Pėdos kauliukas: ar kalta ankšta avalynė?
Hallux valgus: priežastys, simptomai ir gydymo būdai

Pažvelkime į savo pėdas. Galbūt jos dar siauros ir dailios, tačiau daugelis moterų, ypač vyresnių, susiduria su išsišokusiais pėdų kauliukais. Kas gi tas kauliukas? Medicinoje jis vadinamas hallux valgus (lot. hallux – nykštys, valgus – iškrypimas). Tai kietas ir skausmingas gumbas, susiformuojantis vidinėje pėdos pusėje, beveik ties nykščiu. Ar tikrai jo atsiradimą lemia tik siaura avalynė?
Avalynės pardavėjai galėtų papasakoti daug istorijų apie moterų pėdas ir sunkumus renkantis tinkamą avalynę. Būna, kad batelis puikiai tinka prie naujos suknelės, tačiau yra per siauras arba per platus. Neretai moterys su ilgesiu žvelgia į aukštakulnius batelius, tačiau žino, kad negalės jais avėti nė valandos dėl spaudžiamo kauliuko.
Hallux valgus sąvoka apibūdina pėdos pirmo piršto išorinį ir pirmo padikaulio vidinį iškrypimą. Šie kaulai, krypdami skirtingomis kryptimis, sudaro kampą, kurio viršūnė ir yra vadinamasis kauliukas.
„Pagal tai, koks kampas susidaro, skiriami 3 iškrypimo laipsniai“, – teigia gydytojas ortopedas traumatologas Aleksandras Girskis.
Genai – svarbi priežastis
„Dauguma besiskundžiančiųjų kauliuko atsiradimo galimybę paveldi, – tvirtina A. Girskis. – Jam atsirasti labai svarbios yra kai kurios ligos, pavyzdžiui, raiščių laisvumas, Achilo sausgyslės pakenkimai, reumatoidinis artritas.“
Gydytojas kaip priežastį paminėjo ir siauros aukštakulnės avalynės avėjimą, tačiau pridūrė, kad vien nuo to šie pokyčiai išsivysto rečiau.
„Labai retai dėl pėdų deformacijų kenčia vyrai, – sako A. Girskis. – Kolegos ortopedai iš Prancūzijos juokavo, kad beveik visos elegantiškos prancūzės vaikšto su operuotais kauliukais.“

Skausmas ir noras avėti madingą avalynę
„Moteris pas mus atveda du dalykai: skausmas ir begalinis noras avėti madingą avalynę, – pasakoja A. Girskis. – Avėdamos sportiniais bateliais, jos nenori eiti į svečius.“
Ši bėda ištinka įvairaus amžiaus moteris – tai gali būti ir devyniolikmetė, ir į aštuntą dešimtį įkopusi moteriškė. Ne viena jų, atidėliodama operaciją, sulaukia ir garbaus amžiaus, tačiau skausmas, dėl kurio reikia nemažai kentėti, vis tiek priverčia gulti ant operacinio stalo.
Šiuo metu, pasak chirurgo, į medikus kreipiasi su neįsisenėjusiu hallux valgus, vadinasi, moterys labiau rūpinasi savo sveikata.
Pagalba vos pastebėjus ligą
Moteris, kenčianti nuo iššokusio kauliuko, dažnai būna ir plokščiapėdė. Todėl pirmasis žingsnis – parinkti tinkamą avalynę su supinatoriais.
Jeigu deformacija dar nėra toli pažengusi, pakeitus aukštakulnius ir siaurus batelius į patogius, žemesnio kulno, moteris iš pradžių visuomet jaučiasi geriau. Tuomet kauliukas nesitrina į avalynės šoną ir skausmas sumažėja. Taip galima sumažinti ir ligos vystymąsi.
Tarp kauliuko ir avalynės reikia įdėti specialias pagalvėles, nes sumažėjus trynimuisi ne taip skauda.
Kada tenka operuoti?
Kauliuko gydymo istorija siekia XIX amžių. Pirmąją operaciją atliko gydytojas Hueteris 1871 metais, paprasčiausiai „nukalęs“ atsikišusią ataugą, tačiau po kelerių metų ji vėl ataugo.
Dabar, anot A. Griskio, atliekama per 250 įvairių hallux valgus operacijų. „Operuotis siūlome tada, kai randami didesni negu lengvo laipsnio pakitimai, – A. Girskis. – Nors kiti siūlo operuotis ir esant visai nedideliems pakitimams.“
Jeigu kauliukas trukdo normaliai vaikščioti, operacija neišvengiama. Ji reikalinga tam, kad vėl būtų atstatytas normalus kampas tarp pirmojo padikaulio ir nykščio pirštakaulio. Pirmasis padikaulis perpjaunamas ir pastumiamas antrojo link.
Krypstant į išorę pirmajam pirštui, trūksta vietos antrajam, taip formuojasi dar viena deformacija, vadinama plaktukine. Todėl kiekviena operacija yra vis kitokia, nes vienu metu pasirūpinama ir kitais pėdos pakitimais.
Po operacijos koja iki 6 savaičių laikoma sutvirtinta, kad nejudėtų, tačiau jau kitą dieną leidžiama vaikščioti.
Ar būna komplikacijų?
Operacijos sėkmė dažnai priklauso nuo moters amžiaus, aktyvumo ir ligos sunkumo. Daugelio po operacijos – jei avi pritaikytą, patogią avalynę – dažniausiai skausmas nebekamuoja.
Tačiau pasitaiko ir komplikacijų: moteris jaučia nuolatinį pėdos skausmą, koja iškrypsta, darosi sustingusi, nejautri. Dėl per didelės korekcijos atsiranda hallux varus – t. y. nykštys krypsta į vidinę pusę. Jeigu operuojant atlikta nepakankama korekcija, kauliukas vėl „išdygsta“.
Pėdas reikia tausoti
Moteris turėtų rinktis patogią, pritaikytą jos kojai avalynę. Tinkamiausias pakulnių aukštis yra 3–4 cm, tuomet koja nepavargsta. Žinoma, niekas negali uždrausti elegantiškoms ponioms atrodyti gražiai ir šventiškai pasipuošti, o aukštakulniai bateliai, kuriuos ji avi per šventes, žalos nepridarys.
Siekiant išvengti plokščiapėdystės bei „kauliuko“ išsišokimo, kasdien patartina avėti avalynę su nedideliu kulniuku, kietais užkulniais ir supinatoriais.
Tačiau, jeigu kauliukas pradeda kamuoti – ir moteris, užuot galvojusi apie reikalus, galvoja kaip sumažinti pėdų skausmą, tuomet gydymo nereikia atidėlioti. Pasak gydytojų, operuotis anksčiau ar vėliau vis tiek teks. Tačiau labai nedelsus gali atsirasti ir kitokių deformacijų, todėl operacija bus sunkesnė, o reabilitacijos reikės ilgesnės.
Pasimatuokime kauliuko kampą
Išklausęs nusiskundimus ir apžiūrėjęs koją, chirurgas peršviečia pėdą ir griebiasi matlankio. Kodėl? Kadangi kauliukas atsiranda būtent dėl pakitusių kampų tarp kaulų, reikia tuos kampus pamatuoti bei palyginti su normaliais.
Normalus pirmojo padikaulio ir pirštakaulio (1PP) kampas neviršija 15 laipsnių, o tarppadikaulinis (1–2 TP) kampas – 9 laipsnių. Kuo didesni kampai, tuo rimtesni pakitimai.
Yra 3 hallux valgus sunkumo laipsniai:
- Lengvas: 1PP – 15–20°, 1–2 TP – 9–11°
- Vidutinis: 1PP – 20–40°, 1–2 TP – 11–16°
- Sunkus: 1PP – per 40°, 1–2 TP – per 16°