Kad plaukai būtų sveiki
Plaukai visada buvo nepaprastai svarbus grožio, išvaizdos ir mados elementas. Senovės Graikijoje šukuosenos darymas buvo tam tikras ceremonialas: vergai kirpėjai rūpinosi savo ponų plaukais, kūrė šukuosenas, primenančias architektūros kūrinius. Priklausomai nuo šalies, laikmečio, socialinio sluoksnio plaukai atlikdavo skirtingas funkcijas, netgi išreikšdavo tam tikrą gyvenimo stilių arba prieštaravimą jam.
Plaukų grožis priklauso nuo sveikatos
Ar reikalinga kasdienė plaukų priežiūra? Žinoma. Plaukų tipas lemia žmogaus įpročius, atspindi jo fiziologinę, ir psichologinę būseną. Šiuolaikinis gyvenimo tempas ir užteršta aplinka kenkia plaukams, todėl jiems reikia nuolatinių ir kruopščių procedūrų, pritaikytų tam tikram plaukų tipui. Plaukų grožis dažniausiai priklauso nuo sveikos galvos odos. Kaip augalai gerai auga tik derlingame dirvožemyje, taip ir plaukai- tik sveikoje odoje.
Riebi galvos oda- riebūs plaukai. Riebalinės liaukos, esančios dermoje, išskiria didelį kiekį riebalų. Plaukai tampa riebūs, sunkūs jau antrą ar trečią dieną po plovimo. Riebalų išsiskyrimą gali padidinti hormoninės reakcijos, stresas, depresija, persivalgymas, sutrikęs virškinimas, cheminiai teršalai, netinkama plaukų priežiūra.
Riebi galvos oda- sausi plaukai. Kartais galvos oda gali būti labai riebi, o plaukai, pažeisti įvairių dirgiklių (dažymo, cheminio sušukavimo, saulės spindulių, vėjo), būti sausi ir negyvi.
Sausa galvos oda- sausi plaukai. Kai riebalų sekrecija nepakankama, riebalinis apsauginis sluoksnis nyksta, galvos oda ir plaukai sausėja, tampa trapūs, lūžinėja. Šį sutrikimą gali sukelti skydliaukės hormonų trūkumas, plaukų perkaitinimas džiovinant fenu, energingas šukavimas, cheminis pažeidimas, saulė, senatviniai plaukų pakitimai. Dažyti arba chemiškai apdoroti plaukai. Jei procedūros atliekamos tinkamai ir ne per dažnai, plaukų cheminis sušukavimas, balinimas ir džiovinimas pažeidžia plaukus mažiau. Šiuo atveju tinka plaukų priežiūros priemonės su aliejais, sujų ekstraktu, vitaminu B5.
Slenkantys plaukai.
Plaukai gali slinkti dėl streso, pervargimo, nesubalansuotos mitybos, nėštumo, psichologinio šoko, operacijos, vartojamų medikamentų, hormoninių veiksnių. Jei per dieną išslenka daugiau nei 100 plaukų, būtina nustatyti jų slinkimo priežastį, pasikonsultuoti su gydytoju dermatologu.
Riebi arba sausa pleiskanojanti galvos oda. Pleiskanos- tai paviršinės mirusios ląstelės, kurios kaip žvyneliai nepastebimai atsiskiria nuo odos. Pleiskanų atsiradimo priežasčių yra nemažai- hormoninės veiklos sutrikimai, netinkama plaukų priežiūra, stresas, grybelinės ligos. Plaukų tipas nustatomas įvertinus jų būklę, žmogaus gyvenimo būdą.
Natūralios priemonės – efektyviausios
Augalų galia ir jų gydomosios savybės buvo žinomos daugelį metų. Mokslininkai pastebėjo, kad kosmetikos priemonės, pagamintos iš augalų ekstraktų ir eterinių aliejų, yra nepakeičiamos. Eteriniai aliejai labai padeda atliekant galvos odos, plaukų ir kūno odos procedūras. Jų išskirtinai mažos molekulės lengvai įsiskverbia į plauką ir galvos odą. Eterinių aliejų pagrindu gaminamos plaukų priežiūros priemonės ypač veiksmingos tiek kasdienei, tiek gydomajai priežiūrai.
Kaip išsaugoti gražius plaukus
Plaukus patariama plauti tada, kai reikia,- geriausia ryte ar dieną, bet jokiu būdu ne vakare. Pakaitomis naudokite gydomuosius ir kasdieniam plovimui skirtus šampūnus (visada turėkite du skirtingus šampūnus), skirtus jūsų plaukų tipui. Galvą šampūnu trinkite 2-3 minutes pirštų galiukais sukdami apskritimus. Taip atliekamas ir galvos odos masažas. Po to plaukus kruopščiai nuplaukite tekančiu vandeniu. Procedūrą kartokite 2 kartus. Leiskite plaukams kuo dažniau džiūti natūraliai arba džiovindami pūskite vėsesnį orą. Stenkitės rečiau daryti cheminį šukavimą, dažyti. Naudokite šukas, pagamintas iš natūralaus pluošto. Nepamirškite dažnai šukuoti plaukų,- tai juos vėdina ir pašalina dulkes. Laikykite šiuos reikmenis švariai, plaukite muiluotu vandeniu.
Masažas atpalaiduoja ir atgaivina galvos odą, pagerina plauko šaknies kraujotaką ir maitinimą. Apskritiminiais judesiais masažuokite galvos odą, pradėdami nuo sprando, vėliau nuo kaktos ir smilkinių link viršugalvio. Tokią procedūrą kartokite kelis kartus per savaitę.
Vasarą saugokite plaukus nuo tiesioginių saulės spindulių naudodami vasarai skirtas plaukų priežiūros priemones su apsauginiu faktoriumi (SPF).
Šios priemonės saugo plaukus, atkuria jų struktūrą, suteikia jiems minkštumo ir blizgesio. Palepinkite plaukus ir galvos odą maitinančiomis kaukėmis su sezamo, avokadų aliejumi, sojų, alavijo ekstraktu, beta karotinu, vitaminais B5, B6, PP, aminorūgštimis, eteriniais levandos, citrinmedžio, rozmarino, kipariso, eukalipto, šalavijo, arbatmedžio aliejais. Įtrinkite galvos odą 2- 3 kartus per savaitę citrinos sultimis. Jas galite pakeisti obuolių, apelsinų, morkų, alavijo sultimis.
Ką valgome, tokie ir plaukai
Nesubalansuota mityba veikia plaukų bendrą būklę ir sveikatą. Kad plaukai būtų sveiki ir gražūs, vartokite maistinius papildus su kviečių daigais, moliūgų, sojų aliejais, vitaminais PP, E, B5, B6, A, E, C, beta karotinu, cinku, aminorūgštimis (metioninu, cistinu). Taip pat kasdien patariama išgerti 150- 200 ml šviežiai spaustų daržovių ir vaisių (morkų, obuolių, burokėlių, kopūstų, bulvių, pomidorų, agurkų, petražolių) sulčių kokteilio.