Sveikata

Hemorojus, kaip jį gydyti?

Hemorojus nėra itin pavojinga, juolab mirtina liga. Tačiau labai nemaloni. Gydytojai teigia, kad sergantieji hemorojumi delsia iki paskutinės minutės ir pas juos ateina, kai jau nebegali kentėti. Nesunku suprasti, kodėl… Tačiau šios ligos nereikia gėdytis. Ją reikia gydyti!

Kas yra hemorojus?

Turbūt žinai, kaip atrodo išsiplėtusios kojų venos? Hemorojus- taip pat venų išsiplėtimas. Tų venų, kurios yra tiesiojoje žarnoje ir išangėje. Šioje kūno vietoje labai tankus kraujagyslių tinklas, didelė kraujo apytaka. Jei dėl kokių nors priežasčių ji sutrinka, venos išsiplečia, jų sienelės suplonėja ir pasidaro jautrios bet kokiam dirginimui. Susidaro skausmingi hemoroidiniai mazgai. Nesigydant pasekmės skaudžios- hemoroidiniai mazgai pro analinę angą iškrenta į išorę.

Hemorojus gali būti vidinis ir išorinis. Vidinis yra tiesiojoje žarnoje. Iš pradžių sergantysis gali nieko nejausti. Vienintelis simptomas- kraujavimas. Išoriniai mazgai matomi išangės paviršiuje, jie nuo pat pradžių būna skausmingi.

Kodėl susergama?

Neteisinga mityba. Valgome per daug rafinuoto maisto, per mažai daržovių, vaisių, kruopų. Todėl trūksta ląstelienos, dažnai užkietėja viduriai. Medikai teigia, kad dėl neteisingos mitybos (ir nejudrumo) kas antras išsivysčiusių šalių gyventojas rizikuoja susirgti šia nemalonia liga.

Sėdimas darbas, nejudrus gyvenimo būdas. Jei ilgai sėdi, mažai judi, mažajame dubenyje tvenkiasi kraujas. Tokios sąlygos palankios hemorojui. Be to, ligą gali sukelti nuolatiniai stresai, trikdantys virškinimo organų veiklą. Kraujagyslių ligos taip pat didina riziką.

Nėštumas. Vaisiui augant didėja spaudimas pilvo ertmėje. Mažajame dubenyje susitvenkia daugiau kraujo.

Paveldėjimas. Anksčiau tai nebuvo laikoma rizikos faktoriumi. Tačiau dabar jau įrodyta: jei šeimoje yra sergančiųjų šia liga, rizika susirgti padidėja net du kartus.

Ligos simptomai

Kraujavimas. Tuštinantis išmatos pažeidžia išsiplėtusias kraujagysles, Ryškiai raudonas kraujas pastebimas ant išmatų arba tik ant tualetinio popieriaus. Nuolatinis kraujavimas ilgainiui gali sukelti mažakraujystę.

Skausmas tuštinantis, ypač jei užkietėję viduriai,

Skausmingi dariniai aplink išangę. Dažniausiai tai- išorinio hemorojaus požymis.

Niežulys, deginimas. Šį simptomą (bet ne pačią ligą!) veiksmingai pašalina vaistinėse be receptų parduodami tepalai ir žvakutės.

Daugiau judėkite

Fizinė veikla skatina žarnų peristaltiką, neleidžia užsistovėti išmatoms. Nesi didelė sporto entuziastė? Nepamiršk, kad pasivaikščiojimai- taip pat judėjimas! Jeigu dirbi sėdėdama, kas valandą daryk penkių minučių pertraukėles: pavaikščiok, palaipiok laiptais. Beje, nemalonius pojūčius sergant hemorojumi sumažina ant kėdės padėta pagalvėlė. Kelis kartus per dieną daryk paprastą, dar mokykloje išmoktą pratimą- „Žvakę”. Darant šį pratimą išsivaikšto mažajame dubenyje susitvenkęs kraujas, atlėgsta skausmas. Pravartu kasdien 15 min. pagulėti ant nuožulnios plokštumos (galva žemyn).

Atlikdama sudėtingesnius pratimus didžiausią dėmesį skirk kvėpavimui. Jokiu būdu jo nesulaikyk.

Image by jcomp on Freepik

Vandens procedūros

Kartais manoma, kad sergant hemorojumi per didelis švarinimasis tik blogina padėtį. Iš tikrųjų dažnai prausiantis su muilu pašalinamas apsauginis odos sluoksnis. Dėl to vaikštant hemorojaus mazgai pasidaro dar skausmingesni. Tačiau švara būtina. Tik praustis reikėtų ne muilu, o prausimosi želė, skirta intymiai kūno priežiūrai. Nusipraususi skausmingas vietas patepk specialiu kremu (tinka ir paprastas vazelinas)

Hemorojaus keliamą skausmą veiksmingai malšina sėdimosios šilto (bet ne karšto) vandens vonelės. Į vonią prileisk šilto vandens (kad apsemtų maždaug 10 cm). Atsisėsk, kelius prispausk prie krūtinės ir pabūk 5-10 minučių.

Gali padėti masažas

Nesudėtingas pilvo masažas gerina žarnų peristaltiką, malšina hemorojaus sukeltus skausmus. Atsigulk ant nugaros, sulenk kelius ir švelniais glostomaisiais judesiais masažuok pilvą. Pradėk nuo kairės pusės- ten, kur baigiasi šonkauliai. 3- 6 kartus pabraukyk iš apačios į viršų. Tada paglostyk pilvą (iš dešinės į kairę). Baigdama pabraukyk dešiniąją pilvo pusę. Glostyk iš apačios į viršų, link šonkaulių.

Venk vidurių užkietėjimo

Vidurius laisvinantys vaistai- prasta išeitis. Jie dar labiau dirgina išsiplėtusius hemoroidinius mazgus. Kad išvengtum vidurių užkietėjimo, valgyk daugiau vaisių ir daržovių. Pasirūpink, kad kasdien tavo maiste būtų ne mažiau kaip 30 g netirpios ir 10 g tirpios ląstelienos.

Valgyk kuo mažiau rafinuotų produktų (ypač aukščiausios rūšies miltų kepinių, cukraus) ir mėsos. Stenkis mažiau sūdyti maistą. Druska sulaiko skysčius, o tai skatina visų venų, taip pat ir esančių tiesiojoje žarnoje bei išangės srityje, plėtimąsi.

Per dieną išgerk ne mažiau kaip 2I skysčių. Skysčiai suminkština išmatas, jos lengviau slysta tiesiosios žarnos sienelėmis. Nepamiršk, kad hemorojus paūmėja išgėrus alkoholio. Ypač kenkia šampanas.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker