Ką reiškia pasikeitęs skonis?
Jeigu jus ėmė traukti produktas, kuris anksčiau nepatiko arba kuriam buvote abejinga, tai- nerimą keliantis signalas. Galbūt jums vertėtų atlikti medicininę apžiūrą. Tikrai ne visuomet galime gauti visų būtinų medžiagų tik iš maisto produktų.
Kartais reikia vartoti ir specialių medžiagų. Žinoma, jeigu kils didesnių negalavimų, apskritai reikės rimto gydymo.
Kiekvienas iš mūsų turime nuomonę apie maistą. Tiesa, pasitaiko, kad staiga mirtinai užsimanome ko nors konkretaus suvalgyti arba atsigerti. Tai gali rodyti, kad mūsų organizmui trūksta tam tikrų medžiagų.
Jums nuolat norisi pieno produktų, pavyzdžiui, sūrio, kefyro arba varškės? O dar
jūs paslapčia pagraužiate tinko nuo sienų? Diagnozė aiški: jums trūksta kalcio! Taip pat gali būti, kad jūsų organizmas stokoja nepakeičiamų amino rūgščių- tokių kaip lizinas, leucinas ir triptofanas.
Norisi saldumynų? Pastebėta, kad saldumynus mėgsta daug dirbantys arba nervų sistemos problemų turintys žmonės. Tai galima paaiškinti tuo, kad gliukozė dalyvauja streso hormono adrenalino gamyboje. Dėl stipresnės įtampos cukrus greitai išelkvojamas, tad mes mėginame atkurti šias atsargas suvalgydami gabalėlį torto arba pyragėlį.
Norisi šokolado? Tai visai nereiškia, kad esate saldumynų mėgėjas. Juk šokolade yra daugybė naudingųjų medžiagų, kurios pirmiausia palaiko mūsų smegenų veiklą. Šokoladas valgomas, kai trūksta energijos, reikia susikoncentruoti arba sumažinti stresą.
Potraukis prie sūrių produktų tikra nebūtinai reiškia nėštumą. Noras užkrimsti sūdytų agurkų ar paragauti pomidorų gali rodyti, kad organizme yra uždegimo židinys arba infekcija. Dažnai tai būna susiję su šlapimo arba lyties organų sistemos problemomis – cistitu, prostatitu arba kiaušidžių uždegimu.Tačiau gali būti ir taip, kad organizmui paprasčiausiai trūksta chlorido. Jeigu norisi būtent silkės, gali būti, kad jums trūksta naudingųjų aminorūgščių, tokių kaip omega-6.
Jeigu jums patinka rūgštūs produktai ir jūs ramiai galite valgyti citrinas bei spanguoles be cukraus, taip pat mėgstate maistą gardinti actu, tai rodo, kad organizme sutrikusi rūgščių Ir šarmų pusiausvyra. Jums gali grėsti kepenų ir tulžies pūslės problemos. Tačiau būna ir taip, kad organizmui paprasčiausiai trūksta vitamino C. Taip nutinka, pavyzdžiui, sergant peršalimo ligomis.
Kartaus maisto dažnai norisi tiems, kurie neseniai persirgo su organizmo intoksikacija susijusia liga. Taip pat tai gali rodyti, kad virškinamasis traktas užterštas šlakais.
Potraukis prie aštraus maisto, tokio kaip pipirai, krienai arba garstyčios, gali rodyti, kad mūsų skrandis labai tingus. Reikalas tas, kad aštrus maistas stimuliuoja virškinimą. Be to, aštrumynų poreikis gali signalizuoti, kad organizme sutrikusi lipidų apykaita ir padaugėjo blogojo cholesterolio. Aštrūs produktai padeda išvalyti kraujagysles. Tik nereikėtų pamiršti, kad jie dirgina ir skrandžio gleivinę.
Jeigu užsimanėte riešutų, žirnių arba pupelių, jūsų organizmui tikriausiai šiuo momentu reikia B grupės vitaminų. Dažniausiai taip nutinka tiems, kurie patiria nuolatinę įtampą, piktnaudžiauja alkoholiu.
Noras gliaudyti saulėgrąžas rodo, kad jums trūksta vitamino E. Dažnai taip būna rūkaliams.
Noras užvalgyti bulvių su lupenomis, pomidorų ir bananų dažnai būna susijęs su kalio trūkumu. Jo kiekis paprastai sumažėja dėl patirto streso arba vartojant šlapimą varančius vaistus. Kalio deficito simptomai- blogas apetitas, mieguistumas ir apatija.
Švieži baltagūžiai kopūstai traukia virškinamojo trakto problemų turinčius žmones. Kopūstai turi daug ląstelienos, o ji normalizuoja žarnyno veiklą.
Aistra jūros kopūstams ir kitiems jūrų produktams bei alyvuogėms gali rodyti, kad organizmui trūksta jodo. Tai gali byloti ir apie skydliaukės veiklos sutrikimą.
Galite kilogramais valgyti obuolius? Manoma, kad prie obuolių traukia tuos, kuriems trūksta geležies. Taip pat taip gali nutikti, kai kraujyje padidėjęs cholesterolio kiekis. Obuoliuose yra medžiagų, mažinančių cholesterolį- pavyzdžiui, kalio ir magnio.