Sveikata

Osteoporozė- ką reikia žinoti?

Osteoporozė- kaulų išretėjimas- atslenka tyliai, sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą ir prikausto prie lovos. Lūžių pavojus kyla, kai prarandama apie 20 % kaulų masės. Osteoporozė neatsiranda per vieną naktį, todėl moteris, kuriai šiandien lūžo kaulas, tikrai ne vakar susirgo šia liga. Anksčiau nebuvo galimybių nustatyti kaulų tankį, dabar tyrimų paklaida- 1,5 %.

Lūžta dažniausiai tie kaulai, kuriuos veikia mūsų svoris: stuburo slanksteliai ir šlaunikauliai. Dažni stipinkaulio lūžiai, nes griūdamos paprastai atkišame ranką. JAV per metus užregistruojama daugiau nei milijonas kaulų lūžių dėl osteoporozės, iš jų apie pusė- stuburo slankstelių. Priešingai nei slanksteliai, kurie gali lūžti nei iš šio, nei iš to, šlaunikaulis lūžta po traumos. Šis lūžis grėsmingas ne vien tuo, kad skauda, bet ir tuo, kad nebepasveikstama.

Kaulas- tai gyva, tobulai subalansuota struktūra, jo retėjimas arba gyvenimo ciklo sutrikimas prasideda, kai per mažai pasigamina naujo kaulo arba per daug suardoma seno, kartais ir pirma, ir antra kartu. Kaulų tankio matavimais įrodyta, kad moterys, metams bėgant, praranda apie 47 % stuburo slankstelių tankio, vyrai atitinkamai tik 14 %, nors ir vieni, ir kiti šlaunikaulio mases praranda vienodai. Stuburo slankstelių mases pradedame netekti po ketvirto gyvenimo dešimtmečio, kartais ir anksčiau. Moterys praranda maždaug po 1 %. slankstelių masės per metus, menopauzės laikotarpiu, kai pradeda trūkti estrogenų, iki 3 %. ir daugiau.

Rizikos veiksniai: genai; moteriškoji lytis, amžius, rasė; ankstyva menopauzė; mažas arba per didelis fizinis aktyvumas; kofeinas; rūkymas; reguliarus alkoholio vartojimas; fosfatų, natrio, baltymų perteklius maiste; kalcio trūkumas; vaistai, pvz., skydliaukės hormonai; kai kurios operacijos; kitos ligos.

Rizikos veiksniai: genai; moteriškoji lytis, amžius, rasė; ankstyva menopauzė; mažas arba per didelis fizinis aktyvumas; kofeinas; rūkymas; reguliarus alkoholio vartojimas; fosfatų, natrio, baltymų perteklius maiste; kalcio trūkumas; vaistai, pvz., skydliaukės hormonai; kai kurios operacijos; kitos ligos.

Bet kuri moteris gali susirgti osteoporoze. Apskaičiuota, kad maždaug kas antra iš šiandieninių penkiasdešimtmečių ateityje kentės nuo osteoporozės sukeltų kaulų lūžių, kas trečiai lūs stuburo slanksteliai. vienai iš šešių- šlaunikaulis. Apie 50 tūkst. moterų kasmet miršta nuo tokių lūžių komplikacijų.

Amžiaus įtaka

Jaunystėje moterų kaulų masė būna į mažesnė dėl kelių priežasčių. Mergaitės ir merginos valgo mažiau, todėl gauna mažiau kalcio nei berniukai ir vaikinai, kurie paprastai neriboja maisto. Merginos nėra tokios fiziškai aktyvios kaip vaikinai. Vyresnis amžius- vėlgi neišvengiamas rizikos veiksnys. Apie 50- uosius gyvenimo metus, kai susilpnėja kiaušidžių veikla ir beveik nebesigamina moteriški lytiniai hormonai, moterys sulaukia menopauzės. Dėl to prarandama apie 0,5- 1 %. kaulų masės per metus, estrogenų trūkumas šį procesą, pagreitina iki 7 %.

Ankstyva menopauzė turi dar didesnį poveikį kaulams nei įprastinė, kuri prasideda šeštą gyvenimo dešimtmetį. Juo anksčiau išretėja kaulai, juo didesnė lūžių tikimybė.

Image by stefamerpik on Freepik

Kalcio poreikis priklauso nuo amžiaus

Apskaičiuota, kad normaliai besimaitinanti moteris per dieną gauna apie 500 mg kalcio. Kiekviena išgerta stiklinė pieno pridės dar 300, indelis jogurto- apie 400. Bet priskaičiuoti stiklinę pieno ir indelį jogurto galima tik tada, jei šių produktų vartojama kasdien.

Kalcio preparatai- papildomas kalcio šaltinis. Beje, vaistinėse parduodama ir beverčių gaminių, kurie nekenkia, bet kalcio druskos iš jų nepasisavinamos.

  • Kūdikiams nuo gimimo iki 6 mėn. kasdien reikia 400 mg kalcio;
  • nuo 6 mėn. iki 1 metų- 600,
  • nuo 1 iki 10 metų- 800,
  • nuo 10 iki 21 metų- 1200,
  • suaugusiesiems- 1000,
  • nėščiosioms- 1200,
  • moterims po menopauzės, nevartojančioms estrogenų- 1500,
  • moterims po menopauzės, vaitojančioms estrogenų- 1000 mg.

Kaip pasirinkti kalcio preparatą?

Pirkdamos atidžiai perskaitykite sudėtį, kiek kalcio yra kiekvienoje tabletėje ir kaip vartoti. Daugelį preparatų sudaro kalcio karbonatas. Tai efektyvi kalcio druska, kukama vartoti. Kalcio karbonatas turi 40 % kalcio, vadinasi, 1000 mg kalcio karbonato yra 400 mg tikro kalcio. Dažnai vienoje tabletėje yra apie 500 mg kalcio. Kalcį pravartu vartoti su maistu, kad geriau absorbuotųsi.

Apie 50 % gauna tik pusę būtino kalcio kiekio jau nuo 15 metų. Vyrai ilgiau geria pieną, nesilaiko dietų, be to, apskritai daugiau valgo ir gauna kalcio iš kitų produktų.

Yra dvi taisyklės: niekada nevartokite daugiau nei 600 mg kalcio vienu metu ir tabletę užgerkite viena stikline vandens. Skystis reikalingas tabletei ištirpinti, nes neištirpusi tabletė nepasisavinama. Ypač gerai pasisavinamos čiulpiamosios, kramtomosios arba tirpiosios tabletės, kurias reikia ištirpinti vandenyje.
Tiesa, moterys dažnai būgštauja, kad vartodamos kalcio preparatų, susirgs inkstų akmenlige, nes dažniausiai inkstų akmenys susidaro iš kalcio druskų. Tačiau kalcis- ne vienintelė akmenligės atsiradimo priežastis. Sveika moteris, kuri kada neturėjo inkstuose akmenų kalcio preparatų vartoti gali, bet vis dėlto kalciu kaip ir kitais vaistais, verčiau nepiktnaudžiauti.

Ar estrogenai stabdo kaulų retėjimą?

16 metų trukusių tyrimų rezultatai tikrai patikimi. Jie parodė, kad tų moterų, kurios pradėjo

vartoti hormoninių vaistų pasibaigus mėnesinėms, kaulų audinio tankis išliko toks pat. Kurios pradėjo gydytis praėjus trejiems ar daugiau metų po menopauzės, prarastą kaulų audinį kiek atgavo ir jis nebemažejo, tačiau rezultatai nebuvo tokie geri, kaip pirmosios grupės pacienčių. Moterų, kurios visai nesigydė, kaulų audinys 16 metų nuolat tirpo. Išvada viena: gydytis estrogenais niekada nevėlu, bet juo anksčiau pradedama, juo geriau. Be to, kaulai saugomi tol, kol vartojami vaistai.

Apie 40 metus menstruacijų ciklas tampa nereguliarus. Pavyzdžiui, jei anksčiau ciklas kartodavosi 28 dienas, dabar gali praeiti 25 ar net 45 dienos. Tai pirmieji artėjančios menopauzės požymiai. Kitas požymis- staigus karščio priepuolis, kai parausta veidas, kaklas, krūtinė, gali išpilti prakaitas. Šie simptomai atspindi estrogenų deficitą bei silpnėjančią kiaušidžių veiklą. Nors vidutiniškai menopauzė prasideda sulaukus 50- ies, klimakso simptomai gali prasidėti apie 40- uosius ir tęstis iki 60 metų. Susilpnėjus kiaušidžių funkcijai, net jei yra menstruacijos, dėl estrogenų trūkumo gali greičiau retėti kaulų audinys.

Ar verta vartoti estrogenus?

Geriausia išsitirti kaulų tankį. Tai patikimiausias testas įvertinti kaulų būklę. Tyrimą patariama atlikti pre-menopauzės metu, prieš penktą dešimtmetį. Jei moteriai pašalintos kiaušidės, menopauzė prasi-deda anksčiau, vadinasi, ir kaulo tankio tyrimą reikėtų paankstinti.

Kodėl verta vartoti estrogenus? Jie gelbsti nuo varginančių karščio priepuolių, padeda drėkinti gleivinę (dėl sausos makšties lytiniai santykiai gali tapti skausmingi), taip pat saugo makštį nuo infekcijų. Daugelis moterų pastebi, kad vartodamos estrogenus jaučiasi žvalesnės. Pasirodo, estrogenai teigiamai veikia širdį ir kraujagysles.

Yra daug įvairių pakeičiamosios terapijos preparatų. Estrogenų preparatai šalina karštį, prakaitavimą, miego sutrikimą, depresinę nuotaiką, dirglumą, jautrumą, galvos skausmą, svaigimą. Jie efektyvūs ir gydant šlapimo pūslės sutrikimus, atsiradusius klimakso laikotarpiu, bei yra profilaktikos priemonė nuo osteoporozės.

Osteoporozės profilaktikai verčiau pasitarti su gydytoju, kad vaistų parinktų individualiai. Tiesa, kai vartojama tablečių, estrogenai, prieš patekdami į kraują, pereina per kepenis. Vartojant kremus, pleistrus ar leidžiant vaistus į raumenis, estrogenai patenka tiesiai į kraują.

Ąr pakeičiamasis gydymas gali sukelti vėžj?

o bijodamos moterys net vengia gydytis. Pastebėta, jog pacientės, turinčios auglių ir vartojančios estrogenus, suserga gimdos vėžiu. Juo ilgiau jie vartojami, juo rizika didesnė: po 10- 20 metų gimdos vėžio rizika padidėja aštuonis kartus.

Kaip išvengti vėžio? Tyrimais įrodyta, kad moterims, reikia ne atsisakyti estrogenų, bet pridėti progesterono. Besigydančios estrogenais su progesteronu rečiau sirgo gimdos vėžiu nei tos, kurios iš viso nesigydė. Kartu su estrogenais cikliškai 13 dienų vartojant progesterono, nuo estrogenų išvešėjusi gimdos gleivinė atitinkamai pakinta, tada atsisluoksniuoja ir pasišalina kaip menstruacijų kraujas.

Ar gresia krūties vėžys?

Stebėjimai rodo, juo anksčiau moteriai atsiranda menstruacijos (drauge padidėja estrogenų kiekis), juo didesnė tikimybė, kad ji susirgs krūties vėžiu. Pastebėta, kad krūties vėžys dažniau nustatomas iki menopauzės. Po menopauzės- rečiau. Bet krūties vėžiu susergama ir po menopauzės, jei nesigydoma estrogenais. Taigi kiekviena iš mūsų rizikuojami susirgti krūties vėžiu, nepaisant to, vartosime ar ne estrogenų. Negailestinga statistika teigia, jog viena iš devynių moterų kada nors susirgs krūties vėžiu. Kaip sau padėti, negi vienintelis kelias- vengti pakeičiamosios terapijos?

Dar prieš dešimt metų buvo prieita prie išvados, kad estrogenai, vartojami pirmus 5 metus, nepadidina krūties vėžio rizikos, bet po 15- os vartojimo metų tikimybė susirgti padidėja iki 30 % Geriausia apsauga- nuolat tikrintis, atlikti mamogramą. Vis dėlto negalima, kad nugalėtų baimė. Mat rizika susirgti osteoporoze yra didesnė nei susirgti gimdos ir krūties vėžiu kartu paėmus.

Osteoporozės statistika

  • 25 milijonai amerikiečių kenčia nuo osteoporozės.
  • Tai viena iš šešių pagrindinių vyresnių moterų mirties priežasčių, ir rizika susirgti osteoporoze didesnė nei susirgti krūties, gimdos ar kiaušidžių vėžiu.
  • Ligos priežastis glūdi jau paauglystėje, osteoporozė vystosi, kai mums dar tik trisdešimt, keturiasdešimt, penkiasdešimt.
  • Profilaktinės priemonės gali padėti ligos visiškai išvengti.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker