Sveikata

Veipai: kuo rizikuojate? Poveikis organizmui

Spalvingi ir kvepiantys, bet ar tikrai nekalti? Aiškinamės, kokią žalą sveikatai kelia veipai ir kodėl „saugesnis“ nereiškia „saugus“.

Veipai (elektroninės cigaretės, garinimo įrenginiai) – spalvingi, įvairiausių skonių ir kvapų, patogūs naudoti ir, daugelio (ypač jaunimo) manymu, beveik nekalti prietaisai. Dažnai girdime, kad tai „tik garai“, daug saugesnė ir „sveikesnė“ alternatyva įprastoms cigaretėms. Šis įvaizdis, aktyviai kuriamas rinkodaros strategijų, lėmė milžinišką elektroninių cigarečių populiarumą visame pasaulyje. Tačiau ar tikrai žinome, kuo rizikuojame įkvėpdami tų „skanių debesėlių“? Ką mokslininkai ir medikai sako apie veipų poveikį sveikatai? Deja, tiesa nėra tokia „saldi“ ir nerūpestinga.

Kas slypi „nekaltuose“ garuose?

Pirmiausia, svarbu sugriauti mitą, kad įkvepiamas aerozolis yra tik „vandens garai“. Iš tiesų tai yra sudėtingas cheminių medžiagų mišinys, kuriame randama:

  • Nikotinas: Didžioji dauguma elektroninių cigarečių skysčių (net ir tie, kurie žymimi kaip „be nikotino“) turi šios stiprią priklausomybę sukeliančios medžiagos. Ypač didelės nikotino koncentracijos būdingos populiariems vienkartiniams „veipams“. Nikotinas ne tik sukelia itin greitą priklausomybę (ypač jauname amžiuje), bet ir kenkia širdies bei kraujagyslių sistemai, o paauglystėje gali negrįžtamai sutrikdyti smegenų vystymąsi.
  • Aromatizatoriai ir kvapiosios medžiagos: Tūkstančiai skirtingų cheminių junginių naudojama siekiant išgauti patrauklius vaisių, saldainių ar gaiviųjų gėrimų skonius ir kvapus. Nors daugelis šių medžiagų yra patvirtintos kaip saugios vartoti su maistu, jų poveikis įkvėpus į plaučius, ypač ilgą laiką, yra menkai ištirtas. Kai kurios kvapiosios medžiagos (pvz., diacetilas, siejamas su „popkornų plaučių“ liga – obliteruojančiu bronchiolitu) yra žinomos kaip kenksmingos kvėpavimo takams.
  • Lakieji organiniai junginiai (LOJ): Kaitinant elektroninių cigarečių skystį susidaro įvairūs lakieji organiniai junginiai, įskaitant tokius kancerogenus kaip formaldehidas, akroleinas, acetaldehidas. Šios medžiagos gali dirginti kvėpavimo takus ir didinti vėžio riziką.
  • Sunkieji metalai: Tyrimai rodo, kad iš elektroninės cigaretės kaitinimo elemento (spiralės) į įkvepiamą aerozolį gali patekti metalų dalelių, tokių kaip nikelis, alavas, švinas, chromas. Šie metalai yra toksiški organizmui.
  • Itin smulkios dalelės: Aerozolyje yra gausu itin smulkių dalelių, kurios gali prasiskverbti giliai į plaučius, patekti į kraujotaką ir sukelti kvėpavimo takų bei kraujagyslių uždegimą, didinti kvėpavimo ir širdies ligų riziką.
  • Propilenglikolis (PG) ir augalinis glicerinas (VG): Tai pagrindiniai elektroninių cigarečių skysčių komponentai, kurie kaitinami sukuria matomą aerozolį („garus“). Nors jie plačiai naudojami maisto ir kosmetikos pramonėje, jų ilgalaikio įkvėpimo poveikis plaučiams nėra iki galo ištirtas. Yra žinoma, kad jie gali dirginti kvėpavimo takus.
nuotrauka freepik

Rizikos sveikatai ir galimi pavojai

Remiantis dabartiniais moksliniais duomenimis, elektroninių cigarečių vartojimas siejamas su šiomis rizikomis:

  • Priklausomybė nuo nikotino: Dėl didelės nikotino koncentracijos ir patogaus vartojimo būdo priklausomybė gali išsivystyti labai greitai, ypač paaugliams. Nutraukus vartojimą pasireiškia abstinencijos simptomai.
  • Poveikis plaučiams: Vartojant „veipus“ gali pasireikšti kosulys, dusulys, skrepliavimas, krūtinės skausmas, kvėpavimo takų dirginimas. Padidėja rizika susirgti bronchitu, plaučių uždegimu. Aprašyti ūmaus ir sunkaus plaučių pažeidimo atvejai (EVALI – E-cigarette or Vaping product use-Associated Lung Injury), kai kurie jų – mirtini. Taip pat manoma, kad „veipinimas“ gali pabloginti sergančiųjų astma būklę, o ilgalaikėje perspektyvoje gali prisidėti prie lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) išsivystymo.
  • Poveikis širdžiai ir kraujagyslėms: Nikotinas kelia kraujospūdį, dažnina širdies ritmą, siaurina kraujagysles, didina kraujo krešulių susidarymo riziką. Manoma, kad ilgalaikis elektroninių cigarečių vartojimas gali didinti širdies priepuolio, insulto ir kitų kardiovaskulinių ligų riziką.
  • Pavojus besivystančioms smegenims: Nikotino poveikis paauglystėje, kai smegenys dar intensyviai vystosi (iki maždaug 25 metų), gali turėti ilgalaikių neigiamų pasekmių: sutrikdyti dėmesio koncentraciją, mokymosi gebėjimus, pabloginti nuotaikos kontrolę, padidinti impulsyvumą ir riziką vėliau tapti priklausomiems nuo kitų psichoaktyvių medžiagų.
  • Kiti pavojai: Nors ir retai, tačiau pasitaiko atvejų, kai elektroninės cigaretės dėl baterijos gedimo ar kitų priežasčių užsidega ar sprogsta, sukeldamos rimtus nudegimus ir sužalojimus. Taip pat kyla apsinuodijimo rizika mažiems vaikams ar naminiams gyvūnams atsitiktinai prarijus elektroninių cigarečių skysčio.

„Saugiau“ nereiškia „saugu“

Vienas dažniausių argumentų, kuriuos naudoja elektroninių cigarečių gamintojai ir vartotojai – kad jos yra „95% saugesnės“ nei įprastos cigaretės. Nors tiesa, kad „veipų“ aerozolyje nėra tabako degimo produktų (dervų, anglies monoksido), kurie yra pagrindiniai vėžio ir kitų ligų sukėlėjai rūkant, tačiau teiginys „saugesnis“ jokiu būdu nereiškia „saugus“ ar „nekenksmingas“. Elektroninės cigaretės turi savų specifinių rizikų ir kelia didelį pavojų sveikatai, ypač jaunimui ir niekada nerūkiusiems asmenims, kuriems tai dažnai tampa vartais į nikotino priklausomybę. Be to, ilgalaikis elektroninių cigarečių vartojimo poveikis vis dar nėra iki galo ištirtas.

Elektroninės cigaretės nėra nekenksmingas žaislas ar tiesiog „skanūs garai“. Tai produktas, kurio sudėtyje dažniausiai yra stiprią priklausomybę sukeliančio nikotino ir kitų potencialiai žalingų cheminių medžiagų, galinčių pakenkti jūsų plaučiams, širdžiai, kraujagyslėms ir smegenims. Nėra jokių abejonių, kad pats saugiausias pasirinkimas jūsų sveikatai – nepradėti vartoti jokių tabako ar nikotino gaminių, įskaitant veipus. O jei jau esate priklausomas ir norite mesti – nebijokite ieškoti pagalbos pas šeimos gydytoją ar priklausomybių specialistus.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker