Kaip pakelti savivertę: 9 veiksmingi būdai
Savivertės kėlimas: psichologo rekomendacijos

Psichologų nuomone, žmonės, turintys adekvatų ar net šiek tiek aukštesnį savęs vertinimą, gyvenime pasiekia daugiau sėkmės. Kaip atsidurti jų gretose?
Išvaizda, gebėjimai, įgūdžiai, pasiekimai, dorybės, charakterio bruožai – iš viso to, tarsi dėlionė, susideda mūsų savivertė. Išmesk vieną detalę, ir paveikslas nesutaps: žmogus laikys save negražiu, kvailu, piktas ir taip toliau.
Jei su saviverte viskas gerai, žmogus net nesėkmes išgyvens konstruktyviai, nepulkdamas į nerimą ar prislėgtumą. Vadinasi, ją reikia stiprinti. Bet kaip? Aiškina psichologė, asmenybės ir santykių ugdymui skirtų terapinių koučingo programų autorė Loreta Daniulaitienė.
„Aš esu bloga ir nieko negaliu“
Psichologės teigimu, mūsų savivertę veikia trys pagrindiniai veiksniai. Visų pirma tai nuostatos, ateinančios iš vaikystės – ne tik iš tėvų, bet ir iš mokytojų, kitų svarbių suaugusiųjų ir net bendraklasių. Svarbu, kaip jie reagavo į jūsų veiksmus, pasiekimus ir nesėkmes.
„Jei mokykloje jus barė už dvejetus ir negyrė už dešimtukus, smegenys pradeda fokusuotis tik į nesėkmes: „Aš nieko negaliu, man niekas nesiseka“. Jei, priešingai, jus gyrė už pasiekimus ir palaikė nesėkmių laikotarpiu, tai stiprina įsitikinimą, kad viskas pavyks.“
Antras veiksnys – asmeninė patirtis. Taip, gyvenimas nėra rožių žiedlapiais klotas takas, pasitaiko ir erškėčių. Bet kaip reaguojate, jei kas nors nepavyksta iš pirmo karto? Būna, kad įsitikinate savo nereikšmingumu. Ir savivertė smunka žemyn.
Trečias momentas, kuris viską gadina, – lyginimas, net jei su kuo nors žymiu, talentingu, reikšmingu. Ką gi, ar jūs neturite jokių savo dorybių, ar esate įsimintinas tik panašumu? Kaip po tokio tikėti savimi?
Kaip pakelti savivertę – 9 svarbūs žingsniai
1. Atskirkite savo nuostatas nuo svetimų
Esate įsitikinę, kad turite daugybę neigiamų savybių? Surrašykite visas! O dabar atidžiai perskaitykite šį įspūdingą sąrašą ir pabandykite prisiminti, kodėl taip apie save manote.
Kas jums į galvą įdiegė, kad esate neryžtinga, lėta, tingi, nesėkminga, negraži, galų gale? Ar jūs pati tuo tikite, ar susitaikėte su jums užkabinta „etikete“ ir atitinkate ją? Ar buvo situacijų, kurios iš tikrųjų patvirtina šias nuostatas? Atsakę į šiuos 3 klausimus, beveik neabejotinai nustebsite, kiek jūsų nepasitikėjimas savimi neatitinka tikrovės.

2. Ugdykite bendravimo įgūdžius
Mokykitės apginti savo ribas ir interesus. Bendraukite su pozityviais žmonėmis. Supkite save tais, kurie jus palaiko, įkvepia, priima tokius, kokie esate.
3. Praktikuokite savęs priėmimą
„Savęs priėmimas – tai kai jūs aiškiai suprantate, kokios yra jūsų augimo zonos ir stiprybės, – sako psichologė. – Be to, ne tik suprantate, bet ir mokate jomis naudotis priklausomai nuo situacijos.“
Ekspertė pataria surašyti savo stipriąsias puses ir pagrįsti jas argumentais. Pavyzdžiui: bijau kalbėti prieš didelę auditoriją, bet vieną kartą puikiai apgyniau pranešimą. Pamatysite, kiek daug jūsų yra stiprybių ir talentų, apie kuriuos kartais pamirštate.
4. Kelkite naujus tikslus ir uždavinius
Būtent jie leidžia jums judėti, tobulėti, augti. Pasiekę iškeltą tikslą, gausite stipriausią pasitikėjimo savimi užtaisą. Ir čia labai svarbu…
5. Nenuvertinkite savo pasiekimų
Mes visi mėgstame kuklintis: „Oi, man tai nieko nekainavo“. Bet ne šį kartą! Jūs dėjote pastangas ir dabar turite jas įvertinti: kas buvo padaryta, pavyzdžiui, prieš metus, kas esate šiandien. Būtinai viską užrašykite: kai savo pasiekimus matote popieriuje, atsiranda atrama savivertei.
6. Nelyginkite savęs su kitais
Ką galvojate, kai socialiniuose tinkluose matote kieno nors „sėkmingą pasiekimą“? Bandote suprasti, kodėl tokio neturite jūs? Bet juk nežinote, kokį kelią žmogus jau nuėjo, kiek ilgai jis ėjo ir kas ten „už kadro“. Labai dažnai realybėje jis taip pat įveikė daugybę nesėkmių ir išbandymų. Skirtumas tik tas, kad jis jau pasiekė savo tikslą, o jūs kol kas tik keliaujate link svajonės.
7. Leiskite sau (ir kitiems) būti netobuliems
Niekas nėra tobulas – tai svarbu suprasti. Kai galėsite priimti šį faktą, nustosite laukti iš kitų žmonių to, ko jie jums duoti negali. Vadinasi, nebus nei nuoskaudų, nei savigraužos – kas ne taip? Viskas taip, su jumis viskas gerai – jūs niekuo dėti. Tiesiog žmogaus gyvenimo pozicija skiriasi nuo jūsų. Ir tai nėra priežastis menkinti save.
8. Sportuokite
Fizinio aktyvumo naudai yra du argumentai. Pirma, stiprinti imunitetą ir gauti savo laimės hormonų dozę. Antra, grožėtis atspindžiu veidrodyje ir įsitikinti savo nepakartojamumu.
9. Rūpinkitės savimi
Daryti tai, kas malonu būtent jums – štai kas svarbu savivertei. Norite eiti į parodą? Eikite! Norite nusipirkti minkštą patogų čiužinį? Mes tik už! O dar nepamirškite sakyti sau malonių žodžių, palaikyti savo vertę savo paties akyse.
„Kai atliksite pilną savęs auditą, pamatysite, kokia esate nuostabi ir stipri. Ir tai bus geriausias „kelio žemėlapis“ jūsų savivertei stiprinti.“