Odos problemosPlaukų priežiūra

Ką daryti, jei plaukai slenka ar dažnai riebaluojasi

Reklama, straipsniai ir knygos be paliovos kartoja, kad plaukai – viena pagrindinių moters puošmenų, todėl juos reikia ypač rūpestingai prižiūrėti. Išsaugoti gražius ir sveikus plaukus – ištisas mokslas, kuris net turi pavadinimą – trichologija. Jo pradmenis perprasti gali kiekvienas.

Tipiški skirtumai

* Normalūs plaukai. Normaliems plaukams nereikia specialistų pagalbos. Juos rekomenduojama plauti kas antrą dieną, t.y. tris kartus per savaitę.

* Sausi plaukai. Plaukai sausėja, kai jų riebalų liaukos išskiria per mažai „tepalo” plaukams. Tuomet jie praranda natūralų blizgesį, atrodo lyg negyvi. Sausus plaukus rekomenduojama plauti ne rečiau kaip kas tris dienas ir būtinai naudoti skalaujamuosius balzamus. Kartą per savaitę naudokite drėkinamąją kaukę. Sausus plaukus džiovinkite tik vėsia plaukų džiovintuvo oro srove, saugokite nuo bet kokio perdžiūvimo (vasarą – nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, žiemą – nuo šalto oro).

* Riebūs plaukai. Riebios būna tik plaukų šaknys. Galvos odos išskiriami riebalai šukuojantis išsiterlioja per visą plaukų ilgį, todėl plaukai susiriebaluoja. Tokius plaukus specialiu šampūnu galima plauti kiekvieną dieną. Patartina juos skalauti džiovinamaisiais vaistažolių nuovirais (pavyzdžiui, dilgėlių).

* Pažeisti plaukai. Šis plaukų tipas atsiranda dėl cheminio arba šilumos poveikio, jj apibūdina riebi galvos oda ir sausi plaukų galiukai.

Plaukų galiukus gali pažeisti dažnas išorinis negatyvus poveikis (ultravioletiniai spinduliai, šaltas vėjas, krituliai) – plaukų galiukai ima skilinėti.

Šių dviejų tipų plaukai prižiūrimi kaip sausi.

Galvos odos ligos

Net pati geriausia plaukų priežiūra negali apsaugoti plaukų nuo slinkimo. Na, o per didelis plaukų slinkimas jau turėtų kelti nerimą, nes tai signalas, kad organizme kažkas sutriko. Priežastys būna įvairios: žalingas aplinkos poveikis, stresai, nesubalansuota dieta, hormoninių kontraceptikų vartojimas, organizmo persitvarkymas po gimdymo ir daugelis kitų.

Plaukų slinkimo priežastis gali būti ir galvos odos ligos: pleiskanojimas, plaukuotos galvos dalies dermatomikozė ar trichofitija (užkrečiamos plaukų, odos, ir nagų grybelinė ligos).

Neišsiaiškinusi plaukų slinkimo priežasties ir jos nepašalinusi, vien išorinėmis priemonėmis problemos neišspręsite. Rimtais atvejais būtina kreiptis į specialistus.

Tačiau privalome ir pačios pagelbėti savo plaukams, tai yra suteikti jiems visavertę mitybą. Plaukų svogūnėlis, į kurį įeina kraujagyslė, priklauso nuo žmogaus kraujyje esančių maitinamųjų medžiagų. Vadinasi, plaukai kenčia nuo netaisyklingos mitybos. Jiems būtini baltymai, todėl vegetarai dėl plaukų turi daugiau problemų nei mėsėdžiai. Neribotas saldumynų valgymas ir gazuoto vandens vartojimas taip pat ne per geriausiai veikia plaukų būklę. O vitaminus A ir E, grikius, kviečius, rupių miltų duoną, avižinius dribsnius plaukai labai mėgsta.

Gydyti ar negydyti

Specialistai nerekomenduoja pačioms gydytis plaukus ir galvos odą. Vaistinės ir kosmetikos parduotuvės siūlo daug gydomųjų priemonių plaukams.

Paprastai anotacijose smulkiai aprašoma, kaip vieni ar kiti vaistai veikia galvos odą. Tačiau dažnai moterys neatkreipia dėmesio j šalutinj tų vaistų poveikį. Todėl patariama kreiptis į specialistus, nes dažnai jų konsultacijos kainuoja pigiau nei kai kurios stebuklingos priemonės.

Ar verta naudotis močiučių patikrintomis priemonėmis ir teptis įvairiomis kaukėmis? Niekas nesiginčija, kad dilgėlių nuoviras arba juodos duonos antpilas gali neilgam išspręsti pleiskanų problemą. Tačiau šie receptai taip pat gali smarkiai sudirginti galvos odą.

Anksčiau į specialistus kreipdavosi trisdešimtmečiai, o šiais laikais didelę pacientų dalį sudaro aštuoniolikmečiai. Tad gydytojų rekomendacijos lieka tos pačios: jeigu jūsų plaukai problemiški, kartą per pusmetį raskite laiko kompetentingai konsultacijai. Puiku, jeigu tai taps tokiu pat įpročiu kaip apsilankyti pas stomatologą.

Kaip dažnai šukuotis?

Galva prakaituoja, o kai prakaitas išgaruoja, lieka riebalai. Jeigu tada neplausite plaukų, ant galvos odos dauginsis patogeninė flora (įvairūs mikrobai), ims niežėti, oda sudirgs, paraus.

Nėra tikslaus atsakymo, kaip dažnai reikia šukuotis. Svarbiausia – kad nesusiveltų kaltūnų. Jeigu per dieną keletą kartų susišukuosite, plaukams bus tik geriau. Šukas geriau rinktis su storais dantukais ir apvaliais galiukais, kad netraumuotų galvos odos. Rekomenduojama naudoti masažinius šepečius su natūraliais šereliais.

Dažyti plaukai

Kiekvienam žmogui norisi atrodyti patraukliai. Tai pasiekiama įvairiais būdais, tarp jų – dažant plaukus. Bet koks aktyvus poveikis, ypač naudojant cheminius preparatus, negatyviai veikia plaukus ir galvos odą.

Jei plaukus dažotės, trichologai pataria naudoti tik žinomų gamintojų dažus (jie daug investuoja į įvairius tyrimus, tad žala plaukams, tikėtina, bus minimali). Po dažymo plaukus džiovinkite tik vėsaus oro srove, naudokite regeneruojamąjį balzamą bei kaukę.

Išorės priešai

Daugelis didmiesčių gyventojų šaltuoju metų laiku retai nešioja galvos apdangalą. O kad plaukai sušaltų, užtenka kelias valandas pabūti spaudžiant šaltukui.

Tie, kurie nešioja kepures, kartais metasi j kitą kraštutinumą – jų nenusiima užsukę j uždarą patalpą, o tai sukelia šiltnamio efektą ir žaloja galvos odą kaip ir šaltas oras. Be to, galvos apdangalus irgi reikia prižiūrėti: juos būtina išdžiovinti ir vėdinti po šaltojo sezono, kepurės pamušalą – apdoroti spiritu.

SOS: įvairios priemonės

Kuo skiriasi šampūnai, balzamai, kaukės, skirtos įvairių tipų plaukų priežiūrai? Ant vienų parašyta „sausiems ir lūžinėjantiems”, ant kitų – „riebiems”.

Priemonėse, skirtose įvairiems plaukų tipams, yra skirtingi priedai, nes riebius plaukus reikia padžiovinti, o sausus – drėkinti. Jeigu naudosite produktus ne savo plaukų tipui, nieko baisaus neatsitiks. Tačiau, renkantis šampūną, želė, laką ir kitas priemones, verčiau įsigyti „savąsias”.

Ką naudoti plaukams

* Žuvis, paukštiena, neriebi mėsa, putpelių kiaušiniai, riešutai, ankštinės daržovės turi baltymų, kurie skatina plaukų augimą, be to, visuose šiuose produktuose gausu vario, jis dalyvauja pigmentacijoje ir neleidžia plaukams žilti. Be to, varis apsaugo nuo pleiskanų.

* Itin svarbus plaukams – keratinas. Kad jo būtų pakankamai, j savo valgiaraštį įtraukite natūralius augalinius aliejus, rupių miltų duoną, saulėgrąžas.

* Kad plaukai natūraliai blizgėtų, būtų stiprūs ir elastingi, nepamirškite jūros kopūstų, lieso jogurto, varškės.

* Švieži vaisiai ir daržovės – ne tik ląstelienos šaltinis, bet ir mūsų organizmo – vadinasi, ir plaukų – vitaminų bei mikroelementų lobynas. Vitaminas A, kurio gausu morkose, žaliose daržovėse ir erškėtuogėse, daro plaukus ne tokius gležnus ir lūžinėjančius, skatina augimą ir ląstelių dalijimąsi. Vitaminas E – laisvųjų radikalų medžiotojas – padeda plaukams atsigauti. Daugiausia vitamino E turi saldžiosios paprikos.

* Silicis užkerta kelią plaukų slinkimui. Jo gausu braškėse, dilgėlėse, kviečiuose. Pantoteno rūgštis daro plaukus ne tokius minkštus ir riebius, padeda išsaugoti spalvą ir blizgesį. Jo gausu žiediniuose kopūstuose, brokoliuose ir ankštinėse daržovėse.

Geriausia pamiršti: keptą maistą, konservus, gyvulinės kilmės riebalus, sūrius bei aštrius patiekalus. Taip pat – mėsainius, dešrainius, pyragėlius, čeburekus, nes jie trikdo medžiagų apykaitą ir prastai veikia plaukų būklę. Vienas paprasčiausių metodų nustatyti, kad per pastarąją savaitę suvalgėte per daug riebalų: tiesiog stebėkite, kaip riebaluojasi plaukų šaknys. Apribokite riebų maistą, kartą per savaitę laikykitės iškrovos dienos.

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker