Aknė (spuogai)- ką reikia žinoti?
Beveik kiekvienas paauglys patiria nemalonių išgyvenimų dėl spuogų, nors daug kam jų iškyla vos vienas kitas. Nuo 20 iki 25 procentų jaunuolių aknė ilgus metus vargina kaip nuolatinis negalavimas. Aknei būdingas bėrimas nėra paprasti spuogai. Aknės pažeistą veido, kaklo, nugaros ir pečių odą nusėja nedideli balti pūlinukai, juodieji spuogai- komedonai, standūs odos iškilimai — papulės, skausmingi raudoni mazgeliai ir didesni pūlingi patinimai. Pastaroji spuogų rūšis vadinama cistine akne. Jie gali palikti neišnykstančius duobutės pavidalo randus.
Kam tai gresia?
- Pirmieji aknės požymiai paprastai atsiranda brendimo laikotarpiu. Kiek žinoma, berniukus spuogais beria dažniau.
- Polinkis į spuogus nebūtinai paveldimas, nors galbūt aknės tikimybė didesnė, jei jūsų tėvai jaunystėje yra turėję problemų dėl spuogų.
- Aknė būna įvairaus sunkumo – nuo vos pastebimo odos funkcijų sutrikimo iki aštraus uždegimo. Teigiama, kad lengvos formos aknė paprastai praeina per ketverius metus, bet neretai šis negalavimas trunka 12- 14 metų ir pagaliau išnyksta apie 25-uosius gyvenimo metus.
- Žinoma nemažai atvejų, kai aknė nustoja varginti tik sulaukus 30 metų, o kartais problemos dėl spuogų galutinai baigiasi tik įžengus į penktąją dešimtį.
Mitai ir tikrovė
Nuo seno įsišakniję daugybė klaidingų spuogų kilmės aiškinimų. Vienas labiausiai paplitusių mitų – aiškinimas, kad spuogai odą nusėja dėl netikusios mitybos, nešvaros arba dėl abiejų šių blogybių kartu sudėjus. Tai netiesa.
Specialūs tyrimai įtikinamai rodo, kad riebus ir keptas maistas bei šokoladas nesukelia aknės. Antra vertus, sveika, subalansuota mityba pagerina bendrą odos būklę.
Spuogai iškyla ne dėl nešvarumų ar higienos nesilaikymo. Juodųjų spuogų spalvą lemia plauko maišelį užkimšusių ląstelių išskiriamas pigmentas. Apskritai spuogų turintys žmonės veidą prausiasi kur kas dažniau nei nepažįstantys vargo dėl aknės.
Pavojingi veiksniai
Jei turite polinkį į aknę, turite žinoti, kokie veiksniai skatina spuogų susidarymą.
- Gausus prakaitavimas ir drėgnas klimatas gali paskatinti spuogų protrūkį.
- Spuogų dažnai padaugėja prieš menstruacijas – greičiausiai tai yra pakitusios hormonų veiklos rezultatas.
- Nėštumas gali nutraukti aknės eigą. Kai kurioms moterims nėštumo metu spuogai visiškai išnyksta, tačiau atsinaujina po gimdymo. Būna ir priešingai – pastojus spuogų dar labiau pagausėja arba atsiranda iš naujo, nors prieš nėštumą aknė jau buvo išnykusi.
- Aknę gali paskatinti kai kurie medikamentai, pavyzdžiui, kortikosteroidai arba vaistai nuo epilepsijos. Kai kurios moterys skundžiasi, kad spuogai beria odą nuo kontraceptinių piliulių.
- Viskas, kuo tepate odą, – dekoratyvinė kosmetika, kremas, – gali paskatinti spuogų protrūkį. Pasitarkite su gydytoju, kaip pagal savo odą išsirinkti veido ir kūno priežiūros bei kosmetikos priemones.
- Nors aknė yra susijusi su lytinių hormonų veikla, seksualinis aktyvumas ar pasyvumas spuogų susidarymui neturi įtakos.
Aknės priežastys
Dermatologai aknės priežastis mėgina sieti su lytiniu hormonu testosteronu, kurio itin padaugėja brendimo laikotarpiu. Spuogai ir pūlinukai iškyla dėl sutrikusios odos riebalų liaukų veiklos. Dėl tam tikrų priežasčių šios liaukos pernelyg jautriai reaguoja į normaliai padidėjusį testosterono kiekį. Liaukos išskiria kur kas daugiau ir lipnesnių nei įprasta riebalų, kurie užkemša plauko maišelį ir paskatina bakterijų, kurių nuolat būna odos paviršiuje, dauginimąsi. Gausiai išskiriamų tirštų riebalų ir bakterijų sąveikos rezultatas – uždegimas ir raudoni, pūlingi spuogai.
Spuogai gali palikti neišnykstančias duobutes ir randus. Įdrėskus spuogą gali likti dar didesnis randas.
Dar viena galimų aknę sukeliančių priežasčių- plauko maišelį užkemšančios ląstelės, kurių maišelyje per daug susikaupia. Sergant akne jos sulimpa ir, užuot atsidalijusios nuo odos, užblokuoja plauko maišelį ir užkerta kelią patekti į paviršių liaukų išskirtiems riebalams. Susikaupę riebalai sukietėja ir plauko maišelyje susiformuoja baltieji arba juodieji spuogai.
Aknės gydymas
Gera naujiena turintiems problemų dėl spuogų: sukuriama vis daugiau efektyvių priemonių, leidžiančių palengvinti negalavimo eigą. Šių priemonių pasirinkimas įvairuoja nuo prekybos centruose ir vaistinėse parduodamų preparatų iki stipriai veikiančių medikamentų, kuriais gydoma tik ligoninėse.
Kaip gydytis namie
- Jei aknės forma nesunki, ją galima gydyti benzoilperoksido kremu ar losjonu, kurių galima įsigyti parduotuvėse.
- Kad minėti preparatai veiktų efektyviau, jais reikia ištisai tepti odos paviršių, ne vien spuogus. Jei iš karto nematyti laukiamų rezultatų, gydymą reikia tęsti ne mažiau kaip dvi savaites. Daugelį aknę gydančių priemonių reikia naudoti mažiausia du mėnesius, kad pajustumėte realią naudą.
- 60 procentų nesunkios aknės formos atvejų padeda saulės spinduliai. Greičiausiai dėl šios priežasties daugelis spuogų turinčių žmonių, atostogaudami šilto klimato kraštuose, pastebi teigiamų odos pokyčių. Vietoj saulės vonių taikoma ir ultravioletinių spindulių terapija, tačiau šį gydymo metodą pamažu išstumia naujai atrandamos efektyvesnės gydymo priemonės.
Randų šalinimas
Sergant akne, odą gali subjauroti spuogų palikti randai ir duobutės. Naikinti jų pėdsakus padeda estetinė chirurgija ir gydymas lazeriu.
- Odos abrazija – vienas gydymo metodų, kai, vaizdingai tariant, nuobliuojamas randų pažeistas viršutinis veido odos sluoksnis. Ši procedūra gerokai pažeidžia odą ir dažnai nėra efektyvi.
- Spuogų palikti randai šalinami ir lazeriu. Per vieną seansą galima pakoreguoti viso veido odos paviršių. Lazeriu pašalinamas labai plonas odos sluoksnis – taip išlyginami randai ir rezultatai paprastai būna labai geri. Šis metodas mažiau efektyvus gydant po spuogų likusias duobutes, tačiau irgi padeda.
- Vienas estetinės chirurgijos metodų šalinti neišnykstančius spuogų pėdsakus -kolageno injekcijos, tačiau šio gydymo rezultatai nėra ilgalaikiai ir tinka gydyti ne visus randus.
Kaip sau padėti
- Kasdien du kartus valykite veidą jums tinkama priemone, prieš miegą būtinai nusivalykite makiažą. Visiškai nereikia valyti odos daugiau nei du kartus.
- Preparatais nuo aknės tepkite visą išbertą odą, ne vien spuogus.
- Naudokite neriebią dekoratyvinę kosmetiką. Antra vertus, jums nebūtinos medikamentų prisotintos ar nuo alergijos apsaugančios kosmetikos priemonės.
- Jei aknę gydantys preparatai pernelyg sausina odą, tepkite ją riebiai odai tinkamu drėkinamuoju kremu.
- Aknė nėra užkrečiama, todėl nepavojinga naudotis spuogų turinčio žmogaus kempine ir šluostytis tais pačiais rankšluosčiais. Antra vertus, visada higieniškiau kiekvienam naudotis atskira kempine ir rankšluosčiu.
- Nemėginkite išspausti spuogų. Dėl to gali susidaryti randai.
- Veido neapskleiskite plaukais, ypač jei jie linkę riebaluotis, apskritai kuo mažiau lieskite veido odą.
Gydytojo teikiama pagalba
- Jei parduotuvėje įsigytos priemonės nepadeda arba jei negalavimas dar labiau pasunkėjo, tolesnis etapas turėtų būti vietinio pobūdžio gydymas antibiotikais, skirtais gydytojo. Šie vaistai mažina bakterijų kiek odos paviršiuje ir slopina uždegimą. Geriamieji antibiotikai veikia tuo pačiu principu.
- Stipresnis preparatas yra tretinoinas, vitamino A darinys. Jis slopina riebalų liaukų veiklą ir kartu naikina juoduosius spuogus bei išvalo užkimštas poras.
- Sunkesniais atvejais, kai nepadeda kitos priemonės, skiriamas gydymas izotretinoinu — taip pat sintetiniu vitamino A dariniu. Tai itin efektyvūs vaistai, tačiau juos vartojant yra nemaža šalutinio poveikio rizika- neretai oda pradeda raudonuoti ir luptis. Izotretinoinu jokiu būdu negalima gydytis nėščioms moterims (Nėštumo laikotarpiu vartojamas izotretinoinas gali būti viena kūdikio apsigimimų priežasčių. Prieš pasiryžtant gydytis šiais vaistais būtina suvokti jums gresiančią riziką.)
Laikas viską gydo
Aknė yra vienas iš savaime praeinančių odos negalavimų- dažnai be jokio gydymo staiga išnyksta visi spuogai ir bėrimas neatsinaujina. Vis dėlto savaiminio pasveikimo kartais tenka laukti labai ilgai. Gydymas reikalingas palengvinti ligos eigą ir apsaugoti odą nuo pažeidimų.