Boho stilius: laisvė, kūryba ir gamta
Nuo Paryžiaus bohemos iki šiuolaikinių podiumų: atskleidžiame Boho stiliaus paslaptis ir mokome, kaip jį pritaikyti savo garderobe.

Plazdančios suknelės, žemės spalvos, gausybė aksesuarų ir visiška laisvė kurti savo taisykles – tai Boho stilius. Jau kelis dešimtmečius jis vis sugrįžta į madą, kartais tyliau, kartais garsiau, tačiau niekada nepraranda savo žavesio. Taip yra todėl, kad Boho įkūnija ne tik aprangos kodą, bet ir tam tikrą gyvenimo būdą – kūrybišką, nevaržomą, individualų ir artimą gamtai. Kas slypi po šiuo kerinčiu, daugybę interpretacijų turinčiu stiliumi ir kaip jį prisijaukinti šiandien?
Žvilgsnis į istoriją
Nors Boho stilius mums dažniausiai asocijuojasi su 7-ojo dešimtmečio hipių judėjimu, jo ištakos kur kas senesnės. Terminas „bohemiškas“ kilo XIX a. Prancūzijoje ir apibūdino menininkus, rašytojus, muzikantus ir kitus intelektualus, kurie gyveno ne pagal visuomenės normas, maištavo prieš buržuazines vertybes ir rengėsi laisvai, dažnai derinant skirtingus, kartais padėvėtus ar egzotiškus drabužius. Jų apranga buvo jų pasaulėžiūros išraiška.

Vėliau, XX a. 6-7 dešimtmečiuose, šią laisvės ir nonkonformizmo dvasią perėmė hipiai. Jie papildė bohemišką stilių etniniais motyvais iš viso pasaulio, gamtos artumo idėja, taikos ir meilės simbolika. Ilgos palaidos suknelės, kutai, gėlių motyvai, rankų darbo papuošalai tapo šios epochos simboliais.
Modernusis „Boho chic“, kurį regime šiandien, išpopuliarėjo XXI a. pradžioje, daugiausia dėka tokių stiliaus ikonų kaip Kate Moss ir Sienna Miller. Jis tapo šiek tiek labiau „nugludintas“, prabangos ir vintažo elementų įgavęs variantas, tačiau išlaikė pagrindinius principus: laisvę, sluoksniavimą, natūralumą ir eklektišką skirtingų elementų derinį.
Boho esmė: pagrindiniai elementai
Boho stilių atpažinti nesunku iš šių bruožų:
- Siluetai ir audiniai: Dominuoja laisvi, nevaržantys judesių, plazdantys siluetai. Populiariausi drabužiai – maksi ilgio suknelės ir sijonai, plačios kelnės (pvz., „palazzo“), tunikos, palaidos palaidinės, ilgi megztiniai ar kardiganai, liemenės (megztos, džinsinės, odinės, su kutais). Didelis dėmesys skiriamas natūraliems audiniams: medvilnei, linui, šilkui, šifonui, vilnai, odai, zomšai, džinsui. Dažnai audiniai būna su faktūra, siuvinėti, nėriniais puošti.
- Spalvos ir raštai: Vyrauja žemės spalvų paletė – ruda, smėlio, chaki, alyvuogių, terakotos, garstyčių. Taip pat naudojami prislopinti brangakmenių tonai – bordo, tamsiai mėlyna, violetinė, smaragdo. Balta ir kreminė spalvos suteikia gaivumo. Raštai labai įvairūs: etniniai (įvairių kultūrų įkvėpti), gėlių (ypač smulkios, „lauko“ gėlytės), Paisley (dar vadinamas „agurkų“ raštu), geometriniai, „tie-dye“ (audinio dažymo technika). Nebijoma raštus maišyti tarpusavyje.

- Sluoksniavimas ir detalės: Sluoksniavimas yra vienas svarbiausių Boho bruožų. Liemenės dėvimos ant suknelių ar palaidinių, lengvi kimono ar ilgi kardiganai – ant paprastesnių drabužių, skaros rišamos įvairiais būdais. Svarbios ir detalės: kutai (ant rankinių, liemenių, šalikų), nėriniai, siuvinėjimai, karoliukai, raukiniai, ažūriniai mezginiai.
- Aksesuarai: Jų niekada nebūna per daug! Būdingi ilgi vėriniai, dažnai nešiojami po kelis iškart, masyvūs arba ilgi kabantys auskarai, daug apyrankių ant vieno riešo (medinių, metalinių, pintų), gausybė žiedų (dažnai sidabrinių, sendinto metalo, su natūraliais akmenimis). Nepakeičiami atributai – plačiabrylės skrybėlės (fetrinės ar šiaudinės), skarelės ir šalikai (rišami ant galvos, kaklo, riešo ar rankinės), platūs odiniai diržai, dažnai nešiojami nuleisti ant klubų.
- Batai: Patogūs, dažnai šiek tiek „nebaigto“ įvaizdžio. Populiarūs aulinukai (zomšiniai, kaubojiško stiliaus, su kutais ar kniedėmis), plokščiapadžiai sandalai (odos, pinti, „gladiatoriaus“ tipo), espadrilės, platformos.
- Plaukai ir makiažas: Siekiama natūralumo ir lengvo nerūpestingumo. Plaukai dažniausiai palaidi, lengvai banguoti („paplūdimio“ garbanos), supinti į laisvas kasas ar netvarkingus kuodukus. Makiažas – minimalus, „jokio makiažo“ efektas: skaisti, sveika oda, galbūt šiek tiek paryškintos blakstienos, natūralios spalvos lūpos. Svarbiausia – atrodyti gaiviai ir natūraliai.
Kaip susikurti Boho įvaizdį šiandien?
Norint integruoti Boho stilių į savo spintą, nebūtina nuo galvos iki kojų apsirengti hipiškais drabužiais. Šiuolaikinis Boho leidžia subtilius derinius:

- Derinkite su minimalizmu: Prie laisvos, raštais margintos Boho palaidinės ar tunikos vilkėkite paprastus džinsus ar vienspalves kelnes. Plazdančią maksi suknelę derinkite su klasikiniu džinsiniu švarkeliu, odine striuke ar paprastu megztiniu.
- Sutelkti dėmesį į aksesuarus: Net ir paprastą vienspalvį derinį galite paversti Boho stiliaus įkvėptu, pasirinkę ryškesnius aksesuarus – kelis ilgus vėrinius, skrybėlę, kutais puoštą rankinę ar zomšinius aulinukus.
- Rinkitės vieną ar du elementus: Nesistenkite į vieną įvaizdį sutalpinti visų Boho elementų. Pasirinkite vieną ar du ryškesnius drabužius ar aksesuarus, kurie taps pagrindiniu akcentu.
- Kokybė vietoj kiekybės: Investuokite į kelis kokybiškus Boho stiliaus drabužius ar aksesuarus iš natūralių medžiagų – jie tarnaus ilgiau ir atrodys solidžiau.
- Svarbiausia – jauskitės savimi: Boho stilius yra apie laisvę ir individualumą. Eksperimentuokite, derinkite tai, kas jums patinka, ir kurkite savo unikalią šio stiliaus interpretaciją, kuri atspindėtų jūsų asmenybę.
Boho stilius – tai ne tik drabužiai, tai – gyvenimo būdo filosofija, kviečianti mėgautis laisve, kūryba, vertinti natūralumą ir nebijoti išsiskirti. Leiskite sau pasinerti į šią laisvą dvasią ir atraskite savo vidinę bohemietę!