Odos priežiūra

Pasenusi kosmetika netinka naudojimui

Turbūt nė neįtariame, kad ore tyko daugybė bakterijų, ir jos patenka į kremo ar pudros indelį kaskart jį atidarius. Jei priemonė laikoma šiltoje ir šviesioje vietoje, kenksmingi mikroorganizmai ima sparčiai daugintis. Ar verta džiaugtis pamėgtu losjonu, kažkur nukištu prieš trejus metus ir netikėtai aptiktu? Ar galima vartoti lūpų dažus, ilgam užmestus kosmetikos krepšelyje? Ar teptis brangiu, bet pakeitusiu spalvą kremu?

 Gydomosios ir dekoratyvinės kosmetikos galiojimo laikas, įspaustas ant flakono ar tūtelės- metai, mėnuo ir diena- tai data, iki kurios preparatas, tinkamai laikomas, išsaugo pirmines savybes. Tai tinka tik neišpakuotiems produktams.

 Kai tik kosmetikos priemonė atidaroma, iš oro į ją patenka bakterijų, atsiranda oksidacijos ir redukcijos reakcijų, pamažu prasideda gedimas, prarandamos vertingosios savybės. Ypač sparčiai genda riebalai, tad jų turinčias priemones turėtume greičiau suvartoti.

Pasenusi kosmetika gali pakenkti

 Pasenusios kosmetikos priemonės gali net pakenkti – sukelti įvairaus laipsnio dermatitus, alergijas, užkimšti poras, išprovokuoti kamedoninių spuogų ir pigmentinių dėmių atsiradimą. Nuo netinkamų preparatų oda tampa šiurkšti ir jautri.

 Todėl su pasenusia kosmetika reikia be gailesčio atsisveikinti. Kartais brangius veido kremus ar kitus preparatus gaila šveisti į šiukšliadėžę- moterys mano, jog suvartos juos kitų kūno vietų priežiūrai. Tačiau pasenusios medžiagos kenkia ne tik veidui. Gydytojų praktikose yra pasitaikę  atvejų, kai pasenęs veido kremas, užteptas ant kūno, sukėlė tokią stiprią alergiją, kad oda gerokai paraudo, atsirado žaizdelių.

 Laikyti tamsioje ir vėsioje vietoje

 Kad kosmetika galiotų ilgiau,ją būtina saugoti nuo šilumos,saulės spindulių ir drėgmės poveikio.Vonia- tam pati netinkamiausia vieta, nors ir patogi. Temperatūros svyravimai šiame kambaryje ypač kenkia augalų ekstraktams ir preparatams, kuriuose yra riebalų.

 Kosmetiką geriausia laikyti tamsioje ir vėsioje spintelėje arba šaldytuve. Žema temperatūra slopina bakterijų dauginimąsi. Tačiau nereikėtų persistengti- dėti priemonių į šaldyklę ar šaldymo kamerą- nuo šalčio keisis jų konsistencija.

 Didelė pakuotė – netaupu

 Dermatologai pataria verčiau rinktis mažesnės talpos kosmetines priemones. Didelės pakuotės geriau nuteikia žmogų: jam atrodo, kad už tą pačią kainą įsigyja daugiau. Iš tiesų toks metodas taupyti nepadeda. Vertėtų pirkti nebent didelį kiekį universalaus kremo ar šampūno, kurį naudotų ne vienas žmogus, o visa šeima. Jei kokio nors produkto naudojate mažai, geriau įsigykite mažų kelioninių pakuočių ar mėginukų. Be to, kosmetikos neverta taupyti- jei nusipirkote brangaus kremo ar toniko, naudokite jį kasdien, ne tik per šventes.

 Plėvelė kremo neapsaugo

 Mažiau genda produktai, esantys tūbelėse, flakonėliuose su dozatoriais. Dozatorius gerai ne tik dėl to, kad padeda išspausti reikiamą preparato kiekį, bet ir užkerta kelią patekti bei veistis bakterijoms. Jos ypač greitai veisiasi, jei pirštu pakabintą per didelį preparato kiekį dedame vėl į indelį. Atviruose kremų indeliuose sudėtuose preparatuose gedimo reakcijos greitesnės. Kai kurios moterys mano, jog apsauginė kremo plėvelė padeda ilgiau išlaikyti jo savybes. Iš tikrųjų ji sudaro dar geresnę terpę bakterijoms daugintis, tad išpakavus indelį jį reikėtų išmesti.

 Ilgiau negenda tos kosmetikos priemonės, kurios turi daugiau konservantų. Tačiau dideli jų kiekiai gali sukelti alergiją, tad geriau rinktis natūralesnius produktus. Namie pasigamintas priemones geriausia suvartoti iš karto, ilgiausiai- per parą.

 Kosmetiką geriausia pirkti vaistinėje ir parduotuvėje, o ne turguje ar tarpuvartėse- net jei įsigytos kosmetikos galiojimo laikas ilgas, kyla abejonių, ar prekiautojai turėjo sąlygas tinkamai atvežti ir laikyti.

 Muilai, prausimosi putos ir želė vartojamos ilgai- iki metų net ir ilgiau, nes jas sudaro putojimą sukeliančios medžiagos ir tenzidai, kurie priešinasi bakterijoms. Preparatas jau sugedęs jeigu vietoj minkštų švelnių putų išsiskiria dribsniai ir sklinda nemalonus kvapas. Pasenęs muilas ar prausimosi skystis, ypač dėl juose esančių aromatinių medžiagų, ne tik blogiau valo odą- ji gali parausti, pradėti šerpetoti.

 Tonikai ir losjonai

 Tonikuose ir losjonuose esantis alkoholis naikina bakterijas, tad tinka naudoti apie pusmetį. Nealkoholiniai valomieji skysčiai galioja šiek tiek trumpiau. Jei skystis išbluko, atsirado nuosėdų, jaučiamas stiprokas alkoholio kvapas, preparatą meskite lauk, kitaip odai gresia uždegimas, gali atsirasti rudų pigmentinių dėmių.

 Kremai

 Auksinė taisyklė- kremą, nesvarbu, koks jis būtų- maitinamasis ar drėkinamasis, reikia suvartoti per tris mėnesius. Ilgiau jam pastovėjus atsiranda bakterijų, išgaruoja drėgmė, prarandamos gydomosios savybės. Pasenęs kremas užkemša poras, sukelia spuogus, oda, užuot tapusi elastingesnė, dar labiau sausėja. Jei kremo paviršiuje užsitraukia plėvelė, keičiasi spalva, atsiranda salsvas nemalonus kvapas, priemonė vartoti nebetinkama. Ypač atsargiai derėtų vartoti paakių kremus – oda aplink akis itin jautri. Jų vartojimo laikas- iki poros mėnesių. Jei kremas pasidarė vandeningas, nevienalytis- tai ženklas, kad nebetinka juo tepti odos.

 Priemonės nuo saules

 Apsauginės priemonės nuo saulės vartojamos tik vieną sezoną. Be to, šie preparatai gali prarasti poveikį, jei jie ilgiau laikyti saulės atokaitoje. Jei nešatės kremo į paplūdimį, bent jau laikykite jį krepšyje ar pavėsyje. Jei pasibaigus vasarai liko šiek tiek nepakeitusio konsistencijos, spalvos ir kvapo apsauginio kremo, jį galima suvartoti kaip drėkinamąjį losjoną.

Image by stockking on Freepik

 Toniniai kremai

 Toninis kremas kartais susisluoksniuoja į pigmentus, aliejus ir vandenį. Tuomet jį reikėtų prieš vartojant papurtyti. Tačiau jei atsirado nemalonus kvapas ar pasikeitė spalva, priemonė nebetinkama vartoti. Geriausia atidarius toninį kremą jį suvartoti per keturis mėnesius. Toninis kremas alina odą, ypač jei yra pasenęs. Oda gali pradėti labai sausėti ir pleiskanoti, arba atvirkščiai- riebalų liaukos suintensyvinamos ir ima išsiskirti nesaikingas jų kiekis. Geriau rinktis flakonus, turinčius siurbiamuosius įtaisus,- jie patikimesni. Parduodamos ir toninių kremų vienkartinės ampulės- juos reikėtų suvartoti iškart atidarius.

 Biri ir kompaktinė pudra

 Sausą pudrą galima vartoti  Nereikėtų to paties tušo vartoti iki pusės metų. Jei kompaktinė pudra ima trupėti, geriau jos atsisakyti. Sausa pudra turi būti labai smulki, jei susiklijuoja gabaliukais, geriau išmeskite. Pasenusi pudra odą labai vargina. Bent kartą per porą savaičių reikėtų su muilu nuplauti sausos pudros šepetėlį ar kempinėlę. Kreminės pudros kempinėlę reikėtų kasdien plauti.

 Vokų šešėliai

 Visi preparatai, galintys patekti ant gleivinės,- lūpų dažai, blakstienų tušas, akių apvadai galioja trumpiau nei kita kosmetika. Birūs ir skysti šešėliai galioja apie pusę metų. Jei šešėliai greitai byra, sukrenta į kampučius ir raukšleles, jie vartoti nebetinkami. Pasenę šešėliai netolygiai padengia vokus, susikoncentruoja raukšlėse ir jas net paryškina. Tai ypač aktualu vasarą, kai oda labiau prakaituoja. Nereikia laukti, kol šešėliai indelyje ims trupėti arba net pasidengs pelėsių juostele. Pieštuką akims apvesti reikėtų reguliariai drožti.

 Blakstienų tušas

 Blakstienų tušas galioja keletą mėnesių- bakterijos ant šepetėlio dauginasi ypač greitai. Jis gaminamas su vandeniu, tad išdžiuvęs naudoti netinka. Anksčiau moterys mėgo drėkinti tušo šepetėlį ar į indelį pripildavo vandens. Taip tušo savybių nesugrąžinsi. Jei tušas pasidarė sausas, o užteptas sukrinta bumbuliukais, blakstienos gali pradėti lūžinėti ar net slinkti. Pasenęs tušas ir šešėliai kenkia akims, ypač nešiojančioms kontaktinius lęšius. Nereikėtų to paties tušo vartoti kelioms moterims, jis, kaip ir lūpų dažai ar dantų šepetėlis,- vieno asmens dalykas, juo dalytis nereikėtų

 Lūpų dažai

 Kuo sudėtingesnis dažų receptas, tuo trumpiau jie skirti vartoti. Jei dažai apkarsta, pasidengia plėvele, atsiranda pasenusių riebalų kvapas, dažant susimeta į burbuliukus – atsisveikinkite su jais. Geriausia nusipirkus lūpų dažų juos suvartoti per tris mėnesius. Sugedę dažai lūpas padengia nelygiai ir neilgai ant jų laikosi. Gali keistis ir spalva. Lūpų oda labai jautri, gali pradėti šerpetoti, skilinėti. Per lūpų dažus galima užsikrėsti pūsleline, kitomis ligomis, todėl skolinti jų nereikėtų net ir geriausiai draugei.

 Nagų lakas

 Daug kas mano, jog nagas yra kietas ir nepažeidžiamas, tad ant jo galima tepti kone bet ką. Tačiau ir nagų lakas genda, o sugedęs kenkia. Nagai gali pradėti lūžinėti, jų spalva pasidaro nesveikai pilka arba gelsva. Senas lakas klampus, jį sunku tolygiai užtepti, tarp sluoksnių susidaro burbuliukų, gumuliukų. Tokio lako neverta skiesti acetonu – derėtų mesti lauk ir įsigyti naują. Geriau nagų visai nedažyti, nei vartoti blogą laką. Išimtiniais atvejais prieš tepant pasenusį laką reikėtų padengti nagą specialiu maitinamuoju pagrindu. Vėsioje vietoje laikomas lakas savybių nepraranda apie metus.

 Kvepalai

 Kvepalai taip pat neamžini. Jiems gavus per daug šilumos ir šviesos keičiasi jų pirminis aromatas. Spalva šviesėja, gali atsirasti drumzlių. Geriau rinktis purškiamus kvepalus ir tualetinius vandenius- jų flakonai patikimesni. Uždarytus kvepalus reikėtų laikyti toliau nuo lango, šildymo prietaisų. Į šaldytuvą jų dėti nebūtina, tačiau laikyti vėsesnėje tamsioje vietoje. Būtų gerai neišmesti ir dėžutės, joje saugomo flakono nepasiekia Šviesa. Tinkamai laikomi kvepalai savo aromatą išlaiko iki dvejų metų. Kuo grynesnis eterinis aliejus, tuo ilgiau jį galima vartoti. Šimtaprocentinius galima vartoti net keletą metų.  Senas aliejus apkarsta, praranda kvapą. Jį galima naudoti nebent pėdų odelei suminkštinti.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker