Sveikata

Vandens masažas: poilsis ir sveikata

Vandens masažo nauda: poveikis kūnui ir sveikatai

Sveikatos specialistai seniai pripažįsta, kad vandens masažas ne tik leidžia atsipalaiduoti, bet ir gerina sveikatą bei padeda išvengti įvairiausių sutrikimų.

Medicinos mokslų daktaras W.C. Frenkelis, 1992 metais išleidęs knygą apie vandens masažą, rašo, kad vandens ir oro masažo vonios medicinoje pirmą kartą pritaikytos 1909 metais. Nors praėjo beveik 100 metų, žmonės iki šiol nedaug žino apie vandens masažo terapiją bei moksliškai pagrįstą jos sėkmingą taikymą.

Vandens masažas yra ypatingas, nes kūną veikia stumianti jėga. Panardintą kūną skystis bando pakelti, o pakeltas jis tampa dar lengvesnis, be to, kūno lengvumo pojūtį stiprina ir oro burbuliukai. Vandenyje mūsų judesiai tampa vis grakštesni ir lengvesni, todėl toks masažas labai tinka gydyti judėjimo sistemos ligas. Hidrostatinis slėgis skatina kraujo apytaką, spartina širdies veiklą, greitina žarnyno peristaltiką. Vandenyje sudrėkus kūno odai, prasideda greitesni kūno vidaus ir paviršiaus šilumos mainai, geriau funkcionuoja kraujagyslės, palengvėja medžiagų apykaita.

Kaip pastebėta, 33–35 laipsnių šiltumo vanduo yra ypatingai malonus. Kuo daugiau nukrypstama nuo šios temperatūros, tuo labiau organizmas į tai reaguoja. Vandens masažas dar labiau sustiprina visas šias reakcijas, nes nuolat judant skysčiui, nesusidaro apsauginis izoliacinis sluoksnis. Nustatyta, kad mėgaujantis vonioje vandens masažu, šiluma tiek iš kūno į vandenį (šaltoje vonioje), tiek iš vandens į kūną (šiltoje vonioje) pereina 25 procentais greičiau nei kaitinantis tokio pat šiltumo paprastoje vonioje.

10 patarimų, kaip naudotis vandens masažo vonia:

  1. Pirmą kartą maudantis vandens masažo vonioje, nereikia jungti per daug stiprios srovės ir nepatartina maudytis ilgiau nei 30 minučių.
  2. Niekomet nesimaudykite masažo vonioje sočiai prisivalgius.
  3. Prieš vandens masažą nusiprauskite po dušu, nes nešvarumai, muilas ir odos epitelio dalelės gali susilpninti oro burbuliukų poveikį.
  4. Vakarais, jei ketinate miegoti, galima maudytis šiltesniame (apie 37 laipsnių) vandenyje maždaug 30 minučių. Pailsėkite pusvalandį, o apėmus tinguliui, užmigsite greičiau.
  5. Rytais gaivinkitės 30 laipsnių šiltumo vandens vonioje maždaug 10 minučių, nes greičiau pasijusite darbingos.
  6. Karštose (39 laipsnių ir karštesnėse) masažo voniose galima maudytis tik stebint gydytojui arba kitam asmeniui, kuris prireikus galėtų pagelbėti arba pakviesti medikus. Po kaitinimosi būtinai pailsėkite apie 30 minučių.
  7. Besimaudydamos masažinėje vonioje, nuolat įsipilkite karšto vandens, kad jis neatvėstų, o jūs – neperšaltumėte.
  8. Masažinėje vandens vonioje negulėkite nejudėdamos, nuolat keiskite kūno padėtį. Guldamos patogiai atremkite galvą, sukryžiuokite ant krūtinės rankas, per kelius sulenkite kojas, kad būtų masažuojamas visas odos paviršius.
  9. Išjungusios masažą, kurį laiką pagulėkite vonioje su vandeniu, pailsėkite, atsipalaiduokite. Pailsėkite ir ką tik iš jos išlipusios.
  10. Jei maudysitės vandens masažo vonioje dažniau nei tris kartus per savaitę, kūną įtrinkite riebiu kremu, kad oda neprarastų apsauginės dangos.

Būtina pasitarti su gydytoju

Jeigu jums pasitaikys proga įsigyti vandens masažo vonią, prisiminkite visus jos privalumus. Tačiau prieš rinkdamiesi masažinę vonią, o juo labiau – nusistatydamos vonioje vandens temperatūrą, pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju. Šiltame vandenyje kūnas greičiau sušyla, o stiprus oro burbuliukų masažas net ir šaltesnį nei 34 laipsnių temperatūros vandenį paverčia tikra palaima.

nuotrauka freepik

Skirtingai masažuojantis vanduo

Vandens masažas – tai oro burbulai, stimuliuojantys visą kūną. Jie gali būti stambūs, vidutiniai ir smulkūs.

  • Stambieji veikia panašiai tarsi masažuotojas sausomis rankomis atliktų masažą – plekšnotų. Per odą jie įsiskverbia giliai į audinius: raumenis, sąnarius ir net tarp stuburo slankstelių bei į kitus vidaus organus. Jei besimaudydamos tokioje vonioje atsigulsite ant pilvo, žarnynas bus spaudžiamas, o vanduo dar labiau skatins virškinamajame trakte esantį maistą slinkti greičiau, tuomet pagerės ir virškinimas. Masažo vonioje pajusite, kaip į organus priteka daugiau kraujo, atsipalaiduoja sąnariai ir jungiamojo audinio raumenys. Jei jūs nuolat jaučiate skausmus dėl įsitempusių raumenų, sergate išialgija, o galbūt pažeisti stuburo diskai arba neramina pečių maudulys, išbandykite vandens masažą.
  • Smulkieji ir labai smulkūs burbuliukai skirtingas kūno vietas veikia skirtingai. Jie būna tarsi įsielektrinę, tad kildami aukštyn iškart aplimpa visą kūną. Tai galima pastebėti vos įkišus į vandenį ranką. Oru „apkibęs“ žmogaus kūnas tampa daug lengvesnis, tad vanduo pradeda jį kelti. Mažiausieji oro burbuliukai, kurių vidinis slėgis didesnis nei kitokių, „masažuoja“ deguonimi, eteriniais aliejais arba kitokiomis medžiagomis, kurių įpilsite į vandenį. Šitaip mažieji burbuliukai tarsi įstumia į odos poras visas reikalingas gydomąsias medžiagas, ir jų patenka į kraują. Kadangi tuo metu, kai žmogus ilsisi vandens masažo vonioje, odoje pradeda cirkuliuoti daugiau kraujo, nemažai vertingų gydomųjų medžiagų gali būti nuneštos į gilesnius organus.
  • Masažuojantis vanduo nuolat juda, oro burbulai atsitrenkia į odą ir „nubyra“ atgal į vandenį, tuomet nuo odos jie nuplėšia daug nešvarumų ir pasenusio epitelio dalelių. Tai puikus valomasis efektas. O kadangi burbuliukai sunkiai „atsiplėšia“ nuo odos, jie stimuliuoja jutiminių skaidulų nervų galiukus – oda pašiurpsta. Tai gana malonus jausmas, be to, tuomet oda gauna dar daugiau kraujo.

Organizmo reakcija priklauso nuo vonios vandens temperatūros:

  • vėsus (20–27°) gaivina,
  • šaltas (8–20°) stimuliuoja, žadina,
  • karštas (40–42°) supurto, ypatingai stimuliuoja,
  • drungnas (34–34°) ramina,
  • šiltas (34–37°) visiškai atpalaiduoja, ramina,
  • labai šiltas (38–39°) atpalaiduoja, migdo.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker