Varginantis kosulys- kas jį sukelia?
Jeigu kamuoja kosulys, apie tai, kad susirgote, greičiausiai sužinos ir kaimynai.
Kosulys tyliai sirgti neleidžia. Net pasveikus po peršalimo kosulys dar gali kankinti savaitę, dvi, kartais ir ilgiau. Tačiau kosime ne tik peršalę. Kas dar gali sukelti kosulį?
Koks būna kosulys ir ką jis sako apie ligą?
Jei manote, kad kosulys yra tik nepageidaujamas jus kankinantis ligos simptomas, klystate. Pasak medikų. kosulys- labai svarbus fiziologinis refleksas, padedantis iš kvėpavimo takų pašalinti erzinančias medžiagas ar svetimkūnius. Jeigu nekosėtume, nebūtų gerai. Iškosime būtent tai, ko nereikia. Kosulio receptorių yra visur, ne tik nosiaryklėje, gerklose, trachėjoje, bronchuose, jų yra net klausos kanaluose. Tiesa, egzistuoja viena vieta, kur jų nėra,- tai bronchiolės. Todėl kartais galima susirgti labai sunkiu plaučių uždegimu ir nekosėti”, – teigia gydytoja.
Medikai teigia, kosulys būna ūminis, poūmis ir lėtinis, sausas ir drėgnas, lojantis, spazminis ir kt. Ūminis kosulys gali trukti maždaug iki trijų savaičių, o lėtinis trunka Ilgiau nei aštuonias savaites.
Kas dažniausiai sukelia?
Kosulys kyla sergant visomis kvėpavimo takų ligomis: bronchitu, plaučių uždegimu, sinusitu, gripu ir įvairiomis kitomis virusinėmis ligomis, astma, alerginiu rinitu. Žmogus kosi ir esant plaučių turberkuliozei bei plaučių vėžiui.
Vaikų ir suaugusiųjų kosulys šiek tiek skiriasi. Vaikams kosulį dažniau sukelia infekcinės ligos, dažniausiai kalti būna virusai- gripo, paragripo, adeno- ir kitokie, priklausomai nuo metų laiko, – neretai ir bakterijos. Dažna vyresnių žmonių kosulio priežastis – alergija. Tiek suaugusieji, tiek vaikai kosi, kai serga astma, bet tada vargina ir dusulys.
Priežastis- refliuksas
Kosulys atsiranda ir sergant gastroezofaginio refliukso liga. Refliuksirų kosulį skatina ir rūkymas, skrandžio sulčių rūgštingumą didinančio maisto vartojimas. Iš pradžių žmogus lyg ir nejunta jokių nemalonių pojūčių, bet praeina valanda, kita, ir atsiranda kosulys. Refliuksinis kosulys dažniausiai kamuoja vakare, kai gulint galva yra per žemai. Tada skrandžio rūgštys pasiekia stemplę ir ima ją deginti, kaip žmonės sako, graužia rėmuo. Esant reflluksui, reikia vartoti skrandžio sulčių rūgštingumą mažinančių vaistų. Tiek oras kvėpuojant, tiek maistas valgant patenka per burną. Virškinimo takas ir kvėpavimo takas, tie du vamzdeliai, t. y. stemplė ir trachėja, yra vienas šalia kito, todėl maistas iš vieno tako į kitą gali lengvai „užsimesti”. Norint išvengti refliukso sukelto kosulio, būtina žinoti produktus, nuo kurių kyla skrandžio sulčių rūgštingumas, ir jų tiesiog vengti vartoti. Pastebėta, kad refliuksinį kosulį gali sukelti kava, šokoladas, aštrūs, riebūs, kepti patiekalai, česnakai, svogūnai, pomidorų padažas, mėtos, apelsinai, obuoliai, viskis, vynas.Taip pat nereikėtų valgyti didelėmis į porcijomis, itin sočiai prisikirsti- prieš pat miegą.
Rėmens sukeltas kosulys ir švokštimas kartais gali lemti net astmos atsiradimą. Nėra tiksliai žinoma, kaip dažnai būtent rėmuo tampa astmos priežastimi, tačiau daug žmonių, kurie skundžiasi rėmeniu, serga ir astma, ir atvirkščiai. Šio sąryšio priežastys nėra iki galo aiškios. Spėjama, kad skrandžio rūgštys gali dirginti krūtinės nervų galūnes ir susiaurinti kvėpavimo takus.
Gastroezofaginio refliukso liga gali susirgti bet kuris žmogus. Rizika didėja su amžiumi, vyrai serga dažniau nei moterys.
Sukelia ir vaistai, ir alergija
Kosulį gali sukelti ir kai kurie medikamentai. Jų sudėtyje esanti tam tikra medžiaga dirgina kvėpavimo takų receptorius. Tokių vaistų nėra daug: vieni iš jų vartojami- kraujagyslėms plėsti, kiti – nuo padidėjusio kraujospūdžio. Sausas kosulys gali atsirasti iškarto išgėrus vaistų ar po kelių mėnesių.
Alergenai taip pat dažnai tampa kosulio priežastimi. Alerginis kosulys neretai atsiranda pradėjus žydėti augalams, o žiemą alerginį kosulį paprastai sukelia namų alergenai: pelėsiai, pūkinės pagalvės, kartu gyvenantis šuo ar katė, todėl visada reikia ištirti, kam žmogus yra alergiškas. Alergologų teigimu, būna ir kryžminių aplinkos alergenų, ir maisto produktų reakcijų.
Kosulys, priklausomai nuo ligos, kuria susirgo žmogus, būna skirtingas. Alerginės kilmės kosulys dažniausiai būna sausas, jį neretai lydi dusulys. Ypač baisus laringito sukeltas kosulys. Jis dažniausiai užklumpa valkus, tada jie tarsi loja kaip šuniukai. Tokiu atveju reikia skubios pagalbos. Suaugusių žmonių kosulys dažniau būna duslesnis.
Išgirdęs kosulį, gydytojas iškart gali pasakyti, kokios ligos reikėtų ieškoti. Kosulys gali imti varginti ir esant širdies nepakankamumui, kai plaučiuose atsiranda sąstovis. Kosulys būdingas ir ypač sunkioms ligoms, pavyzdžiui, trombui užkimšus kraujagyslę. Tai jau baisi ūminė patologija. Plaučių arterijos tromboembolijos atveju žmogus atkosi kraujo, atsiranda ir ryškus dusulys. Toks kosulys, turėtų iš karto sukelti didelį nerimą, žmogui derėtų nieko ir nelaukiant vykti į ligoninę.Tokia būklė- ypač sudėtinga.
Kada slopinti, o kada skatinti?
Vaistinėje dažnai mūsų klausia, kokių vaistų reikia- kosulį slopinančių ar skatinančių? Štai tada ne vienas ir sutrinka. Slopinti kosulį reikėtų tik tada, kai jis yra labai sausas, varginantis ir žmogus neatsikosi. Sausas kosulys dažnai kamuoja neseniai persirgusiuosius peršalimo ligomis ar gripu. Sausai kosima tada, kai sudirginami viršutiniai kvėpavimo takai ir gerklė, bet kosulio priežastis nėra bronchai ar plaučiai. Sausą kosulį taip pat gali sukelti dūmai, dulkės ir kiti dirgikliai. Stiprus sausas kosulys gali apsunkinti kvėpavimą, trukdo žmogui miegoti, silpnina organizmą, todėl patariama jį slopinti. Tačiau svarbu žinoti vieną dalyką- kosulį slopinančių vaistų negalima vartoti ilgai. Kosulį galima slopinti labai trumpai, ne ilgiau kaip tris dienas, kai žmogų jis labai vargina, kai kosima nesustojant, kai kosulys trukdo užmigti. Dera žinoti ir dar vieną sąlygą. Vartoti kosulį slopinančių ir skatinančių vaistų kartu negalima. Klaidinga vakare išgerti kosulį slopinančių vaistų, o ryte- jį skatinančių. Porą dienų pavartojus kosulį slopinančių vaistų, žmogui pailsėjus, toliau reikia vartoti kosulį skatinančių preparatų.
Beje, kai tik imate atsikosėti, kosulys tampa drėgnesnis, pradedama atkosėti skreplių, gleives reikia dar labiau skystinti. Kvėpavimo takų gleivinė yra padengta virpamuoju epiteliu. Tie plaukeliai virpa apie 15 kartų per sekundę ir išstumia sekretą. Tai- apsauginis kvėpavimo takų mechanizmas, tad jei neišstumsi tų gleivių, nieko gero nebus. Esant uždegimui gleivės būna tąsios, sunkiai pašalinamos, todėl reikia jas skystinti, kad būtų lengviau Iškosėti.
Kas padeda atsikosėti?
Pirmiausia kosulio norėtųsi išvengti. Natūraliosios medicinos atstovai tikina, kad virusinės infekcijos atveju, vos pasireiškus pirmiesiems ligos požymiams, kelią kosuliui galima užkirsti. Svarbu išgydyti gerklę, nes jeigu jos neskaudės, infekcija nenusileis iš viršutinių kvėpavimo takų į apatinius. Todėl nepatingėkite dažnai, bent tris ar keturis kartus per dieną, skalauti gerklę vandeniu su druska, jodu ar soda, naudokite purškalą nuo uždegimo.
Pirmoji ir pagrindinė pagalbos priemonė, norint greičiau atsikratyti kosulio, yra pakankamas skysčių vartojimas. Kosulį lengvina šilti gėrimai, itin naudinga vartoti vaistažolių, ypač šalpusnių, raudonėllų, dilgėlių, arbatų. Tai- paprastos priemonės, kuriomis žmogus gali sau padėti. Taip pat pravartu daryti inhaliacijas.
Liaudies medicinos žinovai gleivėms skystinti pataria gerti šilto pieno su sviestu ir soda arba jame virtomis figomis, siauralapių termopsių, saldymedžių šaknų, debesylų ir plačialapių gysločių arbatų. Kosuliui palengvinti galima ir lėtai čiulpti medaus, kad juo pasidengtų visa gerklė. Jis ne tik nuramins sudirgusią gleivinę, bet ir veiks kaip antiseptikas. Taip pat, kad gleivės suskystėtų, rekomenduojama du ar tris kartus per dieną pakvėpuoti pašildyto mineralinio vandens garais. Norint dar geresnio poveikio, į jį galima įlašinti penkis ar šešis lašus anyžių aliejaus.
Jeigu kosulys kamuoja Ilgiau nei tris savaites, vertėtų apsilankyti pas gydytoją. Jis greičiausiai skirs antibiotikų arba nustatys lėtinio kosulio priežastį ir suplanuos gydymą.