Sveikata

Nagų grybelis

Nagų grybelis viena dažniausių infekcinių ligų pasaulyje. Ji sukelia sunkių medicininių komplikacijų, psichologinių bei profesinių bėdų. Norintieji ateinančią vasarą avėti atvirą avalynę ir puikuotis gražiomis pėdomis nagų grybelį privalo gydyti dar rudenį.

 Su nagu grybeliu yra susidūręs maždaug kas ketvirtas Žemės gyventojas. Ši liga vis dažniau diagnozuojama ir Lietuvos žmonėms

 Liga

 Nagu grybelis (onichomikozė) sudaro trečdalį visų grybelinių odos ir apie 50 proc. visu nagų ligų. Paliestas grybelio nagas pamažu ima keistis. Iš pradžių liga (įžeidžia jo kraštus, paskui nagas netenka blizgesio, atsiranda dėmelių. Dar vėliau sustorėja ir ima trupėti.

 Nagų grybelis- greitai plintanti infekcinė liga. Sergantis žmogus gali užkrėsti aplinkinius, šeimos narius. Negydoma infekcija greitai išplinta į kitas kūno vietas. Neretai nagų grybelis diagnozuojamas gana vėlai, nes žmonės nesikreipia į medikus ligos pradžioje. Netinkamai gydomas grybelis atsinaujina, todėl reikalingi pakartotiniai kursai. Kai liga progresuoja, sutrinka periferinė kraujotaka, lėtai gyja žaizdos, paūmėja diabetinės opos.

 Gydymas

 Pastebėjus bet kokius pėdos odos, tarpupirščių ar nagu pakitimus reikia nedelsiant kreiptis į specialistus. Laiku pastebėtas nagų grybelis išgydomas greičiau ir pigiau. Pas specialistą derėtų apsilankyti ne tik susirgusiajam, bet ir kitiems šeimos nariams. Medikas apžiūrės ir, jei reikės, pasiūlys gydytis visiems namiškiams vienu metu.

 Žmonės, sergantys nagų grybeliu, turi naudoti atskirą patalynę, šlepetes, avalynę, rankšluostį, kempinę, šukas, kitus higienos reikmenis.

 Dezinfekcija

 Gydytojai rekomenduoja ligonio dėvėtą avalynę, kojines bei pirštines išmesti. Jei tokios galimybes nėra, šiuos daiktus būtina dezinfekuoti. Avalynė dezinfekuojama specialiu skysčiu- vatos tamponas suvilgomas 25 proc. formalino tirpalu ir dedamas į batus. Paskui juos reikia sukišti į polietileno maišelius, sandariai užrišti ir laikyti dvi paras. Po dezinfekcijos batus būtina šiek tiek pravėdinti negyvenamoje patalpoje. Avalynė dezinfekuojama du kartus: pirmąsyk baigus vartoti vaistus, antrą- po trijų mėnesių.

Drabužius, patalynę, kojines reikta 15 min. pavirinti 1 proc. sodos ar skalbimo miltelių tirpale. Taip pat 15 min. rekomenduojama virinti ligonio naudotas žirkles bei kitus metalinius instrumentus, prausimosi kempines.

 Apsauga

 Lengviausiai nagų grybeliu užsikrečiama avint jau sergančio asmens batus, vilkint drabužius ar prausiantis jo kempinėmis, taip pat nesunkiai užsikrečiama naudojantis nedezinfekuotais reikmenimis ir įvairiose viešosiose vietose: pirtyse, baseinuose, bendruose dusuose. Ten esantys guminiai takeliai, medinės groteles ar suolai, nesisaugant, gali tapti užkrato šaltiniu. Būnant šiose padidėjusios rizikos zonose patartina avėti prausimuisi skirtą avalynę – gumines šlepetes.

 Reguliarus ir taisyklingas kojų nagų karpymas taip pat padeda juos išlaikyti sveikus. Pasak gydytojos, nagai turi būti kerpami tiesiai, neapvalinant kampučių. Jei to nepaisoma, jie gali įaugti į odą.

 Derėtų vengti pirštus spaudžiančių kojinių bei batų, nes tada kojos greitai pavargsta ima prakaituoti. Kojines reikia rinktis medvilnines, o avalynę – pagamintą iš orui pralaidžių medžiagų. Kiekvienam šeimos nariui patartina turėti savo rankšluosčius ir naudotis tik jais. Rankšluosčius privalu reguliariai keisti, skalbti karštame vandenyje.

Silpnos imuninės sistemos žmonės, taip pat sergantys diabetu, kraujo apytakos ligomis, labiau linkę užsikrėsti nagų grybelinėmis infekcijomis. Todėl jie turi ypač laikytis minėtų rekomendacijų.

 Trumpi patarimai

 * Nuolat su muilu plaukite rankas ir kotas, kruopščiai jas nusausinkite.

 * Nagus kirpkite reguliariai ir taisyklingai.

 * Kojų nagų neapvalinkite.

 * Venkite pirštus spaudžiančių batų.

 * Rinkitės medvilnines kojines, o avalynę- pagamintą iš orui pralaidžių medžiagų.

 * Dažnai keiskite kojines.

 * Neavėkite svetimų batų.

 * Naudokitės tik savo rankšluosčiais ir kitais higienos reikmenimis.

 * Eidami į baseiną ar pirtį įsispirkite į gumines šlepetes.

 Kojų vonelė

 Mes rekomenduojame pavargusias kojas palepinti kontrastinėmis vonelėmis. Jos ypač tinka tiems, kurių pėdos stipriai prakaituoja. Procedūra tokia: į dubenį pripilkite karšto vandens (nepakenks ir šlakelis žolių nuoviro arba truputis sodos, kalio permanganato) ir įmerkite kojas. Kai vanduo atvės vėl įsipilkite karšto. Šią procedūrą kartokite keletą kartų.

Taip pat skaitykite
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker