Odos priežiūra

Kaip apsaugoti veidą nuo pavasario saulės

 Žmogaus sąmonėje saulė dažniausiai siejama su paties gyvenimo sąvoka. Iš tiesų, veikiant ultravioletiniams saulės spinduliams, gerėja kraujo sudėtis (daugėja hemoglobino), sustiprėja organizmo apsauginės funkcijos ir imunitetas, pagerėja nervų sistemos ir vidaus sekrecijos liaukų (skydliaukės, antinksčių, lytinių liaukų) veikla, greitėja medžiagų apykaita, kraujotaka. Nuo saulės spindulių žūva daugelis odos paviršiuje esančių mikroorganizmų, suaktyvėja prakaito ir riebalinių liaukų veikla, padidėja odos pigmentacija.

Suglebusi, anemiška oda atsigauna, pasidaro stangri, lygi, elastinga, atsparesnė išorės dirgikliams. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais saulė tampa vis aktyvesnė, o dėl suplonėjusio ozono sluoksnio žmonės vis dažniau suserga piktybinėmis odos ligomis.

  Saulės šviesa skirstoma pagal spindulių ilgį. Jie būna kelių rūšių. UVC spinduliai yra 200-280 mm ilgio. Juos beveik visiškai atspindi raginis epidermio sluoksnis, todėl jie beveik neveikia odos.

 UVB spinduliai (280-320 mm) daugiausia veikia epidermį, skatina melanino gamybą, kuris apsaugo odą nuo kenksmingo saulės poveikio. UVB spinduliai taip pat skatina odos įdegį, nudegimą bei vėžines odos ligas ir keratozes. UVB spinduliai aktyviausi pavasarį ir vasarą.

UVA spinduliai (320-400 mm) giliai prasiskverbia į dermą, bet beveik nesukelia odos paraudimo, palaiko įdegimą,tačiau taip pat gali skatinti vėžinių odos ligų bei raudonosios vilkligės vystymąsi, senėjimą. UVA spinduliai veikia odą ištisus metus.

 Matomoji šviesa ir infraraudonieji spinduliai odos pakitimų nesukelia, tačiau gali ją įjautrinti ir sustiprinti UVA ir UVB spindulių žalingą poveikį.

 Oda sensta nuo saulės spindulių.

 Oda sugeria saulės spindulius, tačiau kartu su jais odą veikia žalingi veiksniai. Kuo daugiau kaitinamės saulėje, tuo greičiau oda sensta. Įdegimas – tai tarsi apsauginė plėvelė, kuria oda stengiasi apsaugoti save ir vidaus organus nuo per didelio apšvitinimo saulės spinduliais. Odoje esantis melaninas ir kiti baltymai sugeria ultravioletinius saulės spindulius. Tačiau kiekvieno žmogaus oda saulės spinduliams jautri nevienodai.

 Saulės spinduliai pavojingiausi jautriai odai

 Centrinės Europos gyventojams būdinga keturių tipų oda. Tipai skirstomi,pagal tai, kaip jautriai oda reaguoja į saulės spindulius. Jautriausia saulei yra jauna oda. Stiprus įdegimas pavojingiausias vaikams ir jaunuoliams iki 20 metų, nes žaloja regeneracinius ląstelių mechanizmus. Tyrimų rezultatai rodo, kad per stiprus įdegimas vaikystėje 20 kartų padidina riziką susirgti odos vėžiu. Todėl maži vaikai neturėtų būti saulėje be apsaugos priemonių. Vyresniems žmonėms per didelis kaitinimasis saulėje padidina riziką susirgti raudonąja vilklige, keratozėmis ir pigmentinėmis dėmėmis.

 Saikingas kaitinimasis saulėje yra naudingas

 Laikantis tam tikrų apsaugos taisyklių, galima mėgautis saulės spinduliais ir turėti iš to naudos.

 Lietuvoje apsauginiais kremais nuo saulės patartina naudotis nuo balandžio pradžios iki rugsėjo mėnesio pabaigos. Kadangi šie kremai turi saulės apsaugos faktorių (SPF), tai žmonės, naudodami kremą ilgiau gali būti saulėje. Pavyzdžiui, I odos tipo žmonės, išsitepę odą apsauginiu kremu SPF 10, drąsiai gali būti saulėje mažiausiai 20 min.(2×10). Kuo didesnis SPF skaičius, tuo silpniau įdegame pirmą kartą, tačiau tolygiau ir rudumas išlieka ilgiau. Priemones su SPF reikia naudoti 15- 20 min. prieš išeinant į lauką.

  Odos tipų jautrumo saulei lentelė  
 Požymiai    Odos tipas
 
I II III IV
 Odos spalva Labai šviesi Šviesi Šviesi, įrudusi Įrudusi, alyvinė
 Strazdanos Daug Nedaug, retos Nėra Nėra
 Plaukų spalva Rusvi Šviesiai rusvi, kaštoniniai  tamsiai rusvi, kaštoniniai  tamsiai rudi
 Akių spalva Žalia Pilka, mėlyna, žalia  Pilka, rusva  Tamsi
 Įdegimas Nėra Beveik nėra Vidutinis Labai geras
 Nudegimas Momentinis Dažnas, greitas, skausmingas Retas  Beveik nėra
 Įdegimo riba  5 -10 min. 10- 20 min. 20- 30 min.  30- 45 min

  Kaip prižiūrėti odą

 Pasikaitinus saulėje, vakare veido odą reikia kruopščiai nuvalyti pieneliu ir patepti drėkinamuoju kremu, kuriame yra aktyviųjų komponentų: alavijo ekstrakto, dautoino, erškėtrožių ir morkų sėklų aliejų.

 Odą galima palaipsniui pripratinti prie saulės spindulių soliariume. Rekomenduojama lankyti soliariumą ne dažniau kaip kas antrą dieną ir ne daugiau kaip 6 kartus iš eilės. Po to reikia padaryti pertrauką: vyresniems žmonėms- 2 mėnesius, jauniems- 1 mėnesį.

 Pavasarį ir vasarą būtina nešioti akinius nuo saulės ir galvos apdangalą. Taip pat rekomenduojama daugiau vartoti vitaminų A, E, C, kurie veikia kaip antioksidantai- padeda pašalinti agresyvias molekulių daleles.

Mėgaukitės pavasario saulės spindulių šiluma ir šviesa nežalodamos savo sveikatos.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker