Kaip nugalėti „teroristus” darbe
Psichologinis spaudimas darbe: priežastys, pasekmės ir sprendimai

Kartais moterys būna priverstos palikti darbą, rodos, dėl labai paprastos priežasties – negali pakelti psichologinio spaudimo. Beje, dažniausiai jas išmuša iš pusiausvyros ne šefo pastabos, o kolegų teroras. Kaip elgtis, kad darbas netaptų kančia?
„Nekalta“ pradžia: apkalbos ir intrigos
Turbūt pažįstama situacija: žiūrėk, keli žmonės apšneka kitą, o paskui kurį laiką šnairuoja. Laimė, tos apkalbos paliečia kone visus iš eilės – paprastai nebūna „nuskriaustųjų“.
Didžiausios bėdos prasideda tuomet, kai „užsisėdama“ ant vieno žmogaus. Taip jautresniam žmogui galima įvaryti gilią depresiją – ne taip lengva iškęsti nuolatinius šnabždesius už nugaros, tylą įėjus į bendrą patalpą, barimą arba net šaukimą dėl menkiausios klaidos.
Neretai atpirkimo ožiu tapęs žmogus neapsikentęs parašo prašymą atleisti jį iš darbo. Gerai, jei jis yra tvirtas ir nepradeda pats savęs niekinti. Antraip kažin ar išsiverstų be psichologo pagalbos.
Spaudimą patiria daugybė žmonių
Spaudimas darbe – įsisenėjęs reiškinys, kurio neatsikratė ir šiuolaikinė visuomenė. Tyrimų duomenimis, vos ne kas antram dirbančiam žmogui yra tekę tai patirti.
Bene dažniausiai spaudimo aukomis tampa moterys. O terorizuoti kitus linkę tiek vyrai, tiek moterys. Ypač šis reiškinys paplitęs didelėse firmose, medicinos įstaigose, mokyklose.
Darbo medicinos ekspertai nustatė, kad psichologinis teroras darbe gali turėti sunkių padarinių: neigiamai paveikti sveikatą, apsunkinti santykius su kitais žmonėmis, sumažinti galimybes imtis rimtų projektų.
Tačiau taip neturėtų būti.
Kova kartais baigiasi mirtimi
Iš pradžių netenkama noro dirbti, po to sveikatos, o galiausiai – darbo. Kas nuolat patiria spaudimą darbe, tarsi pakliūva į užburtą ratą. Tai gali turėti sunkių fizinių ir psichinių padarinių.
Vienos lengvesnių negalių: miego sutrikimai, galvos ir skrandžio skausmai. Tačiau psichologinis teroras darbe gali baigtis nerviniu išsekimu ir gilia depresija.
Ekspertų manymu, kas penktos savižudybės priežastis yra spaudimas darbe.
Tokia jokios moralės nepaisanti kova dėl darbo vietos žaloja ne tik žmogų, bet ir sąlygoja milijardinius nuostolius. Todėl patyrę įstaigų vadovai stengiasi apsaugoti savo darbuotojus nuo perdėtos kolegų kritikos.

Kas galėtų padėti?
„Kas mąsto kritiškai ir nesibijo išsakyti savo nuomonės, gali greitai tapti spaudimo auka“, – teigia psichologai, užsiimantys darbo konfliktų sprendimu. Tuo jie įsitikina išklausę daugybę įvairių sričių darbuotojų, kurie patyrė spaudimą darbe.
Socialiniai darbuotojai mato tokį dėsningumą: „Kas į mus kreipiasi, visų pirma nori išsipasakoti, kas guli ant širdies, ieško, kad kas juos suprastų“. Pagalbą spaudimo aukoms galima suteikti paprasčiausiai pasikalbėjus: svarbu, kad žmogus savyje nesinešiotų nuoskaudos.
Pasak psichologų, būtent bendruomenė – artimieji, draugai, bendradarbiai – gali padėti patyrusiems izoliaciją darbe vėl atsitiesti.
Kaip išvengti kolegų teroro:
- Jei kilo konfliktas, atvirai pasakykite, kas jums svarbu.
- Niekada nesiskųskite savo kolega jam negirdint – persakydamos savo nuoskaudas kitiems, po kurio laiko galite išgirsti tai, ko net nebuvote pagalvojusios.
- Kad ir kaip pyktumėte, išlikite dalykiška, venkite įžeidimų.
- Asmenines problemas aptarkite tik su pačiais artimiausiais žmonėmis.
- Juk jūs visai nenorite, kad visas biuras skambėtų, jog nesutariate su savo vyru ar kad sūnų po vakarėlio draugai parvežė visiškai girtą.
- Nesilaikykite nuo savo bendradarbių nuošaliai: atsiminkite jų gimtadienius, prisidėkite prie bendrų vakarėlių, nebijokite prašyti pagalbos ir pačios pagelbėkite.
- Kas visiškai neieško ryšio su bendradarbiais, neretai tampa spaudimo auka.
- Ne visuomet už dviejų kolegų ginčo slypi psichologinis teroras.
- Kartais nesutarimo priežastys būna gana banalios ir jas galima kuo puikiausiai išspręsti atvirai pasikalbėjus – dviese, be pašalinių akių, viską išsiaiškinus.
- Jeigu jūsų pastangos užgesinti konfliktą baigiasi bergždžiai, kreipkitės į savo įstaigos vadovą.
- Dažnai jam tarpininkaujant surandamas būdas, kaip viską išspręsti.
- Jei ir šis bandymas nepavyksta, o jūs manote, kad jumis tokiu būdu paprasčiausiai nori atsikratyti, ieškokite teisinės pagalbos.
- Aišku, advokatas nepadės pagerinti darbo santykių, bet pagelbės išsiderėti jums priklausančią kompensaciją.
Ko siekiama spaudimu?
Dažniausiai už bendradarbių terorizmo slypi pavydas ir nepalankumas. Nemažą vaidmenį turi ir baimė dėl savo paties vietos.
- Piktdžiugiškai mėgaujamasi, kai nemėgstamas kolega nuolat yra vadovo kritikuojamas. Laimė, į nuolatinius tokių žmonių skundus protingi vadovai nekreipia dėmesio.
- Norima išnešti savo sveiką kailį. Kai kurie bijosi, kad jų kolegos neatskleistų jų pačių silpnybių, todėl skundžia konkurentus šefui. Jie mano, kad tokiu būdu privers savo kolegas tylėti ir į jų nusižengimus žiūrėti pro pirštus.
- Neretai geros idėjos sukiršinamos todėl, kad bijomasi pasikeitimų. Todėl ieškoma priekabių ir griebiamasi apkalbų.
- Norima atsikratyti senesnių darbuotojų, kurie įstaigai yra „per brangūs“. Nuolatinis spaudimas verčia juos abejoti savo sugebėjimais ir galiausiai jie palieka darbą.
Išmokite įveikti stresą
Darbe daugeliui tenka patirti didesnių ar mažesnių nuoskaudų. Tačiau vieni ir į mažiausias pastabas skaudžiai reaguoja, kitiems net ir didžiausias barnis – kaip nuo žąsies vanduo.
Pasirodo, daug kas priklauso nuo to, ar mes mokame greitai atsikratyti streso, kuris trukdo mums į viską pažvelgti blaivia galva. Štai keletas paprastų patarimų, kaip įveikti darbinę įtampą:
- Judėkite: atsistokite, prieikite prie lango, pažvelkite į tolį, keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Tada nusišypsokite. Patikėkite, stresą kaip ranka nuims.
- Atsipalaiduokite: sėdėdamos darbo vietoje, sunerkite rankas virš galvos, keletą kartų giliai įkvėpkite ir iškvėpkite. Jei tik turite galimybę, užsikėlę kojas ant stalo: relaksacija užtikrinta!
- Išlaikykite ramybę: iškilus konfliktinei situacijai, neskubėkite griebtis cigaretės. Verčiau atidarykite langą, giliai pakvėpuokite ir prisiminkite, kas jus neseniai nudžiugino ar prajuokino.
- Nebijokite permainų: naujai įsikurkite savo darbo vietoje. Stenkitės, kad jums būtų kuo patogiau ir jaukiau. Galbūt streso jums padėtų atsikratyti ir mylimo žmogaus nuotrauka?
- Sveikai maitinkitės: valgykite obuolių, salotų, gerkite mineralinio vandens, įvairių vaisių sulčių. Puiki stresų slopinanti priemonė gali būti vitaminų preparatai, ypač tie, kuriuose yra magnio.