Tėvystė

Kaip paruošti vaiką darželiui?

Darželis be streso: patarimai tėvams

Gal ir jūsų vaikutis jau paaugo ir teks spręsti sudėtingą užduotį: ar jį leisti į vaikų darželį, ar samdyti auklę, ar kokiu nors būdu įkalbėti nedirbančią, bet gana jauną močiutę visą laiką skirti vaikaičiui? Tokie klausimai kyla ne vienai šeimai, nes ir piniginės skirtingo storio, ir tų trokštančių pasiaukoti senelių – ne per daugiausia. Tad ką daryti?

Iš anksto stipriai nenusiminkite, nes įtariate, kad tai bus sunkus išbandymas ir vaikui, ir jums. Tai visiškai normalu, nes nuo mažens besirūpinusiai kūdikiu mamai kelia abejonių daug dalykų. Ji nežino, ar darželinukas (vienišas, be mamos, tarp svetimų žmonių, būryje padaužų – kaip jums atrodo) gebės pasirūpinti savimi, ar lengvai ištvers išsiskyrimą su mama, ar jį priims bendraamžiai, ar jam patiks auklėtoja.

Tačiau tai, kaip susiklostys pirmosios mažylio dienos vaikų darželyje, labai stipriai priklauso nuo jo mamos. Be abejonės, nuo to priklausys ir tolesni veiksmai – palikti vaiką darželyje ar ieškoti kitos išeities.

Tad pirmiausia būsimąjį darželio lankytoją reikia tam paruošti. Kuo geriau paruošite, tuo lengviau jis prisitaikys prie naujų sąlygų. Tereikia įsidėmėti paprastą dalyką: viską darykite pamažu, žingsnelis po žingsnelio, labai palengva pratindami vaiką prie minties apie išsiskyrimą ir gyvenimą gražiame vaikų būryje. Pamažu jam gali būti pateikiamos vis sudėtingesnės situacijos.

Patikėkite kitiems žmonėms

Kelionė į vaikų darželį bus lengvesnė, jei tai bus ne pirmasis atsisveikinimas su namais ir mama. Tad nuo pat pirmųjų dienų pratinkite kūdikį prie svetimų – trumpam palikdamos jį namie su pažįstamais žmonėmis: senele, teta, vyresne seserimi, jūsų geriausia drauge ir netgi su pusbroliu. Tačiau svarbiausia – kaskart vis ilginkite laiką – nuo 15 minučių iki valandos, dviejų.

Vėliau pabandykite įkurdinti savo atžalą svetimuose namuose – pas tą pačią senelę, seserį, draugę, kaimynę, pamėginkite palikti jį su svetimu, bet pažįstamu žmogumi parke ant suoliuko, prie upės, kavinukėje. Bet supraskite: kuo daugiau naujų elementų (vieta, žmogus) įtrauksite į šį subtilų žaidimą ir kuo ilgesniam laikui patikėsite vaiką kitam asmeniui, tuo sunkesnis bus vaikui išbandymas.

Kartais teks atiduoti jūsų mažąjį verksnį net visai dienai, o vėliau – dviem, trims. Tačiau po tokios „treniruotės“ jam bus kur kas lengviau ištverti 5 dienų išsiskyrimą su mama ir tėveliu ir bendravimą su svetimaisiais. Kaip ir visi žmonės, vaikas pamažu prisitaikys prie situacijos.

nuotrauka freepik

Jei auklėtoja būtų pažįstama

Yra pastebėta, kad vaikas jaučiasi geriau, mažiau sutrinka, jei iš anksto būna susipažinęs su darželiu ir jo aplinka. Todėl, jei galite, gerokai prieš vesdami į darželį, parodykite būsimam darželinukui pastatą, aplinką, žaidžiančius vaikus. Kartu įeikite į pastatą, viską apžiūrėkite, ypač patalpas, kuriose būna vaikai.

Susitarkite iš anksto ir supažindinkite vaiką su būsimąja jo auklėtoja. Vėliau, patekęs į jos grupę, jūsų vaikutis jau nebijos svetimos moters, jausis laisviau ir greičiau prie visko įpras.

Svarbu aplankyti darželį tuomet, kai jo sodelyje žaidžia vaikai. Šitaip padėsite savo atžalai susidaryti nuomonę apie tai, kas yra darželis ir ką jame veikia tokie, kaip jis. Jį būtinai sudomins ryškiai dažytos sūpynės, atrakcionai, daugybė žaislų lentynose ir vaikų rankose. Visa tai matydamas, bet kuris užsinorės žaisti tais žaislais su tais linksmais vaikučiais – vadinasi, jis norės lankyti ir darželį.

Darželinukų kasdienybė

Pasistenkite, kad darželis jūsų mažiui asocijuotųsi su linksma ir smagia vieta, kurioje galima rasti draugų, įdomiai žaisti, sužinoti daug nepaprastų dalykų. Tad iš anksto nuolat kalbėkite būsimam darželinukui apie tą vietą: apie nei lepūnėlis. Juk trejų metukų atžalai dar sunkoka naudotis tualetu, plauti rankas ir savarankiškai valgyti. Tačiau jis turėtų tai mokėti, nes visi šie veiksmai – šiuo metu jo gyvenime svarbiausi. Jei norite jį paruošti ateičiai bei darželiui, kuo dažniau sudarykite sąlygas vaikui mokytis valgyti, rengtis, plauti rankas, segiotis drabužėlius, autis batelius.

Ypač svarbu išmokyti savarankiškai rengtis, nes didokose grupėse auklėtoja fiziškai nespėja visų apžiūrėti. Pirkdamos drabužius darželiui, rinkitės tokius, kokius lengviau apsirengti: nepirkite užsegamų sagomis, maunamų per galvą, o kelnes berniukui išrinkite be jokių užtrauktukų ir sagučių – tiktų pakankamai laisvos su guma juosmenyje.

Kuo daugiau vaikų

Prieš pat darželį suveskite atžalą su kitais vaikais – tegul nebūna tik su šeima. Jei turės pažįstamų bendraamžių ir su jais įpras žaisti, bendrauti, dalintis žaislais, ikimokyklinio auklėjimo įstaigoje jausis geriau. Pratinkite prie kitų vaikų – gatvėje, kieme, žaidimų aikštelėje, prie atrakcionų – skatinkite, kad jūsiškis pirmasis eitų prie nepažįstamų berniukų ir mergaičių.

Kvieskite į namus tuos draugus, kurie turi panašaus amžiaus mažylių – tegul jūsų vaikas išmoksta dalintis su jais savo žaislais, vaišinti, laukti, kol ateis eilė ko nors gauti, pavyzdžiui, saldainių. Pareguliuokite viską taip, kad vaikai žaistų bendrą žaidimą, o gal – net ir kartu su suaugusiais.

Šeimos šventės

Vaiko nuotaika ir jausmai prieš skiriantis su mama ir pradedant lankyti darželį, labai stipriai priklauso nuo to, kaip jaučiasi ir kaip elgiasi jo artimieji – ypač mama, tėvelis, gal net vyresnieji broliukai ir sesutės. Kiti vaikai, kurie lankė darželį, galėtų jaunėliui daug ką paaiškinti. Tačiau jeigu vyresnio vaiko nuomonė apie darželį yra nekokia, pabandykite jam paaiškinti, kad nepirštų jos mažyliui. Juk vienam viskas atrodo vienaip, o kitam gal bus visai kitaip – tad išankstinė neigiama nuostata gali sugriauti visas jūsų pastangas. Jeigu pati motina baiminsis, jaudinsis ir tikėsis pačių blogiausių dalykų, ji savo nerimu užkrės ir atžalą.

Tą dieną, kai trimetį arba kiek vyresnį pirmą kartą iš tikrųjų vesite į darželį, arba jos išvakarėse, surenkite šeimos šventę – pasidžiaukite kartu, kad vaikas jau užaugo ir savarankiškai tvarkysis nuostabioje ugdymo įstaigoje. Net jei vėliau paaiškėtų, kad auklėtoja – neišsilavinusi, tingi, nemokanti bendrauti su vaikais, jūsų mažyliui tai netrukdys džiaugtis darželiu ir mielai ten eiti. Svarbu nepiršti vaikui neigiamos nuomonės apie auklėtoją, nekritikuoti jos jam girdint – taip darydami atbaidysite darželinuką nuo darželio. Teks ieškoti kitos išeities. Ar jūs tam pasirengusios?

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker