tai visų pirma – transriebalai (jų gausu perdirbtuose produktuose, kepiniuose – etiketėse ieškokite „iš dalies hidrintų/hidrogenizuotų riebalų“), pridėtinis cukrus (kuris slepiasi ne tik saldumynuose, bet ir padažuose, jogurtuose, vaisių sultyse – skaitykite etiketes!) bei druskos perteklius. Visi šie produktai skatina uždegiminius procesus organizme.

5. Tyras Alyvuogių Aliejus – Viduržemio Jūros Regiono Auksas Tyrimai sieja tyro (extra virgin) alyvuogių aliejaus vartojimą su mažesniu trombocitų aktyvumu. Manoma, kad tai lemia aliejuje esantys antioksidantai fenoliai. Tad paprastas, bet naudingas įprotis – duoną mirkyti ne į sviestą, o į kokybišką, tyrą alyvuogių aliejų.

6. Žalios Lapinės Daržovės: Svarbi Taisyklė Vartojantiems Varfariną Žalios lapinės daržovės (špinatai, lapiniai kopūstai, brokoliai) yra labai sveika ir naudinga mitybos dalis, tačiau jose gausu vitamino K. Šis vitaminas svarbus normaliam kraujo krešėjimui. Būtent todėl jis gali trukdyti veikti kai kuriems kraują skystinantiems vaistams, ypač varfarinui. Jei vartojate varfariną, tai nereiškia, kad turite visiškai atsisakyti žalumynų. Svarbiausia – pastovumas. Stenkitės kasdien jų suvalgyti panašų kiekį. Taip jūsų organizme bus palaikomas stabilus vitamino K lygis, ir gydytojui bus lengviau parinkti tinkamą vaisto dozę. Būtinai aptarkite tai su savo gydytoju! (Beje, vartojantiems naujesnius kraują skystinančius vaistus, tokius kaip rivaroksabanas ar apiksabanas, šie apribojimai dažniausiai netaikomi).

7. Mažiau Gyvūninių Riebalų Sotieji riebalai, kurių gausu riebioje mėsoje, riebiuose pieno produktuose, perdirbtuose mėsos gaminiuose (dešrose, paštetuose), taip pat siejami su uždegiminių procesų skatinimu organizme. Kaip jau minėta, lėtinis uždegimas gali didinti ir trombų susidarymo pavojų. Todėl verta rinktis liesesnę mėsą, paukštieną be odelės, žuvį, o riebius pieno produktus vartoti saikingai.

Maži Pokyčiai – Didelė Nauda

Atminkite, giliųjų venų trombozė yra rimta būklė, bet jos riziką galime kontroliuoti. Sąmoningi mitybos pasirinkimai – pakankamas skysčių kiekis, daugiau daržovių ir vaisių, gerųjų riebalų (kaip alyvuogių aliejaus), mažiau cukraus, druskos, transriebalų ir sočiųjų gyvūninių riebalų – yra galingas įrankis mūsų kraujagyslių sveikatai palaikyti. Derinkite šiuos mitybos principus su reguliariu judėjimu, venkite rūkymo, ir jūsų kūnas jums padėkos!

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker